נכדו של הסולטאן העות'מאני: הרצל הפיל את האימפריה

רבות נכתב על הפגישה ההיסטורית בין חוזה המדינה לסולטאן העות'מאני עבד אל-חמיד השני, בו ביקש הרצל את שטחה של ארץ ישראל על מנת ליישב בה את היהודים. אך נכדו של הסולטאן, ששב רק לאחרונה לטורקיה, טוען: הפגישה הזו סימלה את ראשית נפילת האימפריה. "הרצל הכשיר את הקרקע", הוא אומר. צפו בקטע מדבריו

מזל שיש את מי להאשים: הנסיך אורהאן אל-עות'מאן, נכדו של הסולטאן העות'מאני הנודע עבד אל-חמיד השני, טוען כי בקשותיו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל לקבל את שטחה של ארץ ישראל על מנת להקים בה מדינה - הן שהביאו בסופו של דבר לנפילת האימפריה העות'מאנית.

בראיון שהעניק לאחרונה לערוץ הטלוויזיה הטורקי TRT המשדר בשפה הערבית, ואשר חלקים ממנו מפורסמים הלילה על ידי מכון חקר התקשורת של המזרח התיכון MEMRI, טוען בין השאר נכדו של הסולטאן: "האימפריה לא קרסה בתוך שנה או שנתיים...זה החל כשהסולטאן עבד אל-חמיד קיבל את ההחלטה להיפגש עם הרצל".

לדבריו, הסולטאן דחה שלוש פעמים את הבקשה לפגוש את חוזה המדינה, אך בפעם הרביעית נענה לבקשתו. "הרצל הכשיר את הקרקע...הוא ביקש מהסולטאן אדמה בפלסטין, על מנת שזו תהווה מקום להתנחלות בעבור היהודים. כאשר הסולטאן דחה את ההצעה - זו הייתה ראשית הנפילה של המדינה העות'מאנית", אמר הנסיך אורהאן.

"אז אתה אומר שהרצל הסיבה לכך?", מוודאת המראיינת. "בדיוק", הוא מדגיש בתגובה. והמראיינת משיבה בניסיון לתקן את ה"עוולות ההיסטוריות": "כמה ספרי היסטוריה טורקיים טוענים כי הערבים היו הסיבה לנפילת (האימפריה)". אורהאן משיב מצדו: "לא, כמובן שלא".

"מפלגתו של ארדואן - ברוח העות'מאנים"

בהמשך הראיון מתייחס נכדו של הסולטאן, ששב לאחרונה לטורקיה, גם לשלטונו של ראש ממשלת טורקיה המכהן רג'פ טאיפ ארדואן, ואינו שולל את ההשוואה בין ניהול מדיניותו לזו של הסולטאן. "המפלגה שבשלטון נושאת את הרוח העות'מאנית. היא אינה חייבת להתנהל תחת מישהו מהשושלת העות'מאנית, אך יש לה את ההשראה לכך".

 

 חמאס מציג את הרצל כנוכל המרמה את הסולטאן

רבות נכתב בספרי ההיסטוריה על אותה פגישה היסטורית בין הרצל לסולטאן עבד אל-חמיד השני, שנודע כסולטאן האחרון שהחזיק בשליטה טוטאלית בנעשה באימפריה העות'מאנית. הוא נחשב לסולטאן פרנואיד, שבימיה האחרונים של האימפריה דאג לטפח את צביונה האסלאמי במטרה להשיב לעצמו את הלגיטימציה בה חל כרסום משמעותי בשנותיה האחרונות.

ברבות השנים גובשו תיאוריות קונספירציות שונות על ידי גורמים עוינים לישראל, לפיהן "מכר הסולטאן העות'מאני את פלסטין להרצל". רק בשנה שעברה שידרה רשת הטלוויזיה של חמאס סדרת דרמה עלילתית שעסקה בפגישה המדוברת - ובה תואר הרצל כנוכל ערמומי המנסה לרמות את הסולטאן ולגנוב ממנו את פלסטין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת