סוריה: הצבא מעורב בניסיונות ההשתלטות על ההפגנות

אחרי מרחץ הדמים בסוף השבוע, דיווחים בסוריה על מעצרים נרחבים שערכו כוחות הביטחון באזור דמשק בניסיון לדכא את ההפגנות. היום דווח על שני הרוגים בעימותים בין המפגינים לכוחותיו של אסד. בנוסף, פורסמו תמונות ראשונות של היערכות הצבא בדרעא - הוכחה נוספת למעורבות העמוקה של הצבא בניסיונות להשתלט על המפגינים

כוחות הביטחון הסוריים ירו למוות במפגין אחד לפחות בשעות אחר הצהריים בעיר ג'בלה, במהלך הפגנה נגד משטרו של הנשיא בשאר אסד. כך דיווח פעיל זכויות אדם בעיר לסוכנות הידיעות "רויטרס".

בעיר חומס במרכז סוריה, עצרו כוחות הביטחון את מנסור אל-עלי, בכיר העדה העלאווית, לאחר שהתבטא נגד הירי המופרז כלפי מפגינים במדינה בסוף השבוע, ממנו נהרגו על פי הדיווחים יותר ממאה בני אדם.

היום גם פורסמו תמונות ראשונות של היערכות הצבא בעיר דרעא - הוכחה נוספת למעורבות העמוקה של הצבא בניסיונות להשתלט על המפגינים. השלטונות בדמשק ממשיכים לטעון כי ההתנגשויות במדינה הן מזימה של סוכנים המעוניינים לזרוע הרס בסוריה.

תיעוד: כך יורים במפגינים מטווח קצר

המשטרה החשאית של נשיא סוריה בשאר אסד פשטה על בתים בדמשק. פעילי זכויות אדם סיפרו כי הפשיטות התרחשו באישון ליל. במהלך סוף השבוע ירו אנשיו של בשאר אסד במפגינים, ולפחות 112 בני אדם נהרגו, ואתמול ירו בבאי ההלוויות של ההרוגים. את רוב רובם של סרטוני הזוועה משם לא ראוי לשדר, כולל תמונות תקריב של ההרוגים, רובם נורו בראשיהם וחזותיהם.

אלמלא הפייסבוק, יוטיוב וטוויטר, לא היינו רואים מה מתחולל בסוריה. אין שם כתבים זרים, אין דיווחים מהשטח, כמובן שאין שידורים חיים. והתמונות שעולות ברשת – קשות מנשוא. חבר הפרלמנט הסורי מהעיר דרעא כבר התפטר הערב, סנונית ראשונה לפרוש מקרב הממסד. בעיר איזרא תקפו החיילים באש המון של קרוב ל-100 אלף איש שנהרו לתהלוכות האבל.

ירי ברחובות נרשם גם בתוך פרברי דמשק, אתמול והיום. אנשי שירותי הביטחון בלבוש אזרחי יורים במפגינים מטווח קרוב, ומנגד אנשי האחים המוסלמים יוצאים מן המחתרת ולוקחים את המיקרופון: "חוקיות המשטר הזה בטלה לחלוטין", הם זועקים לעבר המפגינים : "אתם הלגיטימיות של המשטר".

ערימות של גופות וריח חזק של נקמת דם עומד באוויר. אסד אובד עצות ולוחץ על ההדק, אבל לאט לאט גם העיר חלב, השנייה בגודלה בסוריה, מתחילה להידלק. במקומות אחרים, הקריאות הן דווקא נגד מקורביו של אסד, ולא שוכחים גם את בשאר עצמו: "הסתלק, הסתלק, עוף, עוף, יא נבזה", הם זועקים בלי בושה. "איננו רוצים לראות גנבים, צא החוצה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק