5 ימים אחרי הרעש - ישראלים חילצו ניצולה בנפאל. "שמענו אישה צועקת, זה נס"

אחד המחלצים בצוות הישראלי שהצליח לחלץ צעירה בת 25 שנקברה תחת הריסות מלון בקטמנדו מספר על הרגע המרגש. "מתברר כי אחת הגופות שנקברו תחת חורבות הבניין יצרה כיס אוויר, שאיפשר לניצולה לנשום ולשרוד", תיאר המחלץ

"נכנסתי פנימה ושמענו קול של אישה, מישהי התחילה לצעוק" - כך סיפר אמש (חמישי) יותם פליצר, אחד המחלצים בצוות הישראלי שהצליח לחלץ אתמול - אחרי חמישה ימים - צעירה בת 25 שנקברה תחת הריסות מלון בקטמנדו שחרב ברעידת האדמה החזקה בנפאל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"הצוות שלנו, של ארגון 'ישראייד', עבד על בניין שקרס לחלוטין", הוא אמר. "זה בניין שכבר הוצאנו ממנו ארבע גופות ולא האמנו שיכולים להיות עוד ניצולים. מדובר בעבודה מורכבת ועדינה מאוד". לדבריו, מתברר כי אחת הגופות שנקברו תחת חורבות הבניין יצרה "כיס אוויר" שאיפשר לניצולה, קרישנה, לנשום ולשרוד במשך יותר מ-130 שעות. לאחר החילוץ היא פונתה לקבלת טיפול רפואי דחוף בבית החולים הישראלי.

הצוותים סיפרו כי על מנת להוציא את הצעירה מתוך המבנה שקרס הם נאלצו להוציא שלוש גופות - אחת מהן של דודה של הצעירה. בתוך כך, הצוותים הרבים הפועלים בנפאל הצליחו הבוקר לחלץ נער כבן 15 מהריסות בניין שקרס בקטמנדו. הנער, שהצליח לשרוד במשך חמישה ימים מתחת לקורות הבטון, הועבר מיד עם חילוצו לבית החולים הישראלי שהוקם בבירת נפאל.

הרופאים הישראלים בבית החולים נדהמו לגלות כיצד הנער, שסבל מתשישות, החלים במהרה ותוך מספר שעות כבר החל לתקשר ולשוחח עם הסביבה. בשיחה עם שליח חדשות 2 לנפאל סיפר הנער, ששמו פמבה לאמה, כי הצליח לשרוד בזכות בקבוק מים שהיה לצדו לאחר שהבניין קרס.

"אין לי שום מושג מה קרה בתוך הבניין", שיחזר פמבה את הרגעים בהם האדמה רעדה. "אני רק יודע שנפלתי מהקבלה של המלון. היה לי בקבוק מים אחד שממנו שתיתי".

פצועים בביה"ח הישראלי בנפאל (mako)

הרופאים נותרו המומים: "הנער מתקשר, מצבו תקין"

"עכשיו אני מאמין שאחיה", הוסיף הנער ממיטתו בבית החולים הישראלי. "כשהייתי מתחת להריסות הבניין לפעמים לא האמנתי שאשרוד. לא היה לי מושג". הנער סיפר כי קיבל מכה בראשו לאחר הקריסה ונותר לכוד מתחת להריסות. אחד מאנשי צוות החילוץ אמר כי חתיכה מהגג של המלון קרסה על הנער, אך הותירה לו מעט מקום לנוע.

ד"ר ערן טל-אור, הרופא הישראלי שטיפל בלאמה עם הגיעו לבית החולים אמר כי מצבו טוב. "מצבו היה תקין כשהוא פונה אלינו", סיפר הרופא. "הוא הצליח לתקשר ולדבר איתנו. מדהים שהוא הצליח לשרוד במשך חמישה ימים ללא אוכל וכמעט ללא מים".

המשלחת הישראלית בנפאל (דובר צה"ל)

בתוך כך ממשיכה המשלחת הישראלית בנפאל לרשום הישגים נוספים, עם לידה ראשונה בבית החולים הישראלי. אישה נפאלית שפונתה מבית החולים בקטמנדו, שניזוק ברעש האדמה, ילדה תינוק בריא במשקל 2.1 קילוגרם. צוותי הרפואה הישראליים היו נרגשים והגניקולוג שטיפל באם וברך הנולד אמר: "יש תחושה טובה של סיפוק".