דיווח: החלה העשרת האורניום במתקן הגרעין התת-קרקעי בפורדו

סוכנות האו"ם מאשרת כי המתקן התת-קרקעי הסמוך לעיר קום הפך לפעיל. על פי הדיווח הצנטריפוגות באתר נחשבות ל"יעילות ביותר". המבנה דמוי הבונקר שנחצב על צלע הר בעומק של 90 מטרים מוגן באופן כמעט מוחלט מפני תקיפה אווירית

מתקן הגרעין בעיר קום (רויטרס)

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית של האו"ם מאשרת את הדיווחים שעלו הבוקר בתקשורת האירנית על פיהם  המדינה המוסלמית החלה להעשיר אורניום במתקן הגרעין התת קרקעי שנבנה בפורדו, סמוך לעיר קום. המבנה דמוי הבונקר נבנה, על פי הערכות מודיעיניות, במיוחד כדי להימנע מתקיפה אווירית של ארצות הברית או ישראל.

על פי הדיווח בעיתון היומי "קייהאן", הפעילות באתר הגרעין התת-קרקעי היא קטנה באופן יחסי למתקני הגרעין המרכזיים, אך הצנטריפוגות במעבדות שהוקמו שם נחשבות יעילות יותר. המבנה שוכן בעומק של 90 מטרים מתחת לפני אדמה סלעית ומוגן באופן כמעט מוחלט מפני תקיפה אווירית אפשרית.

ראש תכנית הגרעין האירנית: "נחלוק את הידע עם אפריקה"

צעד נוסף בדרך לגרעין (רויטרס)
אתמול הצהיר ראש תכנית הגרעין של אירן, פראדון עבאסי, כי ארצו תחל בקרוב להעשיר אורניום בכוחות עצמה באתר האחסון התת קרקעי, כעת נראה שקצב ההתקדמות של הרפובליקה האיסלמית מהיר מהצפוי. "אורניום מועשר ברמה של 20 אחוזים, 4 אחוזים ו-3.5 אחוזים יוכל להיות מופק בכור", אמר עבאסי.

בדברים שצוטטו בסוכנות הידיעות המקומית "מאהר", ציין עבאסי כי "אירן מתקדמת במסלול הנכון לבצע בעצמה את העשרת האורניום", ובצעד מתריס אף הציע לחלוק את הידע שצברה הרפובליקה האיסלאמית עם מדינות אחרות - באפריקה.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת