ראשי חמאס מחפשים "בית" בירדן

בעקבות הסכסוך עם נשיא סוריה בשאר אסד, עזבה את דמשק הנהגת חמאס ובראשה חאלד משעל. המנהיגים נמצאים כעת בקטאר, שם לוחצים על המשטר בירדן לקבל את המשלחת בשטחו, תמורת חבילת תמריצים כלכליים. ההערכה בישראל: ירדן תדחה את ההצעה

ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, יחד עם ראשי הארגון, נמצאים בימים אלה בקטאר. המשלחת החמאסית עזבה לאחרונה את דמשק, בעקבות סכסוך עם נשיא סוריה בשאר אסד וכעת - מחפשת הנהגת ארגון הטרור בית חדש.

ראשי חמאס, יחד עם ממשלת קטאר, מפעילים כעת לחץ על ירדן במטרה שתקלוט אותם בשטחה. בקטאר מציעים לירדנים חבילת תמריצים שכוללת מיליארד דולרים בשנה, סיוע בדמות אספקת גז כמעט בחינם לממלכה הירדנית וגם משלוח של 100 אלף פועלים ירדנים למפרץ, למשך 10 שנים. כל זה תמורת קליטת ראשי חמאס בשטח ירדן.

בישראל ההערכה היא שהמשטר הירדני לא ייענה ללחץ ולא יקלוט את הנהגת חמאס בשטחו. זאת למרות שפומבית, הכריזה ירדן כי היא מוכנה לארח את ראשי הארגון בעמאן.

ב-1997, נזכיר, ניסתה ישראל להתנקש בחייו של חאלד משעל בזמן ששהה בעמאן. סוכני מוסד נשלחו להרעילו באמצעות חומר כימי, דרך מגע עם העור. אך המבצע נכשל והסוכנים נתפסו למרות שכמה טיפות נגעו בעורפו של משעל. ישראל העבירה לירדן חומר נגד, וחייו של ראש חמאס ניצלו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת