החמאס בפנייה בעברית: "החייל הנעדר בידינו"

בריאיון שהעניק לכלי תקשורת ממקום מושבו בקטאר, התייחס דוברו של חאלד משעל, ממשוחררי עסקת שליט, לתעלומת היעלמותו של החייל אורון שאול. "הממשלה שלכם משקרת", פנה בעברית. בצה"ל דוחים את הטענה ומדגישים כי כוח תצפית אבטח את פינוי החיילים

פחות מיממה לפני שהותר לפרסום שמו של החייל הנעדר, לוחם גולני סמל אורון שאול, הודיע החמאס כי חטף אותו. בהודעה מצמררת בעברית, אמר דוברו של חאלד משעל היושב בקטאר כי "החייל בידינו". בצה"ל שללו את האפשרות כי אורון נחטף לאחר שתצפיות אבטחו את פינוי החיילים מהנגמ"ש שבו נסע. על פי הערכות במערכת הביטחון המידע שהגיע לידי ארגון הטרור העזתי מתבסס על חלקי בגדים או דיסקית שנמצאו מאוחר יותר בסג'עייה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

הדובר, חוסאם בדראן, הוא משוחררי עסקת שליט. את הדברים אמר במסגרת ריאיון שהעניק לכלי תקשורת ערבי, כשתוך כדי שיחה הפסיק את המרואיין וביקש לשאת דברים לציבור, בעברית: "לכל העם בישראל, הממשלה שלכם משקרת מההתחלה. נתניהו אחראי לדם הפלסטיני ועל החיילים שלכם". הדובר, שאת העברית למד במהלך שהותו בכלא הישראלי, המשיך בדברים: "היום אנחנו אומרים לכם - שאול אורון, החייל, הוא בידינו. מספר (אישי) 609206".

אורון שאול בטקס המצטיינים, ארכיון (דוברות בית הנשיא)

מוקדם יותר הותר לפרסום כי גופתו של שאול, בן 21 מפוריה עילית, טרם זוהתה בין הלוחמים שנהרגו בתקרית שבה נורה נגמ"ש מירי נ"ט בשכונת סג'עייה בלילה שבין שבת לראשון. השלמת הליך זיהוי הגופות נמשכת, ובמערכת הביטחון מדגישים כי למרות שחמאס טען השבוע כי חטף חייל מאזור הלחימה, תצפיות שאבטחו את חילוץ גופות החיילים שללו טענה זו. רחלי גזית, קרובת משפחתו ונציגת המשפחה, אמרה היום (ג') לתקשורת: "אנחנו חזקים, ומבחינתינו כל עוד הבדיקות לא הסתיימו ואין ממצאים חד משמעיים, אורון הוא לא חלל".

בצה"ל מדגישים היום כי עד כה זוהו בוודאות שישה חללים, וזאת לנוכח מורכבות האירוע הקשה. מאמצי הזיהוי והבירור באשר ללוחם השביעי, שאול, ממשיכים להתבצע בכל הערוצים. על פי ההבנה בצה"ל הסיכויים שאורון נותר בחיים - קלושים. בצה"ל לא יכולים לאשר את דבר מותו בוודאות משום שטרם נמצאו שרידי ד.נ.א וראיות פורנזיות בכלי הרכב המשוריין. ראשת אכ"א ורמ"ח נפגעים בצה"ל הגיעו אמש לבית המשפחה ועדכנו אותם בפרטי החקירה. "לא נמצאו ממצאים של אורון, ישנם ממצאים נוספים שנבדקים והבדיקות לא הסתיימו", סיפרה נציגת המשפחה.

"זה לא פשוט, אבל אנחנו חזקים. הבדיקות ייקחו כמה שצריך, ואנחנו מקווים שזה יהיה כמה שיותר מהר, אבל אין לוח זמנים לנושא הזה", הוסיפה גזית, שסיפרה גם על הקשיים שמלווים בימים האחרונים את קרובי משפחתו של החייל, הנאבקים בתחושה קשה של חוסר ודאות. "המשפחה מעדיפה לא להיכנס לשמועות, יש לנו את גורמי הצבא שמעדכנים אותנו ומוסרים לנו הודעות ואנחנו מגיבים להן".

אורון שאול, ארכיון (באדיבות המשפחה)

אורון שאול למד בתיכון בית ירח וקרוביו מספרים כי תמיד חלם לשרת כלוחם בחטיבת גולני. ביום העצמאות האחרון הוענק לו אות מצטיין הנשיא, שבו נכתב עליו כי "על אף קשיים מבית ועל אף שיכול היה לשרת ביחידה עורפית, בחר לשרת כלוחם. אורון מבצע את תפקידו במסירות, יוזם ומתנדב לכל מטרה ומשימה ומפגין מקצועיות ואחריות. בעל יחסי אנוש טובים וזוכה להערכה מצד מפקדיו וחבריו ליחידה".

מלבד הוריו ממתינים לו בביתו שני אחים, אבירם בן ה-22, חייל מילואים המשרת בחטיבת גבעתי וגויס גם הוא למבצע "צוק איתן", ואופק בן ה-14. עם היוודע דבר הפגיעה בנגמ"ש ומות החיילים שנסעו בו הוזעק אבירם חזרה לביתו, שם הוא שוהה בימים האחרונים יחד עם בני המשפחה. "ביום חמישי הוא התקשר להוריו והודיע להם שמתחילה הפעולה הקרקעית וכי הוא וחבריו נכנסים לרצועה", סיפר דודו בשיחה עם חדשות 2 Online. "אביו, הרצל, ביקש ממנו שישמור על עצמו, הוא הגאווה של כל המשפחה".