ביידן מכחיש: נדון ברצינות בנושא פולארד

סגן נשיא ארה"ב, שצוטט כמי שאמר כי "פולארד ישוחרר על גופתי המתה", נפגש אמש עם מנהיגי הקהילה היהודית בארה"ב לקראת ראש השנה, והכחיש את האמירות שיוחסו לו. על פי הדיווחים, ביידן הסכים לקיים "דיון פתוח וכן" בנושא פולארד תוך ימים ספורים

ג'ונתן פולארד. יש סיכוי לשחרור?

התפתחות בפרשת התבטאותו של סגן נשיא ארה"ב בנושא שחרורו של ג'ונתן פולארד. ג'ו ביידן נפגש אמש עם מנהיגי הקהילות היהודיות בארה"ב, הכחיש את הדברים שיוחסו לו לפיהם אמר "פולארד ישוחרר על גופתי", והסכים לקיים פגישה בנושא שחרור המרגל ג'ונתן פולארד בימים הקרובים.

ביידן התארח אמש בקבלת פנים לקראת ראש השנה מטעם ראשי הקהילות היהודיות בארה"ב. מלקולם הונליין, סגן יו"ר ועידת הנשיאים, סיפר בתום הפגישה כי ביידן הכחיש את הדברים שפורסמו ב"ניו יורק טיימס", לפיהם הנשיא אובמה שקל לשחרר את פולארד אך ביידן אמר "פולארד ישוחרר על גופתו המתה".

הונליין הוסיף כי ביידן הסכים לקיים "דיון פתוח וכן בנושא פולארד בימים הקרובים" עם ראשי הקהילות היהודיות. "הוא לוקח את זה ברצינות", סיפר הונליין. "הוא מבין שיש דאגה גדולה בנושא בקרב הקהילה היהודית. אני מקווה שהפגישה תתקיים מיד לאחר יום כיפור".

גורם בכיר נוסף בקהילה היהודית האמריקנית, אשר צפוי להשתתף בפגישה הזו, אמר אתמול כי הוא משוכנע שלאחר דיון אמיתי בנושא, ביידן יסייע לשכנע את הנשיא אובמה לקצוב את עונשו של פולארד בהקדם האפשרי. לדברי הגורם: "הנתונים הם חד משמעיים. פשוט אין שום הצדקה להשאיר אותו בכלא כעת. זה כבר נוגד את כל ערכי הצדק והשוויון שמאחדים אותנו כאמריקנים".

"אם זה היה תלוי בי - פולארד היה נשאר בכלא לשארית חייו"

על פי הדיווח ב"ניו יורק טיימס", ההתבטאות החריגה של ביידן התרחשה בשבוע שעבר במהלך פגישה עם 15 רבנים בבוקה ראטון, פלורידה. אחד הרבנים שאל את סגן הנשיא מדוע ג'ונתן פולארד, המרגל הישראלי שהורשע בשנת 1986, עדיין יושב בכלא.

ביידן, אולי במאמץ להשיג תמיכה עבור הבוס שלו, השיב: "הנשיא אובמה שקל לשחרר אותו, אבל אני אמרתי לו 'על גופתי מתה אנחנו נשחרר אותו לפני תום הזמן'. אם זה היה תלוי בי - הוא היה נשאר בכלא לשארית חייו".

הנשיא אובמה עוסק בשבועות האחרונים במאמץ לשפר את מעמדו בקרב הקהילה היהודית בארה"ב לקראת הבחירות הבאות ב-2012, זאת בעקבות הפסד של המועמד הדמוקרטי בבחירות לקונגרס מטעם אחד המחוזות בניו יורק, שהעיד על השפל שאליו הגיע אובמה. חלק מהמאמץ הזה היה נאומו הפרו-ישראלי של אובמה בעצרת האו"ם בשבוע שעבר.

אשתו של ג'ונתן, אסתר פולארד, הגיעה בשבוע שעבר לבקר את בעלה בבית הכלא, וסיפרה כיצד הגיב פולארד להתבטאותו של ביידן בכינוס עם הרבנים. "זה שבר לו את הלב", אומרת פולארד, "אנחנו בכינו והתפללנו ויצאנו מזה עם תקווה. אנחנו מאוד מקווים שלאור הדבר המכוער והלא מובן הזה, מה שאמר ביידן, שזה יגרום לנשיא אובמה לקחת את האחריות ולעשות את הדבר הנכון עכשיו, בלי שום דיחוי בכלל".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת