ברשת הגיבו לאסד: יגמור כמו קדאפי

נאומו של אסד, איך נאמר, לא סיפק חדשות בעבור אנשי האופוזיציה, הבלוגרים והמוחים ברחובות שרוצים בהסתלקותו - וזאת בלשון המעטה. זמן קצר אחרי שסיים את נאומו הארוך, התמלאה הרשת בדברי ביקורת וזעם על הצהרות הנשיא כי יישאר בתפקידו. הפעם, מצאו המוחים דרך מעניינת להסביר את עתידו של הנשיא - בעיניהם

נאום רביעי, בלי מסר ממשי - כך רואים באופוזיציה הסורית את נאומו הארוך של נשיא סוריה בשאר אסד, הבוקר באוניברסיטת דמשק. נראה כי גם למתנגדים למשטר נגמרו כבר המילים לתאר עד כמה הם מיואשים מהנאום ועד כמה הם לא היו מופתעים מתוכנו.

"אומרים שאני שומר על משרתי, אבל אמרתי שאני איני מעוניין בתפקיד. אני דבק באחריותי - ולא בתפקיד", צוטטו אתרי אופוזיציה את דבריו של אסד. "האם לא שמענו את המילים הללו בעבר?", הם תהו - והציגו עיבוד מחשב של תמונתו של שליט לוב מועמר קדאפי - כשפניו הם של אסד, רוצים לומר: גורלך יהיה כשל שליט לוב שהודח והוצא להורג.

גורמי אופוזיציה רשמיים במדינה טענו כי הנאום "סגר את כל הדלתות בפני היוזמות לפתרון המשבר", נמסר בהודעה רשמית מטעם "המועצה הלאומית הסורית" היושבת באיסטנבול.

גם בעולם הערבי לא קנו את המתקפה האומללה של אסד על הליגה הערבית, וההאשמה כי ראשיה הפנו לסוריה כתף קרה. "הנאום היה מגוחך", אמר בצהריים סעד חרירי, בנו של ראש ממשלת לבנון לשעבר רפיק אל-חרירי, שחוסל על פי טענת רבים בסיוע המשטר הסורי. "אסד נמצא בהכחשה עצמית", כתב עוד בחשבון הטוויטר שלו.

ערב הנאום פנה המופתי של סוריה אל ראשי הליגה הערבית והתנגח בהם אף הוא. "מדוע אינכם מתכנסים על מנת לדון בנושא ירושלים?", הוא תהה. "במקום זאת, אתם עסוקים בסוריה". בשטח לא נראה כי המצב מתכוון להשתנות, לפחות לא בזמן הקרוב. בצהריים דווח כי 11 פקחים הפועלים במסגרת משלחת הליגה הערבית נפצעו קל מאש שנפתחה לעברם במהלך הפגנה בעיר לטקיה.

אסד: אני כאן כדי להישאר 

בפעם הרביעית מאז פרוץ המהומות נגד משטרו, נשא הבוקר נשיא סוריה בשאר אסד נאום בו התייחס להמשך גל המחאה האלים במדינתו. זוהי הפעם הרביעית בה נואם אסד מאז פרוץ גל המחאה, והפעם הראשונה בה הוא נואם מזה יותר מחצי שנה.

"אני לא זה שאוותר על האחריות שלי", הבהיר אסד בפתח נאומו ובכך הפריך את השמועות והדיווחים על כוונתו לעזוב את המדינה. "בנאום הקודם אמרו שאני נשיא לחוץ, אמרתי כבר בשנת 2000, איני שואף להיות בתפקיד רק בשביל התפקיד. מי שעושה זאת לא יזכה לכבוד מעמו. תמיד במדיניות שניהלתי, שמרתי על האינטרס של העם". אסד המשיך, "לא אברח מאחריות כמו מנהיגים אחרים".

רגליים על פניו של אסד, במהלך הנאום

הוא שב והאשים את כלי התקשורת הזרים במזימה נגד סוריה, ואמר כי הם ממשיכים לעוות את תדמית המדינה באמצעות דיווחים כוזבים. בהקשר זה התייחס לטענות כלפיו כי הוא אינו מאשר את כניסתם של כתבים זרים לשטחי המדינה. "בחודש וחצי הראשון אחרי פרוץ המשבר אישרתי את כניסתם של הכתבים, נהגנו בשקיפות, אבל הכתבים עיוותו את פניה ותדמיתה של סוריה", אמר אסד.

ביקורת חריפה על הליגה הערבית ומדינות ערב

לאחר מכן התפנה למתקפה חסרת תקדים את הליגה הערבית, שפקחיה הגישו השבוע את הדוח המסכם על המתרחש במדינה. "מדינות הליגה הערבית פשטו רגל מבחינה מוסרית", אמר. "כבר מראשית המשבר לליגה הערבית, 'תביאו את הפקחים שלכם'. אמרתי שלא הכל חיובי אבל רציתי שיבואו לראות את האמת. אבל הצעתי לא התקבלה. מדינות העולם מנסות לדבר איתי על דמוקרטיה, אבל אף מדינת ערב לא תומכת בי. רק רוצים לתקוף את סוריה ולאיים עליה כל הזמן".

"הליגה הערבית נכשלה בפתרון משברים בעבר, וכיום המצב אינו שונה", המשיך אסד במתקפה החריפה. "האם היא סייעה להאכיל פיות רעבים בסומליה, התערבה במשבר חלוקת סודן, מנעה את רצח העם העירקי או סייעה לשקם את עצי הזית שעקרה ישראל בפלסטין? לא, במקום זאת היא החליטה להקפיא את חברותה של סוריה בליגה", אמר.

בשלב זה פנה להתייחס ל"ערביותה" של סוריה, כ"לב הפועם של העולם הערבי". הוא תקף את מדינות הליגה וטען כי עצם השעייתה של סוריה אין בה כדי לפגוע כהוא זה בערביותה. "הליגה הערבית היא לא ליגה ולא ערבית", אמר וזכה לתשואות. "סוריה הייתה ותהיה לעולם ערבית, ומרכז העולם הערבי".

לאחר מכן סקר אסד את שורת הרפורמות שביצע משטרו מאז פרוץ המהומות במדינה: במישור הכלכלי, החברתי, במאבק בשחיתות וכן בתחום השלטון המקומי. הוא אמר כי הוא מוכן להרחיב את הממשלה כך שיהיו בה יותר גורמים המייצגים שכבות נוספות ברחוב הסורי, וקרא גם לנציגי אופוזיציה ליטול בה חלק. "אתם יכולים לקרוא לה איך שאתם רוצים", אמר אסד. "בין אם זו תהיה ממשלת אחדות לאומית, ובין אם שם אחר - החשוב הוא שהיא תורחב".

"אני מברך את העם הסורי שעמד בפני ניסיונות הטרוריסטים לבצע הפיכה בחודשים הראשונים של המשבר", חזר נשיא סוריה על האשמותיו. "כשלא מימשו את המזימות שלהם, הם עברו למזימות אחרות כדי לבצע פעולות של פשע וטרור נגד העם הסורי, חיסלו אנשים ברחב ופגעו ברכוש. למרות הסיוע מבחוץ הם לא מצליחים לבצע את המהפכה שלהם".

עם זאת אמר אסד כי הוא לא "יסגור את הדלתות" לפתרון ערבי למשבר, כל עוד הפתרון "יכבד את ריבונותה של סוריה". לדבריו, הוא מקבל בברכה את הרעיון של הרחבת הממשלה הסורית שתכלול "את כל הכוחות הפוליטיים". בחודש מרס הקרוב מתכנן הנשיא משאל עם לשינוי החוקה הסורית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת