נאום אסד: "לא אברח מאחריות כמו מנהיגים אחרים"

ברחבי העולם כבר מספידים את משטרו של בשאר אסד בסוריה, אך הנשיא עצמו עומד נשא הבוקר נאום לאומה, רביעי במספר מאז פרוץ המהומות. "אני לא זה שאוותר על האחריות שלי, אני כאן כדי להישאר - למרות הדיווחים של האופוזיציה", אמר נשיא סוריה, "נכה בטרוריסטים באגרוף של ברזל". צפו בקטע מהנאום

בפעם הרביעית מאז פרוץ המהומות נגד משטרו, נשא הבוקר נשיא סוריה בשאר אסד נאום בו התייחס להמשך גל המחאה האלים במדינתו. את הנאום מאוניברסיטת דמשק העברנו בשידור חי כאן בחדשות 2 באינטרנט.

זוהי הפעם הרביעית בה נואם אסד מאז פרוץ גל המחאה, והפעם הראשונה בה הוא נואם מזה יותר מחצי שנה. הפעם הראשונה הייתה בסוף חודש מרס בשנה שעברה, בנאום בו הכריז על שורה של רפורמות. נאומו השני היה בחודש יוני, בצל הדיווחים על הימלטותם של אלפי פליטים סורים דרך הגבול המשותף לטורקיה. בנאומו אז קרא לאלפי הפליטים לשוב למולדתם. נאום נוסף נשא בפני חברי הממשלה החדשה שמינה בחודש אפריל.

"אני לא זה שאוותר על האחריות שלי", הבהיר אסד בפתח נאומו ובכך הפריך את השמועות והדיווחים על כוונתו לעזוב את המדינה. "בנאום הקודם אמרו שאני נשיא לחוץ, אמרתי כבר בשנת 2000, איני שואף להיות בתפקיד רק בשביל התפקיד. מי שעושה זאת לא יזכה לכבוד מעמו. תמיד במדיניות שניהלתי, שמרתי על האינטרס של העם". אסד המשיך, "לא אברח מאחריות כמו מנהיגים אחרים".

הוא שב והאשים את כלי התקשורת הזרים במזימה נגד סוריה, ואמר כי הם ממשיכים לעוות את תדמית המדינה באמצעות דיווחים כוזבים. בהקשר זה התייחס לטענות כלפיו כי הוא אינו מאשר את כניסתם של כתבים זרים לשטחי המדינה. "בחודש וחצי הראשון אחרי פרוץ המשבר אישרתי את כניסתם של הכתבים, נהגנו בשקיפות, אבל הכתבים עיוותו את פניה ותדמיתה של סוריה", אמר אסד.

ביקורת חריפה על הליגה הערבית ומדינות ערב

לאחר מכן התפנה למתקפה חסרת תקדים את הליגה הערבית, שפקחיה הגישו השבוע את הדוח המסכם על המתרחש במדינה. "מדינות הליגה הערבית פשטו רגל מבחינה מוסרית", אמר. "כבר מראשית המשבר לליגה הערבית, 'תביאו את הפקחים שלכם'. אמרתי שלא הכל חיובי אבל רציתי שיבואו לראות את האמת. אבל הצעתי לא התקבלה. מדינות העולם מנסות לדבר איתי על דמוקרטיה, אבל אף מדינת ערב לא תומכת בי. רק רוצים לתקוף את סוריה ולאיים עליה כל הזמן".

"הליגה הערבית נכשלה בפתרון משברים בעבר, וכיום המצב אינו שונה", המשיך אסד במתקפה החריפה. "האם היא סייעה להאכיל פיות רעבים בסומליה, התערבה במשבר חלוקת סודן, מנעה את רצח העם העירקי או סייעה לשקם את עצי הזית שעקרה ישראל בפלסטין? לא, במקום זאת היא החליטה להקפיא את חברותה של סוריה בליגה", אמר.

בשלב זה פנה להתייחס ל"ערביותה" של סוריה, כ"לב הפועם של העולם הערבי". הוא תקף את מדינות הליגה וטען כי עצם השעייתה של סוריה אין בה כדי לפגוע כהוא זה בערביותה. "הליגה הערבית היא לא ליגה ולא ערבית", אמר וזכה לתשואות. "סוריה הייתה ותהיה לעולם ערבית, ומרכז העולם הערבי".

לאחר מכן סקר אסד את שורת הרפורמות שביצע משטרו מאז פרוץ המהומות במדינה: במישור הכלכלי, החברתי, במאבק בשחיתות וכן בתחום השלטון המקומי. הוא אמר כי הוא מוכן להרחיב את הממשלה כך שיהיו בה יותר גורמים המייצגים שכבות נוספות ברחוב הסורי, וקרא גם לנציגי אופוזיציה ליטול בה חלק. "אתם יכולים לקרוא לה איך שאתם רוצים", אמר אסד. "בין אם זו תהיה ממשלת אחדות לאומית, ובין אם שם אחר - החשוב הוא שהיא תורחב".

"אני מברך את העם הסורי שעמד בפני ניסיונות הטרוריסטים לבצע הפיכה בחודשים הראשונים של המשבר", חזר נשיא סוריה על האשמותיו. "כשלא מימשו את המזימות שלהם, הם עברו למזימות אחרות כדי לבצע פעולות של פשע וטרור נגד העם הסורי, חיסלו אנשים ברחב ופגעו ברכוש. למרות הסיוע מבחוץ הם לא מצליחים לבצע את המהפכה שלהם".

עם זאת אמר אסד כי הוא לא "יסגור את הדלתות" לפתרון ערבי למשבר, כל עוד הפתרון "יכבד את ריבונותה של סוריה". לדבריו, הוא מקבל בברכה את הרעיון של הרחבת הממשלה הסורית שתכלול "את כל הכוחות הפוליטיים". בחודש מרס הקרוב מתכנן הנשיא משאל עם לשינוי החוקה הסורית.

קבלת פנים חמה לרוסים

ואולם, בינתיים, זוכה אסד לתמיכה חמה מרוסיה. שר ההגנה הסורי דאווד ראג'חה סייר אתמול על נושאת המטוסים הרוסית "קוזנצוב" העוגנת בימים אלו בחופי סוריה, ונפגש עם סגן מפקד הצי הימי הרוסי. לביקורו על סיפון הספינה התלווה צוות של הטלוויזיה הסורית הממלכתית, ששידרה את התמונות מהביקור החם.

בסיור על נושאת המטוסים השתתף גם שגריר רוסיה בדמשק. "יחסי רוסיה וסוריה הם יחסים היסטוריים של שיתוף פעולה וכבוד הדדי בשירות השלום, הביטחון וחיזוקם באזור ובעולם", אמר ראג'חה במהלך הסיור על הסיפון. "אנחנו מברכים על עמדתה של רוסיה לצדה של סוריה בתקופה הזאת. היא מסייעת בהתמודדות עם המזימה לה נתונה סוריה".

שגריר רוסיה בדמשק אמר על סיפון הספינה: "ביקורה של נושאת המטוסים הרוסית בסוריה היא הוכחה לעומק היחסים ושיתוף הפעולה בין המדינות, ומדגיש את הרצון המשותף לפתח את שיתוף הפעולה הפורה בכל התחומים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת