תיעוד מסוריה: הרעב מתפשט, הזבל נערם ברחובות

מלחמת האזרחים בסוריה הופכת למשבר הומניטרי של ממש. הזבל נערם ברחובות ואלפים לא אוכלים במשך ימים בגלל המצור של כוחות אסד. המחסור בדלק מקשה על חימום הבתים בחורף הקר. רשת CNN עם תיעוד בלעדי מהעיר חומס בסוריה

צפו בתיעוד מסוריה (CNN)

הלחימה של אסד בבני עמו לא פוסקת, והמשבר ההמוניטרי בערי סוריה הולך ומתפשט: תיעוד וידאו חדש של רשת CNN מספק הצצה נדירה לאחת הערים הסובלות בימים אלו ממבצע צבאי נרחב של כוחות המשטר, ואשר אספקת האוכל בה מצומצמת מאוד. הזבל ממשיך להיערם ברחובות העיר בשל הפסקת עבודות הניקיון והאזרחים חוששים כי אם המצב לא ישתנה - רבים ימותו מרעב וממחלות.

פרד פלייגטן ופיטר ווילקינסון, שני כתבי רשת CNN הצליחו להגיע לעיר חומס, השלישית בגודלה בסוריה, ולתעד את המתרחש בה - חרף האיסור המוחלט של השלטונות על כניסת עיתונאים זרים לסיקור הנעשה בסוריה בימים אלו. "צלפים ניצבים על גגות הבתים ומאיימים על האזרחים", מדווח בכתבה. "אך הסכנה שיפתחו עליך באש היא רק בעיה אחת הניצבת בפני האזרחים, שכן האתגר הגדול יותר הוא למצוא אוכל, דלק וטיפול רפואי". 

 
בכתבת הווידאו מתועדות ערימות האשפה האדירות בלב שכונות המגורים בעיר. ילדים ומבוגרים כאחד צועדים בין שקיות הזבל - אך הם מוכנים לעשות הכל על מנת למצוא פיסת לחם. "לא אכלתי כבר 10 ימים", מספר תושב שכונת חאלידיה העומד בתור לקבל כיכר לחם. "יש לנו רק אורז לאכול, וגם זה לא בכל יום", מספרת תושבת אחרת.

אין דלק, מטפלים בפצועים בבית

במקביל, מנסים התושבים להצטייד בדלק על מנת להחזיק את תנורי החימום שלהם פועלים בשל מזג האוויר החורפי והקר הפוקד בשבועות האחרונים את העיר. הם מצטיידים במיכלים ריקים, אך מעטים מהם מצליחים למלאם בדלק.

גם המצב במרפאות החולים המקומיות הולך ומדרדר. "אנחנו יכולים לטפל בפצועים רק בבתיהם", מספר אחד הרופאים במקום אשר מבקש להישאר בעילום שם מחשש לחייו. "אנחנו מצליחים להעניק רק טיפול עזרה ראשונה כאן. בתי החולים מלאים באנשיו של אסד, שמאיימים לחטוף, לפגוע ואף להרוג מפגינים שמגיעים אליהם".

בינתיים, ממשיכים פקחי הליגה הערבית במשימתם בסוריה. במהלך השבוע תועדה משלחת הפקחים נפגשת עם אזרחים סורים ושומעת עדויות מהמתרחש במדינה. בנוסף, תועדה המשלחת נקלעת לחילופי אש בחומס. בימים הקרובים היא תמשיך במשימתה במדינה, על רקע טענות האופוזיציה כי אנשיו של אסד מתחזים לאנשי המשלחת על מנת לפגוע באזרחים סורים המבקשים להעיד ולספר על מעשי המשטר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת