צפו: מארב קטלני לשיירה של כוחות אסד

בתיעוד ראשון מסוגו שהעלו כוחות האופוזיציה החמושים בסוריה, מתועד מארב אש קטלני ומתוכנן נגד שיירת כלי רכב של כוחות אסד. במקביל, משלחת הפקחים בחומס ממשיכה לפעול. אנשי המשלחת שמעו עדויות קשות על רצח, חלפו על פני הטנקים, אך ראש המשלחת מתעקש: המצב שקט, אין עימותים

מתוך תיעוד המארב, היום בסוריה (רויטרס)

מארב מתוכנן לכוחותיו של אסד: ארגון אופוזיציה חמוש, המנהל בימים אלו קרבות אש בכוחות הביטחון והצבא של משטר אסד באזור החוראן בדרום סוריה, פרסם היום סרטון ראשון המתעד מארב של פעילי הארגון לשיירת כלי רכב של המשטר. מדובר בפעם הראשונה שהמתקוממים משחררים לפרסום צילומים של התקפה יזומה מצדם על חייליו של אסד.

בסרטון נראית השיירה מתקרבת לאזור בו מוצבים הפעילים, המסתתרים על גג של מבנה מקומי. מיד עם התקרבותם - פותחים הפעילים במכת אש בלתי פוסקת על השיירה, מה משצריך אותה לבלום - ולנסות ולסגת.

 

צפו במארב המתכונן לשיירה של כוחות אסד


בתוך כך המשיכה גם היום משלחת פקחי הליגה הערבית במשימתה בעיר חומס הסורית, השלישית בגודלה במדינה. במהלך היום סיירו אנשי המשלחת, בראשותו של הסודני מוסטפה א-דאבי, ברחבי העיר וכלי תקשורת ערביים פרסמו קטעי וידאו מרחובות העיר, המתעדים את פעילות אנשי המשלחת.

העיר חומס סוערת בימים האחרונים לא רק בגלל המבצע הצבאי הנמשך בחשאיות ברחובותיה, כי אם גם בגלל הירצחו שלשום של החבר לשעבר בוועד המרכזי של מפלגת הבעת' בעיר חומס, ראזי זעיב. הוא ומשפחתו, לטענת קרוביו, נטבחו על ידי כוחותיו של אסד עם פלישתם לשכונת "באבא עמר" בעיר.

עם זאת, למשטר הסורי דווקא יש גרסה אחרת לסיפור הזה. היום פורסמה בסוכנות הידיעות הסורית "הודעת אבל" על מותו של זעיב, בשל היותו חבר מפלגת השלטון לשעבר. "הוא נרצח על ידי בוגדים פושעים, כנופיות טרור חמושות", נכתב בסוכנות הידיעות הסורית.

 

צפו: עדות על רצח בפני הפקחים בסוריה

באחד מקטעי הווידאו שפורסמו הערב בכלי התקשורת הערביים, מתועדת פגישה בין ראש המשלחת לאחיו של זעיב באחד מרחובות העיר חומס, במהלכה גולל את סיפור הרצח של אחיו. המלווה של ראש המשלחת הציג בפניו את האיש, ואמר: "דיווחו שכנופיות חיסלו אותו. עכשיו האח יספר לך מי באמת הרג את אחיו".

"הצבא וכוחות הביטחון פרצו לביתו ופתחו באש ובירי RPG", סיפר האח בפניו של ראש המשלחת. "זהו פשע פוליטי. המשטר הורג את האזרחים", הוסיף מלווה המשלחת בעיר. לאחר מכן הוצגה תמונת ההרוג בפניו של ראש המשלחת.

הפקחים מסיירים - מול הטנקים

קטעי וידאו נוספים שפורסמו במהלך היום מתעדים את סיוריהם של חברי המשלחת, לבושים באפודים זוהרים אדומים, בחומס. אחד מהקטעים מתעד את סיורה של המשלחת - עשרות מטרים בלבד מכמה טנקים הניצבים במקום.

 

צפו: הפקחים עוברים, הטנקים בעיר

ולמרות העדויות - מנסה ראש המשלחת, עדיין, לשמור על איפוק בהצהרותיו. בשעות הצהריים הודיע כי "המצב שקט בעיר עד כה ואין עימותים", אך עם זאת ציין כי קיימים מקומות בעיר בהן חברי המשלחת לא ביקרו.

בינתיים, מרחץ הדמים נמשך. היום דווח על 19 בני אדם נוספים שנהרגו מאש כוחות הביטחון במהלך העימותים ברחבי סוריה. במקביל, פתחו מאות העצורים המוחזקים בבית המעצר המרכזי בחומס בשביתת רעב ללא הגבלת זמן, ודרשו את הגעתה המיידית של משלחת הפקחים של הליגה הערבית לסיור במתקן המעצר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת