מטח של 22 רקטות לבאר שבע - נזק כבד לאוטובוס ולבית

הבוקר נפתח עם מטח חסר תקדים של 22 רקטות גראד שנורו לעבר באר שבע. מערכת "כיפת ברזל" הצליחה ליירט 11 מהן ו-3 אחרות נפלו בעיר. אחת מהן פגעה ישירות באוטובוס ובבית - מספר נפגעי חרדה במקום. 2 רקטות נורו גם לאשקלון – אחת יורטה, ואחרת נפלה בשטח פתוח. טרם הושג הסכם הפסקת אש. משדר מיוחד

יומו השביעי של מבצע "עמוד ענן" נפתח במתקפת רקטות על באר שבע. 22 גראדים נורו, 11 מהם יירטה מערכת "כיפת ברזל" ושלושה התפוצצו בשטחים בנויים בעיר. אחת הרקטות התפוצצה סמוך לאוטובוס, ואחרת פגעה ישירות בבית. לא היו נפגעים, אך נגרם נזק כבד למבנים ולכלי רכב. מספר תושבים לקו בחרדה. בחדשות 2 באינטרנט אנו מעבירים משדר מיוחד עם כל העדכונים, הפרשנויות והמרואיינים על הנעשה בדרום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ממד"א נמסר כי הפרמדיקים טיפלו במקום במספר נפגעי חרדה וערכו סריקות במטרה למצוא נפגעים נוספים. כוחות משטרה וצוותי כיבוי הגיעו גם הם לזירות נפילות הרקטות.

זמן קצר לאחר הירי לבאר שבע, שוגרו מטחי רקטות גם לאשקלון ולאשדוד. סמוך לשעה 08:30 נורו שתי רקטות לאשקלון - אחת מהן נפלה בשטח פתוח ולא גרמה לנפגעים או לנזק, והשנייה יורטה על ידי מערכת "כיפת ברזל". כחצי שעה לאחר מכן נורו שתי רקטות לאשדוד, שיורטו על ידי "כיפת ברזל". 

"המשמעת העצמית של התושבים מוכיחה עצמה"

ראש העיר רוביק דנילוביץ' שיבח את תפקוד התושבים. "התושייה, האחריות והמשמעת העצמית של התושבים מוכיחים את עצמם כל פעם מחדש, בזכות זה שאנשים היו בתוך המרחב המוגן לא קרה לאף אחד כלום", אמר לאחר המטח הכבד לעיר. "אנחנו לא מרגישים שיש רגיעה, העיר ממשיכה להיות מופצצת ולכן אנו קוראים לתושבים להמשיך לפעול בערנות".

במהלך הלילה תקף צה"ל כמאה יעדי טרור ברצועת עזה. מדובר צה"ל נמסר כי הותקפו בין היתר כ-10 מנהרות מסתור של חמאס וכן משגרים מוטמנים ומחסני אמצעי לחימה. עוד נמסר כי הותקפו מבנים השייכים למספר פעילים בכירים בארגוני הטרור בעזה. הפלסטינים דיווחו כי הופצץ ביתו של ראעד אל-עטאר - בכיר בזרוע הצבאית של חמאס. מהדיווחים עולה כי מספר בני אדם נפגעו בתקיפה, אך לא ברור אם עאטר ביניהם. כמו כן הופגז בניין הבנק הלאומי האסלאמי בעזה.

הלילה הסתיים כינוס פורום שרי התשיעייה שדן בהצעה המצרית להפסקת אש בין ישראל לחמאס. עם סיומה של הישיבה לא נמסר האם התקבלה החלטה בנושא. במהלך היום צפוי מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, לנחות בישראל לסבב פגישות מדיניות. גורם מדיני בירושלים מסר כי בשלב זה נעשה ניסיון למצות את המהלך המדיני ולברר האם ניתן להשיג הפסקת אש ארוכת טווח.

מצרים: שרי התשיעייה צפויים לאשר את ההסכם

במהלך הלילה דיווחה רשת "אל-ערבייה" כי גורמים במצרים צופים ששרי התשיעייה יאשרו את מתווה ההצעה וכי הפסקת האש תיכנס לתוקפה בתוך שעות. על פי המתווה שמציעה מצרים, לאחר שאתמול התקבלו דרישותיהם של שני הצדדים, ישראל תעצור את הירי מהאוויר לעבר רצועת עזה ותפסיק את החיסולים של בכירים בארגונים השונים בתמורה להפסקה מוחלטת של ירי טילים לשטחה מכיוון הרצועה.

עוד דווח כי אם יחדל הירי מצד חמאס לפרק זמן של 24 שעות, ישראל תשקול צעדים נוספים להקלת המצור על רצועת עזה כמו פתיחת המעברים לסחורות.

לפנות בוקר סיכלה ארה"ב הצעה לניסוח הצהרה של מועצת הביטחון נגד המבצע בעזה. מרוקו, החברה במועצה, הגישה הצעה לניסוח הצהרה הקוראת להפסקת אש בין ישראל לחמאס. על פי ההצהרה, ישראל נקראת להפסיק את הירי בזמן שירי הרקטות של חמאס לא הוזכר.

בתום הדיון אמרה שגרירת ארה"ב לאו"ם, סוזן רייס, כי הממשל במצרים, הנשיא אובמה וגורמים אחרים פועלים בכל הערוצים האפשריים על מנת להביא להפסקת אש בין ישראל לחמאס. "חיוני כי מועצת הביטחון תסייע למאמץ להביא להפסקת אש - בין אם בפעולה ובין אם בהימנעות מפעולה", אמרה בתום הדיון.

מבצע "עמוד ענן" - היום השביעי:

הבוקר: מטח של 16 רקטות לבאר שבע

ארה"ב סיכלה הצהרה במועצת הביטחון

דיווח מצרי: הפסקת אש - בתוך שעות

ארה"ב נערכת לפינוי אזרחיה מישראל

גלעד שליט על המבצע: "לבי עם החיילים"