ארדואן: "נורמליזציה עם ישראל לא אפשרית"

ראש הממשלה הטורקי התבטא שוב בחריפות נגד ישראל, הפעם על רקע פעילות צה"ל במבצע "צוק איתן". "הנורמליזציה ביחסי טורקיה וישראל אינו אפשרית יותר", אמר ארדואן במהלך ביקור באנטליה. דבריו של ארדואן באו על רקע הדיווחים בנוגע לסירובה של ישראל לתיווך טורקי להשגת הסכם הפסקת אש

היחסים נפגעו, שוב (AP)

האם יחסי ישראל-טורקיה בדרך למשבר נוסף? כך לפחות עולה מדבריו של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, שמתח אמש (ש') ביקורת חריפה על מבצע "צוק איתן" והפעילות של ישראל בעזה. "הנורמליזציה ביחסים בין שתי המדינות אינה אפשרית יותר", טען ראש הממשלה הטורקי, חודשים ספורים בלבד לאחר שדווח כי המדינות קרובות לחדש את היחסים המעורערים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בארוחת שבירת צום הרמדאן שנערכה באנטליה, התבטא ארדואן בחריפות נגד תקיפות ישראל ברצועה במסגרת המבצע הצבאי. "טרגדיה גדולה מאוד מתרחשת. טרגדיה שמטרידה את כל העולם האסלאמי", אמר ארדואן.

"האכזריות של ישראל החלה עוד בימי פרשת משט 'המרמרה'. אז דרשתי מהם (הישראלים) להסיר את המצור, אבל ישראל ממשיכה להיות ישראל", הסביר ראש הממשלה הטורקי את דבריו התוקפניים, עליהם נהג לחזור פעם אחר פעם בעבר.

ארדואן אף ניצל את ההזדמנות וקשר בין חילופי האש בין ישראל לפלסטינים למצבם של אזרחי סוריה. הוא טען כי ארצו אינה יכולה להישאר אדישה לסבל של מוסלמים בסוריה או בשטחי הרשות הפלסטינית. "בנושא הפלסטיני - טורקיה לעולם לא ניטרלית", הבהיר ארדואן.

תוצאות התקיפה בעזה, היום (רויטרס)

"התוקפנות הישראלית אינה מתאימה למאה הנוכחית"

דבריו של ארדואן מגיעים לאחר שדווח כי ישראל פוסלת את ניסיונות התיווך של אנקרה בשל קירבתו של ראש המודיעין הטורקי לממשל בטהרן. בסוף השבוע האחרון דרש נשיא טורקיה עבדאללה גול מישראל להפסיק את התקיפות האוויריות ברצועת עזה באופן מיידי. "המתקפות של ישראל ברצועת עזה, לא מתאימות למאה שלנו", הצהיר גול.

מעבר לסדר היום הציבורי בטורקיה, מבצע "צוק איתן" מצליח לעורר סערה גם ברחוב. התקשורת הטורקית עוסקת באופן נרחב בהתרחשויות במסגרת המבצע, ובין השאר נטען כי "ישראל מפרה את החלטת האו"ם ומפגיזה ברצועת עזה".

במקביל, הזמרת הטורקייה ילדיז טילבה, עוררה את השבוע את זעם של חברי הקהילה היהודית באיסטנבול כשצייצה בעמוד הטוויטר שלה אמירות גזעניות נגד היהודים: "בעזרת האל, הפעולה של צה"ל בעזה תגרום למוסלמים להביא את הסוף על ראשם של היהודים. עכשיו זה קרוב, קרוב. היהודים עוינים לאל ולנביאים - כולל הנביאים שלהם כמו משה".