טייסי חיל האוויר: "לא ישנים אחרי פגיעה בבלתי מעורבים"

הטייסים המשרתים בצה"ל הם העומדים בחוד החנית של מבצע צוק איתן. בביקור שערכנו באחת מהטייסות המבצעיות במהלך המבצע, סיפרו הטייסים כי הם עושים הכל כדי שלא לפגוע בבלתי מעורבים, ויש מי שהתפקיד שלו הוא לוודא שהמטרות נקיות מאזרחים. "יש לי משפחה בדרום, אני יודע שאני מגן עליהם", אמר אחד הטייסים

עד לכניסה הקרקעית לרצועת עזה, כל הפעולות ההתקפיות במבצע "צוק איתן" בוצעו על ידי קבוצה קטנה מאוד מקרב חיילי צה"ל - טייסי חיל האוויר. בביקור מיוחד בטייסת מטוסי F-16 בבסיס רמת דוד, אחד הפעילים ביותר בימים האלו, מספרים הטייסים כי פגיעה במי שלא מעורב בטרור אמורה להשפיע על כל טייס, ומי שזה לא משפיע עליו - לא צריך לטוס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"יש אנשים שהתפקיד שלהם הוא לוודא שכל הבלתי מעורבים יוצאים מהבית ורק אחרי שאנחנו מבינים שכל האנשים יצאו, אפשר להפיל את החימוש שלנו", אומר סא"ל מ', מפקד הטייסת. ומה קורה אם יושבי הבית לא מתפנים? "במקרה כזה אנחנו פועלים עם חימוש שגורם נזק קטן כדי להבהיר להם את הכוונות שלנו. כך הם מבינים שאנחנו רציניים והם עוזבים את הבית", הוסיף.

בבסיס חיל האוויר ברמת דוד עובדים בימין אחה מסביב לשעון, ומבצעים אינספור גיחות. ולא רק הטייסים - גם המכונאים, אנשי התחזוקה והפקידים ערים יום ולילה ועושים הכל כדי שהמטוסים ייצאו לבצע את משימתם בזמן. "את הבית אנחנו רואים יחסית מעט, אבל אנחנו עושים את העבודה כמו שצריך".

הפצצות חיל האוויר בעזה, השבוע (AP)

"יש לי משפחה בדרום, אני פועל להחזיר להם את השקט"

"יש לי משפחה ברחובות ובבאר שבע, והם רצים לממ"ד עשרות פעמים מדי יום", אמר אחד הטייסים בדרגת רס"ן. "התחושה שאנחנו בעצמנו מחזירים להם את השקט היא מצוינת. אנחנו פוגעים ביעדי שיגור כך שהם לא יגרמו לפגיעה באוכלוסייה צפופה".

סגן ש', טייס צעיר בן 24, משתתף בפעם הראשונה במבצע כזה: "רואים איך אנחנו מכוונים כדי לא לפגוע בסביבה. אנחנו מקפידים על המדיניות של התקיפות, ובודקים שהפגיעה בבלתי מעורבים היא מינימלית".

עד עכשיו, למרות המאמץ, נהרגו כמה עשרות בלתי מעורבים בהפצצות חיל האוויר. "מי שיוצא לו בטעות לפגוע בבלתי מעורבים התחושה שלו קשה, אנחנו מאוד מנסים להימנע מזה וקשה לנו כשזה קורה. הטייסים באמת לא ישנים בלילה אחרי זה, אם אני אדע שיש בטייסת לוחמים שזה לא מפריע להם אצלי הם לא יטוסו", מבהיר מפקד הטייסת.

טסים מסביב לשעון: F15 של חיל האוויר (רויטרס)

"הקולות מסביב לא נעימים, אבל אנחנו שומרים על הבית"

ומה עם הביקורת מבית? במבצע הזה נשמעים בקול רם יותר מבעבר קולות מהשמאל הקיצוני שתוקפים את חיל האוויר ואת טייסיו. "להגיד לך שזה נעים זה שקר, אבל גם אני וגם האנשים שלי מבינים היטב את המשימה ואת מה שאנחנו עושים פה. אנחנו שומרים על הבית שלנו, ולא שום דבר אחר. אנחנו שומעים ורואים את הדברים האלה ובמקביל אנחנו נחושים לבצע את המשימות שלנו ויודעים שאם אנחנו לא נעשה את זה אף אחד אחר לא יעשה את זה בשבילנו".

ההפצצות במבצע הנוכחי מתמקדות בבתים הפרטיים של ראשי החמאס, שעל פי טייסי חיל האוויר הפכו מאוד עשירים מאז שהארגון תפס את השלטון: "אנחנו פוגעים בבתים של אנשים אמידים - רבי קומות עם בריכות, בניינים בולטים לעומת העליבות של שאר האוכלוסייה. הבתים של ראשי החמאס מאוד מפוארים. כשנצטרך, נכיר גם את הבית של איסמעיל הנייה", אומרים ברמת דוד.

מבצע "צוק איתן" - היום ה-12:

ניסיון חדירה ליישוב: מחבל נהרג, חיילים נפצעו

טרגדיה באזור דימונה: גבר נהרג, בני משפחתו נפצעו מפגיעת רקטה

הפלסטינים שלחו חמור נפץ לעבר חיילים ברפיח

מצרים: לא נשנה את היוזמה להפסקת אש

צפו: כך פוצץ צה"ל פתח מנהרה