אף מילה על אסד: מועצת הביטחון גינתה הפיגועים בסוריה

15 החברות בגוף האו"ם הסכימו על הצעת החלטה רפה במיוחד שבה תקפו כל "פעולת טרור לא מוצדקת", תוך התעלמות מוחלטת ממעשיו של הנשיא בשאר אסד ומהמשך מעשי הקטל במפגינים. דיפלומטים מערביים האשימו כי ההצעה "לא רצינית ואינה מספיקה"

מועצת הביטחון של האו"ם. ארכיון (AP)

מניין הקורבנות מקרב אזרחי סוריה שגובה דיכוי יד הברזל רק הולך ומאמיר, אבל במועצת הביטחון של האו"ם העדיפו הלילה לגנות את שני פיגועי ההתאבדות שהתרחשו אתמול בדמשק - מבלי להפנות ולו במעט אצבע מאשימה לעבר בשאר אסד.

בתום ישיבה, תמכו כל 15 חברות המועצות בהצעת החלטה הקובעת כי "כל פעולות הטרור בדמשק לא היו מוצדקות". סוגיה נוספת שנעדרה מנוסח ההסכמה היא המשך הפגנות האופוזיציה - שלא זכתה לאף אזכור.

דיפלומטים מערביים הביעו מורת רוח מהתעלמות מועצת הביטחון להפרת זכויות האדם על ידי משטרו של אסד. בריאיון לרשת BBC הבריטים האשימו אחדים מהם כי הצעת ההחלטה - שלא כוללת כל איום בהטלת סנקציות על שלטונות סוריה - "לא רצינית ואינה מספיקה".

באירועים אתמול, לפי מקורות רשמיים, נהרגו 44 בני אדם ונפצעו יותר מ-150. משטרו של אסד הטיל את האחריות למעשי הטרור על אל-קעידה, אך גורמי האופוזיציה הסוריים האשימו כי מדובר במסע הרג שתוכנן באופן מדוקדק על ידי השלטונות כדי להצדיק, לכאורה, את היחס האלים והעוין למפגינים. נוסף על כך, טענו מתנגדיו של אסד כי התזמון לאירועים אינו מקרי: מכוניות התופת בדמשק התפוצצו יום לאחר הגעת המשקיפים שנשלחו מטעם הליגה הערבית לסוריה - בתום מסע לחצים חסר תקדים על השלטון.

לצד ההתפתחויות, הן בזירה הדיפלומטית והן בזו הביטחונית, נמשכת שגרת מרחץ הדמים בסוריה. פעילי זכויות אדם וארגוני אופוזיציה טענו כי אנשיו של אסד היו אחראים להריגתם של לפחות 12 אזרחים אתמול במוקדי הפגנות שונים ברחבי המדינה. לפי הערכות, נהרגו יותר מ-5,000 אזרחים סוריים מאז פרצו המהומות בקריאה להדחתו של אסד.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת