"גייטס הודה: אין לנו אסטרטגיה בנוגע לגרעין האירני"

ה"ניו יורק טיימס" מפרסם מסמך סודי בו מזהיר שר ההגנה האמריקני גייטס כי לארה"ב אין אסטרטגיה אמיתית נגד ההתקדמות בתכנית הגרעין של אירן. בפנטגון נערכים למצב שבו הדיפלומטיה והסנקציות על טהרן לא יועילו, ועושים מאמצים להכין גם אלטרנטיבות צבאיות - אך אלה לא פורטו במאמר

שר ההגנה האמריקני, רוברט גייטס, מזהיר כי לארצות הברית אין אסטרטגיה יעילה כנגד תכנית הגרעין של אירן.

עיתון ה"ניו יורק טיימס" מדווח היום כי מסר בנוסח הזה הועבר במסמך סודי שמסר שר ההגנה גייטס לפני שלושה חודשים לידי היועץ לביטחון לאומי של הנשיא אובמה, הגנרל ג'יימס ג'ונס.

הפקידים שהדליפו את דבר קיומו של המסמך התייחסו רק לקטעים שעוסקים באסטרטגיה ובמדיניות, ונמנעו מהתייחסות לקטעים שעוסקים במבצעים חשאיים נגד אירן, או במדיניות ארה"ב כלפי בעלות בריתה במפרץ הפרסי.

בכיר בממשל, שדרש לא לנקוב בשמו, תיאר את המסמך כ"צפירת אזעקה", אך פקידים בבית הלבן חולקים על תיאור זה ואומרים שמזה 15 חודשים הם שוקדים על תכנון תגובות לתוצאות אפשריות של מאמצי הגרעין האירניים.

"אנו עושים מה שאמרנו שנעשה"

בראיון לטיימס ביום ו' סרב ג'ונס להתייחס למזכר של גייטס אך אמר: "לגבי אירן, אנו עושים מה שאמרנו שנעשה. העובדה שאיננו פורשים לפני כל העולם את כל האסטרטגיה שלנו אין פירושה שאין לנו אסטרטגיה שצופה את כל המגוון של תוצאות אפשריות של מאמצי הגרעין האירניים. יש לנו אסטרטגיה כזו".

בכל זאת, בתזכירו הביע גייטס חששות מכמה מצבים, לרבות היעדר אסטרטגיה יעילה כיצד לנהוג אם אירן אכן תבחר במסלול שאותו צופים פקידי ממשל רבים ואנליסטים מחוץ לממשל: האירנים יפתחו את כל החלקים המרכזיים של נשק גרעיני דלק, תכניות הרכבה של הנשק ונפצים אך לא ירכיבו את הנשק הזה.הם יבלמו צעד אחד לפני ההרכבה הסופית. במקרה כזה, תוכל אירן להישאר חברה באמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני, אבל בפועל היא תיכנס למועדון הגרעיני עם נשק גרעיני וירטואלי.

לדברי המקורות, התזכיר אף קורא לגיבוש דפוסי חשיבה חדשים שינחו את הממשל כיצד לבלום את עוצמתה של אירן אם אכן תשלים בהצלחה פיתוח נשק גרעיני וכיצד להתמודד עם תרחישים שבהם דלק או נשק גרעיני יזלגו לאחד מארגוני הטרור שנהנים מתמיכת אירן. המקורות אומרים שאפשרות זו נחשבת פחות סבירה.

"חייבים להיות מוכנים לכל מצב חירום אפשרי"

בתשובה לשאלה על הניסוחים המעורפלים של הממשל לגבי הקווים האדומים שלו ביחס לתכנית הגרעינית של אירן, תיאר בכיר בממשל במונחים קצת יותר ברורים מה הקו שאירן לא תורשה לחצות. לדבריו, ארה"ב תוודא שאירן "לא תשיג יכולת גרעינית". המשמעות היא, שייצור רכיבי נשק גרעיני, אך אי הרכבה סופית של הנשק הגרעיני, עדיין יחשב כ"יכולת גרעינית".

גייטס רמז על חששו מפני אפשרות שסוכנויות המודיעין האמריקניות יחמיצו סימנים שאירן נוקטת צעדים ראשוניים לייצור נשק גרעיני. בראיון טלוויזיוני בשבוע שעבר אמר גייטס: "אם המדיניות (של האירנים) היא ללכת ממש עד הסף אך לא להרכיב נשק גרעיני, כיצד אפשר לדעת האם הם לא הרכיבו אותו? אני לא כל כך יודע כיצד לאמת דבר כזה". הוא הוסיף, עם זאת, כי אירן נתקלה בקשיי ייצור. "מאמצי האירנים איטיים יותר מכפי שהם ציפו, אבל הם מתקדמים בכיוון שהציבו לעצמם".

כמה פעמים בקריירה שלו, פרסם גייטס אזהרות חמורות מפני האפשרות של הפתעות אסטרטגיות, מציין הטיימס. כמה פקידי ממשל אומרים, כי גם את המזכר האחרון שלו צריך לראות באור כזה: אזהרה לנשיא חדש יחסית שארה"ב עדיין אינה מוכנה דייה להתמודדות עם הבעיה האירנית.

נראה שהמזכר של גייטס משקף חששות בפנטגון ובצבא שבידי הבית הלבן אין שורת חלופות מבצעיות למקרה שהצעדים הדיפלומטיים ייכשלו. אדמירל מייק מאלן, יו"ר המטות המשולבים של צבא ארה"ב, פרסם "הנחיית יו"ר" למטה שלו בדצמבר. המסמך נתן ביטוי לתחושה של דחיפות לגבי היערכות למצבי חירום. הוא הזהיר, שלפעולות צבאיות יהיו "תוצאות מוגבלות", אך לא ביטא שום חשש מפני בעיות בגיבוש מדיניות. "אם הנשיא יחליט לבחור באופציות צבאיות, אנחנו חייבים שיהיו בידינו אופציות כאלה", כתב מאלן.

היועץ לביטחון לאומי אמר לטיימס: "הנשיא הבהיר מתחילת ממשלו שאנו חייבים להיות מוכנים לכל מצב חירום אפשרי, וזה בדיוק מה שאנחנו עושים מהיום הראשון, במקביל לבניית קואליציה של מדינות שפועלות לבידוד אירן ולהפעלת לחץ עליה שתקיים את התחייבויותיה הבינלאומיות".