מומחים, בדיקות והחלטה סופית: כך מתבצע הליך קביעת מותו של חייל צה"ל

צוות מומחים שנבחר בקפידה, שלל דיונים - והחלטה סופית וכואבת שמתקבלת. ההודעה על קביעת מותו של סגן הדר גולדין עוררה ברבים שאלות על הליך קביעת מוות במקרים מורכבים כמו זה. בדקנו עם הרבנים הצבאיים הראשיים לצה"ל לשעבר איך זה קורה ועל פי מה מתקבלות החלטות כה גורליות

בית העלמין הצבאי בהר הרצל. ארכיון (AP)

בשעה 01:50 לפנות בוקר הכריז דובר צה"ל על סגן הדר גולדין כחלל צה"ל. "ההחלטה התקבלה על פי ממצאים שהובאו משטח הלחימה ותוך התחשבות בשיקולים רפואיים, הלכתיים ושיקולים רלוונטיים אחרים", נכתב בהודעה. מי שקיבל את ההחלטה על קביעת מותו היה הרב הצבאי הראשי, תא"ל רפי פרץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

רבים שאלו איך ניתן לקבוע מוות בצורה כה ודאית ולהודיע על כך למשפחה. ישנן משפחות שלא מסתפקות בהודעות אלה של צה"ל, ומחליטות לחקור בעצמן לאחר ההודעה, אך משפחת גולדין קיבלה את החלטת הצבא - והיום יובא גולדין למנוחות. לפני ימים לא רבים התקבלה גם ההחלטה ברבנות להגדיר את סמ"ר אורון שאול כחלל צה"ל.

איך זה עובד?

מבחינה חוקית, הרב הראשי לצה"ל הוא האוטוריטה לקביעת מוות של חייל בשעת לחימה, וההלכה היהודית יודעת לקבוע מוות גם בהיעדר ממצא פיזי כלשהו של חייל. יש מספר מדדים הלכתיים באמצעותם ניתן לקבוע מוות גם בלי בדיקות דנ"א.

"ישנו מושג הלכתי שנקרא "רוב" - הכוונה היא למה שקורה לחייל שנמצא תחת אש בזמן לחימה: האם בסיטואציה הזאת רוב האנשים יוצאים בחיים או לא", מסביר לחדשות 2 Online הרב הצבאי הראשי לשעבר, תא"ל במילואים ישראל וייס.

מיד לאחר אירוע, מוקם צוות מיוחד ברבנות הצבאית, שבראשו עומד הרב הראשי. כל מקרה נדון לגופו ובאמצעות מומחים אחרים. באופן קבוע, ליד הרב יושב הרב יעקב רוז'ה, מומחה בתחום הקבורה וזיהוי חללים.

הוכרז כחלל. הדר גולדין (הדר גולדין)

"מומחים נוספים הבקיאים בתחום מגויסים לצורך העניין: אם מדובר בטנקיסט, יהיה מישהו שבקיא בנושא הזה, אם הוא טייס - אז יהיה מישהו שמבין בתחום הזה. זאת בנוסף למומחה לרפואה משפטית וכן איש מודיעין במידת הצורך - שכן גם על בסיס מודיעיני מתקבלות החלטות", הוסיף.

לאחר שכל המומחים הציגו את ממצאיהם ודעותיהם, הרב הצבאי הראשי מקבל את ההחלטה הדרמטית. מיד לאחר מכן הוא מודיע על ההחלטה לראש אגף כוח אדם בצה"ל, שמודיעה לרמטכ"ל. הודעה בנושא מועברת גם ישירות לראש הממשלה.

לאחר מכן, נציגי צה"ל ובהם ראש אכ"א והרב הצבאי הראשי מגיעים לבית המשפחה ומודיעים על מות החייל. הם מגיעים עם תיק נתונים ומידע - והמשפחה יכולה לקבל לבקשתה את כל התשובות לשאלות על האירוע בו נפל בנה.

משפחת גולדין (חדשות 2)

יש משפחות שרוצות לדעת הכל

וייס נזכר בדרך בה בישר למשפחות את הנורא מכל: "אמרתי להם: 'אני הרב הראשי לצה"ל ואני מסתכל לכם בעיניים ואומר רק אמת - הבן שלכם איננו והוא ייטמן בארון. אני מציע לכם לצאת להלוויה, אם אתם רוצים, אומר לכם כל מה שתרצו". לדבריו, ב-99% מהמקרים המשפחות מאמינות לרשויות הצבא - מבקשות לזכור אותו כמחייך בחייו ולא רוצות לדעת את הפרטים המדויקים. אך יש משפחות שמבקשות לדעת הכל - עד הפרט האחרון.

"אם מכריזים דבר כזה, זוהי החלטה מקצועית נטו - וזו הכרזה של 100%. אין סיכוי שהוא בחיים", מציין הרב הצבאי הראשי לשעבר, תא"ל במיל' אביחי רונצקי. לדבריו הצטרף גם הרב לשעבר וייס: "זו לא קונספירציה ואני אומר את זה עם שלושה סימני קריאה. כל הניסיונות לקשור את זה למשהו פוליטי זה הבל הבלים".