הילרי קלינטון: "מוטרדת במיוחד מהעשרת האורניום ליד קום"

מעצמות העולם נגד מתקן העשרת האורניום האירני ליד קום: מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון אמרה שהיא "מוטרדת במיוחד" מהמתקן התת-קרקעי החדש בפורדו וקראה לטהרן לשוב מיד לשולחן המו"מ. גם ברוסיה הביעו דאגה מהמתקן החדש וקראו לאירן להפסיק להתעלם מדרישות הקהילה הבינלאומית

מתקן הגרעין בעיר קום (רויטרס)

הלחץ הבינלאומי על אירן גובר - הילרי קלינטון אמרה הלילה כי תחילת העשרת האורניום במתקן התת-קרקעי בפורדו "מטרידה במיוחד". גם בצרפת וברוסיה גינו את המהלך האירני וקראו לטהרן לשוב לשולחן המו"מ.

"הצעד האירני מדגים פעם נוספת את ההתעלמות הגסה של המשטר בטהרן מאחריותו למצב ומכך שהבידוד הגובר של המדינה נגרם לה על ידי עצמה", אמרה מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון בהצהרה. "הנסיבות סביב תחילת העשרת האורניום במתקן בפורדו מטרידות במיוחד", הוסיפה קלינטון. "אין כל הצדקה מתקבלת על הדעת למעשה הזה. העשרה מסוג זה מקדמת את אירן משמעותית לעבר היכולת להשתמש באורניום לחימוש כלי נשק".

קלינטון דחתה את טענת אירן, לפיה העשרת האורניום הכרחית לייצור דלק עבור כור שישמש למחקר רפואי. קלינטון הדגישה כי מעצמות המערב הציעו לטהרן אמצעים חלופיים להשגת הדלק, אך הצעתם נדחתה. מזכירת המדינה האמריקנית קראה לאירן לעצור מיד את העשרת האורניום ולשוב למו"מ: "אנו חוזרים ואומרים כי מטרתנו הכוללת נותרה פתרון באמצעות משא ומתן".

עוד קודם לכן הביעה רוסיה "צער ודאגה" עקב תחילת העשרת האורניום סמוך לקום. בהודעה שפרסם משרד החוץ במוסקבה נאמר כי אירן מוסיפה להתעלם מדרישות הקהילה הבינלאומית. בצרפת קראו לנקוט צעדים "בסדר גודל ובחומרה חסרי תקדים" נגד טהרן. בתוך כך הודיע האיחוד האירופי על החלטתו להקדים את פגישת שרי החוץ שתוכננה לסוף החודש בשבוע. בפגישה צפויים השרים לאשר אמברגו אירופי על הנפט האירני.

סבא"א אישרה - אירן מעשירה אורניום בפורדו

ביום שני אישרה הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם את הדיווחים בתקשורת האירנית, לפיהם המדינה המוסלמית החלה להעשיר אורניום במתקן הגרעין התת קרקעי שנבנה בפורדו, סמוך לעיר קום. המבנה דמוי הבונקר נבנה, על פי הערכות מודיעיניות, במיוחד כדי להימנע מתקיפה אווירית של ארצות הברית או ישראל.

על פי הדיווח בעיתון היומי "קייהאן", הפעילות באתר הגרעין התת-קרקעי היא קטנה באופן יחסי למתקני הגרעין המרכזיים, אך הצנטריפוגות במעבדות שהוקמו שם נחשבות יעילות יותר. המבנה שוכן בעומק של 90 מטרים מתחת לפני אדמה סלעית ומוגן באופן כמעט מוחלט מפני תקיפה אווירית אפשרית.

ראש תכנית הגרעין האירנית: "נחלוק את הידע עם אפריקה"

ראש תכנית הגרעין של אירן, פראדון עבאסי, הצהיר כי ארצו תחל בקרוב להעשיר אורניום בכוחות עצמה באתר האחסון התת קרקעי, כעת נראה שקצב ההתקדמות של הרפובליקה האיסלמית מהיר מהצפוי. "אורניום מועשר ברמה של 20 אחוזים, 4 אחוזים ו-3.5 אחוזים יוכל להיות מופק בכור", אמר עבאסי.

בדברים שצוטטו בסוכנות הידיעות המקומית "מאהר", ציין עבאסי כי "אירן מתקדמת במסלול הנכון לבצע בעצמה את העשרת האורניום", ובצעד מתריס אף הציע לחלוק את הידע שצברה הרפובליקה האיסלאמית עם מדינות אחרות - באפריקה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת