חמאס מתייצב לראשונה לצד אסד

לראשונה מאז פרוץ ההפגנות בסוריה מפרסם ארגון החמאס הודעת תמיכה בנשיא הסורי בשאר אסד. "נסייע בהוצאתה של סוריה האחות מהמשבר הקשה הזה", נאמר בהודעת הארגון. חאלד משעל מכחיש כי ראשי הארגון עזבו את דמשק על רקע המשבר. "מספר משפחות עזבו את בירת סוריה מסיבות משפחתיות", אמר בריאיון לרשת אל ערבייה

חמאס מתייצב לצד אסד (חדשות 2)

חמאס מתייצב לראשונה לצד המשטר הסורי בניהול המשבר והמחאה: בהודעה רשמית של הארגון שפורסמה הערב, הארגון מגנה את הפיגוע שאירע אמש בסוריה, שגבה את חייהם של 50 בני אדם.

"השקענו מאמצים ועודנו משקיעים מאמצים כבירים ומתמשכים על מנת לסייע בהוצאתה של סוריה האחות מהמשבר הקשה הזה באמצעות פיתרון פוליטי שיסיים את שפיכות הדמים הסורית, ויביא לעם הסורי רפורמה ודמוקרטיה", נכתב בהודעה. "אנו פועלים על מנת שהפיתרון הזה ישמור על ביטחונה של סוריה ועל יציבותה, יחזק את המצב בתוך סוריה ויסייע לה להתמודד בצורה טובה יותר עם האתגרים והסכנות מבחוץ".

מדובר בהודעה שתומכת במאמצים לרפורמות שמבצע אסד. בנוסף נכתב בהודעה שחמאס מביע צער על מותם של ההרוגים. בהלוויות הרוגי הפיגוע שאירע בדמשק השתתפו בכירי הממשל הסורי ונשמעו קריאות תמיכה באסד מצד הנוכחים.

מדובר בהודעה יוצאת דופן שמפרסם ארגון החמאס מאז פרוץ גל המחאה האלים נגד משטר אסד. חמאס הואשם בחודשים האחרונים על ידי הנשיא כי לא הכריז פומבית, מיד עם פרוץ המהומות, על תמיכתו במשטר אסד בניגוד לארגון חיזבאללה. על פי הדיווחים בשבועות האחרונים, חל משבר חריף בין הנהגת חמאס בדמשק בראשותו של חאלד משעל לבין משטר אסד, ששיאו היה בעזיבתם של בכירי התנועה את בירת סוריה בחיפוש אחר מדינה ערבית אחרת שתעניק לארגון מקום לפעול, כך על פי דיווחים.

משעל: לא עזבנו את דמשק

העיתון "אל חייאת" הלונדוני דיווח השבוע כי משעל, שניסה מאחורי הקלעים לשכנע את אסד לבצע רפורמות, זכה לכתף קרה כשנשיא סוריה סירב להיפגש עמו ולשמוע את הצעותיו לשינוי. חמאס, על פי הדיווחים, ביקש מאסד לבצע רפורמות בהתאם לדרישת המפגינים, מהלך שיביא להישרדות שלטונו של אסד, אך זה סירב. השבוע, על פי דיווחים ערבים, חמאס מנסה להציג כי מדובר בדיווחי שווא וייתכן שפרסום ההודעה ההערב היא חלק מהאסטרטגיה החדשה של הארגון.

אמש הכחיש משעל עצמו בריאיון לרשת אל ערבייה כי הנהגת הארגון עזבה את דמשק. "מספר משפחות עזבו את בירת סוריה", הודה משעל בריאיון, אך הדגיש כי עזיבתם הייתה בנסיבות משפחתיות גרידא, ודחה על הסף את הטענות כי ארגונו מצוי במשבר מול ההנהגה הסורית.

 רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת