אובמה: פרק חדש ביחסים המופלאים בין המדינות

הפגישה בין ראש הממשלה לנשיא האמריקני הערב בוושינגטון, הייתה ידידותית מתמיד. אובמה אמר "אנחנו פותחים פרק חדש ביחסים בין המדינות, יש בעיות שצריך לפתור ונפתור אותן ביחד". נתניהו הדגיש כי הוא מחוייב לתהליך השלום

נתניהו ואובמה עושים שלום: שני המנהיגים נפגשו הערב בבית הלבן בוושינגטון בפגישה שהתארכה 40 דקות מעבר למתוכנן. המטרה העיקרית: חימום יחסי ישראל-ארה"ב. את מסיבת העיתונאים העברנו כאן בחדשות 2 באינטרנט.

רוצים לקבל עדכונים על עוד שידורים חיים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

נשיא ארה"ב אמר בפתיחת מסיבת העיתונאים כי "זהו פרק חדש ביחסים המופלאים בין המדינות". אובמה הוסיף כי יש עדיין נושאים שצריך לפתור והם ייפתרו. עוד ציין הנשיא כי יש לדאוג שתושבי עזה יזכו לצמיחה.

אובמה התייחס גם לסוגיית הגרעין האירני ואמר, כי "נמשיך במאמצים כדי שאירן תעמוד במחויבויות הבינלאומיות שלה". הוא הוסיף כי "לא יהיה שינוי במדיניות הגרעין. לא נבקש מישראל לפגוע ביכולותיה".

על תהליך השלום אמר הנשיא, כי "ממשלת ישראל מוכנה לשיחות ישירות ולא עקיפות. מדינות ערב צריכות לתמוך בתהליך השלום וכל התקדמות תיקבע על ידי הישראלים והפלסטינים".

נתניהו אמר, כי האיום המרכזי הוא אירן. "אני מעריך את המחויבות של אובמה למנוע את תהליך החימוש הגרעיני וקורא למדינות נוספות ללכת בדרך שהתווה הנשיא האמריקני". נתניהו הדגיש כי הוא "מחויב לשלום. הישראלים מוכנים לעשות הרבה למען השלום", אמר.

אחרי ה"כתף הקרה" - פגישה חמה

מדובר בפעם החמישית שאובמה וראש הממשלה נתניהו נפגשים. מכל הבחינות, בשני הצדדים חשים שיש צורך להעביר מסר שאין הידרדרות ביחסי המדינות. בארה"ב יתקיימו בקרוב בחירות בקונגרס, וחלק גדול מחברי הקונגרס הדמוקרטיים נתקלים בקשיים מול עמיתיהם הרפובליקנים - שמעלים את מה שהם מגדירים "יחסה הצונן" של ארה"ב לישראל כנושא במערכת הבחירות.

יחסו של אובמה לנתניהו נתפס כ"כתף קרה", ולכן יש ניסיון לשנות את הרוח. האווירה החיובית כמובן לא אומרת שכבר אין מחלוקות בין המנהיגים, אך בביקור הזה - הם כנראה יעדיפו לעקוף אותן בנימוס.

בתקשורת האמריקנית מתייחסים בהרחבה לביקור. עיתון ה"וושינגטון פוסט" פרסם הבוקר כתבה נרחבת בנושא שכותרתה "באותו חדר, אולי בדף חדש" (in the same room, maybe on the same page). ב"ניו יורק טיימס" בחרו דווקא היום לפרסם תחקיר על כך שעמותות בארה"ב שתורמות לבנייה בהתנחלויות זוכות להקלות במס.

מבחינת תוכן הפגישה, כל הנושאים העכשווים עומדים על הפרק. לא ברור אם תהיה הכרעה של ממש בנושא הבנייה בהתנחלויות, או המו"מ עם הפלסטינים, מפני שהפעם נראה שמשימתו העיקרית של נתניהו, כפי שהייתה גם לפני שנה, היא היחסים עם נשיא ארה"ב ברק אובמה.