קדאפי וילדיו ייחקרו בחשד לפשעים נגד האנושות

התובע בבית הדין הבינלאומי בהאג הודיע כי שליט לוב מועמר קדאפי, מקורביו וכמה מבני משפחתו, בהם בניו, ייחקרו בחשד שביצעו פשעים נגד האנושות. לדבריו, הפעולות האלימות של כוחות הביטחון נגד האזרחים במדינה נעשו בהנחיה ברורה של קדאפי ואנשיו

הפצצות בברגה, היום (AP)

הטבעת מתהדקת סביב צווארו של שליט לוב ושל בני משפחתו: לאחר הודעת בית הדין בהאג על החלטתו לחקור את מותם של האזרחים בלוב, התובע מטעם בית הדין הבינלאומי הכריז כי יחקור את  קדאפי ואת מקורביו בחשד לביצוע פשעים נגד האנושות.

מלבד לשליט לוב, ייחקרו גם בניו של שליט לוב ואנשי משטרו, בחשד שהם אלו שנתנו את הפקודות לפעילות הצבא נגד העם הלובי. "אני רוצה לנצל את ההזדמנות כדי להזהיר אותם", אמר התובע בבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג לואיס מורנו-אוקמפו בריאיון ל-CNN. "הפעולות האלימות של כוחות הביטחון נגד האזרחים במדינה נעשו בהנחיה ברורה של קדאפי ואנשיו. אם החיילים שלהם מבצעים פשעים, הם אחראים פלילית".

בינתיים, נמשכים העימותים ברחבי המדינה. העיר ברגה הפכה הבוקר לזירת קרב לאחר עימותים בין צבאו של מועמר קדאפי למתנגדיו. עדי ראייה מדווחים על מטוסי קרב שהפציצו מספר מוקדים בעיר, ובהם גם מאגרי נפט.

התקיפה הבוקר מגיעה לאחר יום קשה של עימותים בין המורדים לבין כוחותיו של קדאפי בברגה, בהם נהרגו 14 בני אדם. תומכיו של שליט לוב השתלטו אתמול על העיר, אך נאלצו לסגת לאחר שהוקפו על ידי לוחמי ההתנגדות.

לפי מספר דיווחים, היעד של חלק מהתקיפות היה מאגרי הנפט ושדה התעופה הצמוד למסוף הנפט העיקרי בעיר. דובר מטעם המורדים אמר כי המטוסים הפציצו גם עמדות בעיר הסמוכה אלדבייה. מוקדם יותר הולנד אישרה את הדיווחים על שלושה נחתים שנעצרו בידי אנשיו של קדאפי. השלושה היו חלק מכוח שנחת באזור העיר סירת, כדי לעזור לכוחות האירופאים לפנות אזרחים.

הצבא הלובי נתקל בהתנגדות מצד מתנגדיו

מוקדם יותר דווח כי כוחות המורדים בלוב הניסו תחילה את נאמניו של קדאפי מעיר המריבה ברגה, אשר מהווה נמל מרכזי להעברת נפט מהמדינה. המורדים התמודדו בהצלחה עם פגזי ארטילריה, שרדו מתקפות מהאוויר והצליחו להדוף גל אחר גל של מתקפות הצבא, עד שנסוג לבסוף.

ההתקפה של הצבא על העיר שנשלטה על ידי המורדים החלה אתמול בבוקר. כמה מאות מחיילי צבא לוב הנוכחי, המורכב בעיקר מחיילים ושכירי חרב, הסתערו על העיר בכלי רכב אזרחיים שעליהם הותקנו מכונות ירייה. הצבא הצליח להניס את המורדים ממתקני הנפט בעיר והשתלטו עליהם.

אולם, עד שעות אחר הצהריים, איבדו את השליטה במתקנים ונאלצו להתבצר באוניברסיטה, במרחק שבעה קילומטרים מהמתקנים. לאחר שהתבצרו, החלו המורדים לכתר את האוניברסיטה ולהמטיר אש כבדה על המתבצרים, שהשיבו בפגזי ארטילריה.

בשלב מסוים הגיח מטוס קרב מעל המורדים והחל לירות בהם, אך באורח פלא, איש מהם לא נפגע והמטוס המשיך. המורדים המשיכו להמטיר אש כבדה מרובי סער ומטולי רימונים, עד אשר נמלט הצבא מהמקום ועזב את העיר לחלוטין.

למרות שהצליחו להגן על העיר, המורדים קוראים לנאט"ו להפציץ את צבא לוב מהאוויר. המורדים טוענים כי צבאו הנוכחי של קדאפי מורכב בעיקר משכירי חרב מאפריקה וכי יש צורך בהתערבות חיצונית על מנת לנצחו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק