55 הרוגים בסוריה; האופוזוציה: "הנשיא אסד אחראי לפיגוע בדמשק"

גורם ביטחוני סורי הודיע הערב כי מניין ההרוגים בפיגוע התופת הכפול עלה ל-55 בני אדם. האופוזיציה תוקפת את הנשיא אסד "הוא אשם בפיגועים, ורוצה להפחיד את פקחי הליגה הערבית". חיזבאללה: ארה"ב ובנות בריתה אשמות

מניין ההרוגים בפיגוע התופת הבוקר בדמשק ממשיך לעלות, ועומד כעת על 55 - כך הודיע הערב גורם ביטחוני סורי. עשרות פצועים עדיין מאושפזים בבתי החולים בבירה הסורית, ובנק הדם במדינה שב וקורא לתושבים להגיע ולתרום מנות להצלת חיי אדם.

במקביל שורר זעם בקרב חוגי האופוזיציה הסורית. גורמים בכירים ב"מועצה הלאומית הסורית", המהווה את ארגון האופוזיציה המרכזי במחאה נגד אסד, טוענים כי משטרו של הנשיא הוא שעומד מאחורי הפיגוע המשולב, שגבה את חייהם של 40 בני אדם. "הוא רוצה להראות לפקחי הליגה הערבית המבקרים במדינה כי סוריה מצויה בסכנה", אומר היום אחמד רמדאן, חבר האופוזיציה הסורי.

"המשטר הסורי הוא האחראי הבלעדי לשני הפיצוצים", הוסיף רמדאן. "המשטר הוא שהתעלם מהיוזמה הערבית תחילה, וכעת רוצה להפחיד את הפקחים המבקרים בסוריה".

גורמי אופוזיציה תוהים כיצד הצליחו להחדיר את שתי המכוניות לאחד האזורים המאובטחים ביותר בלב הבירה הסורית. במרכז הסיקור התקשורתי של גורמי האופוזיציה עמדה הטענה כי מדובר בניסיון ציני נוסף של המשטר להפגין כלפי חוץ כי המחאה בסוריה. מרואיינים שונים טענו כי אם אכן מדובר בפיגוע של ארגון אל-קעידה, כפי שטוענים השלטונות בסוריה, כיצד קרה שלאזור כל כך מאובטח בדמשק - הצליחו אכן להחדיר את שתי מכוניות התופת.

הממשל האמריקני העניק הערב התייחסות לפיגועים וגינה אותם. בהודעה שיצאה מטעם מזכירות המדינה האמריקנית, נכתב כי אסור לתת לפיגועים לסכל את ביקור פקחי הליגה הערבית השוהים במדינה. גם רוסיה גינתה את הפיגועים.

בתוך כך פרסם בשעות הצהריים ארגון חיזבאללה הלבנוני, בן בריתו של משטר אסד, הודעת גינוי חריפה לפיגועים בדמשק. "לארצות הברית, אם מדינות הטרור, ולגרורותיה יש יד בדבר", נכתב בהודעת הארגון. "הן מתמחות בפגיעה בחפים מפשע ובהריגתם".

משלחת הפקחים הובאה למקום הפיגוע

שתי מכוניות תופת התפוצצו הבוקר בסמוך מתקני ביטחון של הממשל הסורי בלב הבירה דמשק. 40 בני אדם נהרגו וכ-100 נוספים נפצעו בפיגוע הקשה. גורמים רשמיים בסוריה מאשימים בעקבות "חקירה ראשונית", לדבריהם, את ארגון "אל-קעידה" כאחראי לשני הפיגועים.

כלי התקשורת הסוריים פתחו בגל שידורים פתוח ומיוחד, במהלכו התראיינו עדי ראייה לפיצוץ שתיארו תמונות זוועה מהמקום. הטלוויזיה הסורית הממלכתית שידרה תמונות קשות לצפייה, ולקח שעות לגורמי ההצלה לפנות את הגופות ואת הפצועים לבתי החולים. בכירים סורים ופרשנים שהתראיינו במהלך גל השידורים הפתוח האשימו "גורמים חיצוניים בהכשרת הקרקע וביצירת האווירה לתקיפה על אדמת סוריה".

בצהריים הודיעה הטלוויזיה הסורית כי בכוונתה לשדר בקרוב את קטעי הווידאו המתעדים את הרגעים בהם אירעו הפיצוצים. ההודעה הזו שימשה בעבור גורמי אופוזיציה טיעון נוסף, כשתהו כיצד קרה שמצלמות הצליחו לתעד את רגע הפיגוע.

המתקפה על מתקני הביטחון של הממשל מגיעה יום אחרי הגעתה של המשלחת המקדימה של פקחי הליגה הערבית למדינה. בטלוויזיה הסורית דווח כי בכירים סורים ליוו את חברי המשלחת לצפות במראות הזוועה בדמשק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת