האופוזיציה בסוריה מזהירה: "אסד מתכנן טבח המוני"

יום השישי הנוכחי גבה את חייהם של 32 אזרחים מאש כוחותיו של הנשיא, שבינתיים מנהל שגרה למראית עין בארמונו ואירח משלחת. בארגונים שמתנגדים לו מזהירים, על סמך תנועה צבאית ערה, מפני מעשי רצח קשים שלטענתם מתכנן המשטר לבצע בעיר חומס

בשאר אסד. ארכיון (רויטרס)

כבכל יום שישי, נערכו ברחבי סוריה הפגנות מחאה נגד שלטונו של בשאר אסד. בהתאם לאותה שגרת דמים, גבה ירי כוחות הביטחון הסוריים גם הפעם את חייהם של אזרחים - 32 במספר משעות הבוקר. בינתיים, ממשיך אסד לשדר "עסקים כרגיל" - ברוח הריאיון שהעניק השבוע לרשת ABC האמריקנית, שבה הכחיש כי הוא או צבאו אחראיים לטבח באזרחי סוריה. בזמן שאנשיו המשיכו לזרוע מוות בערי המדינה, התפנה אסד לקבל בארמונו משלחות.

לטענת גורמי האופוזיציה בסוריה, התרחשו היתקלויות אלימות בין צבאו של אסד לבין מפגינים בעצרות שונות שנערכו, בין היתר, בחומס, חמה, דיר א-זור ולטקייה. נוסף על כך, נרשמו עימותים גם בשכונות הקצה של הבירה דמשק ובאזור הכפרי שבפאתיה.

בקרב מתנגדיו של אסד בסוריה רוחשות ביממה האחרונה שמועות על טבח מתוכנן לכאורה בעיר חומס, כחלק מתכנית שיוזם המשטר בדמשק. בארגון "המועצה הלאומית הסורית" הסבירו כי לפי מידע שהגיע לידי אנשיו, "מסתמנת אפשרות שהשלטונות ייערכו טבח המוני בעיר חומס כדי לכבות את אש המהפכה".

בארגון הזהירו כי משטרו של אסד כבר גייס, לשם כך, אלפי חיילים והניע כמות גדולה של כלים צבאים כבדים. נוסף על כך, קראו שם לליגה הערבית ולקהילה הבינלאומית להתערב בנעשה כדי "למנוע מהלך שעלול להשפיע על הנעשה באזור כולו בעתיד הקרוב".

אסד ממשיך: "קבוצת חמושים" ירתה באזרחים

הביקורת הבינלאומית לא הצליחה לשנות, ולו במעט, את הלך הרוח של בשאר אסד. סוכנות הידיעות הרשמית של סוריה, המהווה קולו של המשטר,  דיווחה על אירועי היום כי "חמישה אנשי ביטחון וחמישה אזרחים נפצעו כשקבוצת חמושים פתחה בירי לעברם".

בכל אותו זמן, ממשיך אסד את שגרת יומו - כאילו שהשטח מחוץ לארמונו אינו בוער. היום הוא התפנה לארח משלחת של אנשי דת דרוזיים מלבנון. בסיום הפגישה, פורסמה הודעה מטעמו שבה טען כי הוא "מביע הערכה רבה לחברי המשלחת, שהפגינו דאגה רבה ורצון להדק את שיתוף הפעולה בין סוריה לבין לבנון כדי למגר מזימות וניסיונות שונים של גורמי חוץ להתערב בענייני שתי המדינות".

מי שבאופן מופגן לא מתרשם מהסבריו של בשאר אסד על הנעשה בארצו הוא שר החוץ של טורקיה, אהמט דבוטאולו. בהתייחסו לריאיון שהעניק השבוע הנשיא הסורי ולטענה שהשמיע במהלכו ובהזדמנויות אחרות, שלפיה ארגוני חמושים - ולא צבאו - הם אכן האחראים לטבח ההמוני - אזי "על אסד להעניש את אלו שביצעו את רצח מתנגדי המשטר", כלשונו.

בשיחה עם עיתונאים קרא דבוטאולו לאסד "להעניש באופן מיידי את הרוצחים האמיתיים", וכן אמר כי אם כך המצב, הרי שעל סוריה "להיעתר לדרישות הליגה הערבית ולאפשר הצבת משקיפים בשטחה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת