קהיר: התחדש משפטו של מובארק

אחרי חודשיים של עיכובים, חודש הבוקר בקהיר משפטו של נשיא מצרים המודח חוסני מובארק. הנשיא שנמצא תחת מעצר בבית חולים בקהיר, הובא לאולם המשפט על מיטת גלגלים, קבוצת שוטרים סביבו וידו מכסה על עיניו

משפטו של נשיא מצרים המודח חוסני מובארק, שמואשם בהריגת מפגינים ובשימוש שלא כדין בכוחו מתחדש היום, אחרי חודשיים של עיכובים, במהלכם עורכי דינם של קורבנות הנשיא המודח ומשטרו, דרשו להחליף את השופט שיגזור את דינו של הנשיא.

חוסני מובארק, שני בניו, שר הפנים לשעבר וקצינים בכירים במשטרה עומדים מול מספר גדול של אישומים, הבולטים שבהם - מעורבות ברצח מאות מפגינים ושחיתות, שעל פי כתב האישום - הגיעה לכל פינה במשטרו של הנשיא המודח.

עורכי הדין שמייצגים את משפחות המפגינים שחוסלו במהלך 18 ימי ההתקוממות נגד השלטון בקהיר, ניסו ונכשלו בהגשת ערעור על מינוי השופט המכהן אחמד רפעת ושני שופטים נוספים שיושבים לצידו בדין המצרי.

מובארק הוחזק במהל החודשים האחרונים במעצר בבית החולים, שם הרופאים מטפלים בו ובבעיות הלב מהן הוא סובל. מובארק הובל לבית החולים במיטת גלגלים, הוא כיסה את עיניו בידו ושוטרים הקיפו אותו כל הזמן.

עורכי דינם של משפחות הנפגעים מידו הקשה של מובארק טוענים כי בית המשפט לא העניק להם זמן וכלים מספיקים לחקור את מנהיג הצבא מוחמד חוסיין טנטאווי, שעמד בראש המועצה הצבאית המצרית.  

850 הרוגים במהומות פברואר

במהלך דיונים קודמים התפתחו מהומות מחוץ לאולם בית המשפט בין תומכיו של מובארק לבני המשפחה, שדורשים עונש מוות למנהיג לשעבר. היום לא הגיעו, בינתיים, דיווחים על מהומות.

850 בני אדם מתו במהלך המהומות בחודש פברואר האחרון. העולם הערבי כולו מביט על המשפט שנערך במצרים. מובארק הוא המנהיג היחיד שעומד, בינתיים, למשפט אחרי אירועי האביב הערבי, ברבות  ממדינות העולם הערבי עדיין שולטים מנהיגים אוטוקראטיים שלא נבחרו על ידי העם.

מנהיג לוב המודח קדאפי חוסל, מנהיגי תימן ותוניסיה ברחו או עזבו את המדינות בהן שלטו במשך עשורים.  

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת