"לא נשקוט לאור שפיכת הדמים והפשע"

"כל ניסיון לשבור את המצור על עזה הוא מבורך" - כך אמר היום ראש ממשלת טורקיה ארדואן במסיבת עיתונאים משותפת עם נשיא סוריה אסד ב"ועידת השנאה" בטורקיה. בוועידה משתתפים גם אחמדינג'אד, בשאר אסד ואבו-מאזן, והיא צפויה להסתיים בהודעת גינוי חריפה. צפו בדבריהם של ארדואן ואסד, כפי שהעברנו בשידור חי בערוץ החדשות

"טורקיה קוראת להפעלת ענישה בינלאומית נגד ישראל אחרי הפגיעה ב"משט הסיוע" והסרת המצור על רצועת עזה" - כך, בהצהרה זו של שר החוץ הטורקי, נפתח הבוקר כינוס מדינות אסיה באיסטנבול.

מנהיגים מ-20 מדינות, בהן רוסיה, אירן, סוריה, פקיסטן ואפגניסטן, משתתפים בוועידה שמארחת טורקיה. גם ישראל שלחה נציג - דיפלומט שעושה את שירותו באנקרה, זאת לאחר שהשב"כ המליץ לשר דן מרידור שלא להשתתף בכינוס מסיבות ביטחון.

ארדואן: "לא יכולים להישאר בשקט לאור שפיכת הדמים והפשע"

ראש ממשלת טורקיה נשא נאום תקיף ביותר במסיבת העיתונאים עם עמיתו נשיא סוריה אסד, ואמר כי הוא שמח על כך שסוריה, בעלת בריתו, תומכת בו במאמצים נגד ישראל. "כל ניסיון לשבור את המצור על עזה הוא בהחלט מבורך", אמר ארדואן, "זה פשע נגד האנושות ואין שום סיכוי שהפשע הזה יעמוד אחד לאחד עם עקרונות אוניברסליים בינלאומיים".

"תושבי עזה נמצאים בתוך כלא וצריך לפתוח את המצור מעל רצועת עזה", הוסיף ארדואן, "הפשע שישראל מבצעת אינו הומני. אנחנו לא יכולים להישאר בשקט לאור שפיכת הדמים והפשע".

אסד: "השלום לישראל הוא פצע שהפך לדלקת"

"להטיל מצור על ישראל". בשאר אסד (רויטרס)
"השלום מבחינת ישראל הוא כמו פצע שהפך לדלקת", אמר נשיא סוריה אסד. "הבעיה שהייתה טמונה בתיווך הטורקי הוא שישראל התרגלה להתבסס על מתווך שנוטה לטובתה. זה כמו שימוש בסמים שישראל התמכרה אליהם. השינוי בעמדה הטורקית כמתווך הוא שהסם כבר לא סופק למי שהתרגל לצרוך אותו".

"ישראל חייבת להבין שכל זמן שהיא ממשיכה לכבוש שטחים היא תישאר אויב עבור מי שהשטחים שייכים לו", המשיך אסד. "כל פעם שהיא לא פונה לשלום היא תהיה אויב של מי שפניהם לשלום. אבל אנחנו התושבים המקוריים של המקום".

"היום אני מבקר בטורקיה בשביל להוקיע את מה שקרה וזה לא רק לצורך ההצהרות אלא כדי לתרגם זאת למעשים. אמרתי לארדואן ולנשיא גול שאנחנו מוכנים להדגיש כל צעד לתמוך בכל מעשה של טורקיה כממשלה תציע לעשות כתגובה לפעולות הישראליות".

נשיא סוריה סיים את דבריו ואמר: "זהו סימן היסטורי לאזור כולו. אנו קוראים להסרת המצור על עזה  ולהטיל את המצור על ישראל".

הדרישה הטורקית: גינוי חריף לישראל

"ישראל ביצעה פשעים שנוגדים את החוקים הבינלאומיים", אמר שר החוץ הטורקי אחמט טאוקוגלו במסע"ת עם עמיתיו האפגנים והפקיסטנים, לקראת פתיחת הוועידה.

טורקיה דורשת שהודעת הסיכום של הוועידה הדו יומית, שמטרתה המקורית היתה נקיטת צעדים בוני אמון באסיה (CICA), תכלול גם גינוי תקיף לפעולותיה של ישראל והריגתם של האזרחים הטורקים שהשתתפו במשט.  "אם ה-CICA היא ארגון התיאום של אסיה, אז הצהרת הסיכום חייבת לכלול הודעת גינוי נגד המתקפה הישראלית", אמר גורם בכיר בטורקיה.

לעדכונים שוטפים מסביב לשעון: ערוץ החדשות

הסתבכות בלב ים - סיקור מיוחד:

רג'פ טאיפ ארדואן - הווידאופדיה

ארדואן זועם: תמונות הלוחמים משרתות את ישראל

טורקיה מציגה: חיילי השייטת מדממים

סרטון חדש חושף: חמושים בנשק חם על הספינה

אירן: משמרות המהפכה ילוו את המשט הבא

תחקיר צה"ל: 3 לוחמים נחטפו לבטן האנייה

"פעיל השלום" מודה: "רציתי להיות שהיד"