בחירתה של לבני: רגעי ההכרעה

יו"ר התנועה עדיין מתלבטת האם לחבור להרצוג או ללפיד. הבחירה בין השניים תקבע גם את גורלם של חברי הכנסת האחרים בסיעה: הרצוג מוכן לקלוט את ראשי מפלגת העבודה לשעבר פרץ ומצנע, אך לפיד דווקא מעדיף לקדם מועמדים אחרים - וגם מציע תהליך קליטה קל יותר. עכשיו היא רק צריכה להחליט

השרה עוד מתלבטת (AP, פלאש 90, חדשות 2)

איך ייראה הגוש נגד נתניהו? השאלה הזו תלויה ביו"ר התנועה ושרת המשפטים עד לאחרונה ציפי לבני. גם יצחק (בוז'י) הרצוג (העבודה) וגם יאיר לפיד (יש עתיד) מחזרים אחריה תקופה ארוכה ומציעים לה לחבור למפלגותיהם. בשלב זה לבני נוטה ללכת עם הרצוג ולהשתבץ במקום השני ברשימת מפלגת העבודה, אך ההכרעה בנושא לא סופית. הסקרים שמתפרסמים כל העת לא מקלים על ההחלטה, אך נכון להיום גם הסקרים מצביעים על יתרון באיחוד עם העבודה. אז מה שונה - ודומה - בהצעות שמקבלת לבני?

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הרצוג מציע ללבני את המקום השני ברשימה עם העבודה ואת המקום השישי לעמיר פרץ, מה שיחזיר אותו למפלגת העבודה אותה עזב. גם לעמרם מצנע שעזב את העבודה מציע הרצוג מקום בעשירייה השנייה ברשימה - בין מקום 15 למקום 20.

לעומת זאת, לפיד מפעיל מכבש לחצים כבדים ומשקיע מאמצים גדולים כדי לקרב אותה אליו: שר האוצר לשעבר מציע מקום שני ללבני ומקומות ריאליים לחברי הכנסת דוד צור ואלעזר שטרן, אותם הוא מחבב. בהצעת לפיד לא נכללים פרץ ומצנע.

באיזו הצעה אתם הייתם בוחרים? (חדשות 2)

עם זאת, אם לבני תוכל לחבור להרצוג, הסבירות להקמת ממשלה גבוהה יותר כי החרדים הטילו וטו על לפיד, ולכן הרצוג טוען שהליכה עם לפיד תהפוך את לבני למספר שתיים במפלגת אופוזיציה. לפיד טוען מנגד שאם לבני תלך איתו, היא לא תצטרך לעבור תהליך מיייסר של אישור בוועידת מפלגת העבודה. הסקרים בימים הקרובים ירגיעו את המתיחות ועשויים להכריע איזה תרחיש עדיף עבורה.

בסקר שפרסם אתמול (שני) ערוץ הכנסת קיבלה רשימה משותפת של הרצוג ולבני 23 מנדטים, לעומת 21 מנדטים בלבד לליכוד ולנתניהו. מהסקר שנערך על ידי מכון "פאנלס פוליטיקס" עולה כי אם הרצוג ירוץ ללא לבני הוא יקבל 17 מנדטים בלבד לעומת 21 לליכוד, ואילו לבני עם "התנועה" לא עוברת את אחוז החסימה.