"לבצע חקירה פנימית אחרי דוח גולדסטון"

מזכ"ל האו"ם קרא לישראל ופלסטינים לקיים חקירה פנימית ומהימנה בנוגע להאשמות על פשעי מלחמה בזמן מבצע "עופרת יצוקה". שגרירת ישראל דחתה את הממצאים בדוח גולדסטון וטענה כי הוא מעודד טרור

שגרירת ישראל באו"ם, פרופסור גבריאלה שלו, תקפה הערב את הטענות בדוח גולדסטון כפי שהוצגו בדיון שערכה מועצת הביטחון של האו"ם בניו יורק. "הדוח חד צדדי ושגוי", הדגישה שלו והוסיפה כי "הוא מעודד הפיכת אזרחים למגן אנושי בידי טרוריסטים".

בפתח הדיון הציגה העוזרת של מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, את קריאתו לפלסטינים ולישראלים לקיים "חקירה פנימית ומהימנה". מחר תקיים המועצה לזכויות האדם של האו"ם בז'נבה דיון נוסף בנושא, ובו ידונו בטענות החמורות נגד פעילות צה"ל בעזה.

דוח גולדסטון קבע שגם ישראל וגם החמאס ביצעו פשעי מלחמה במהלך הקרבות. בישראל אומרים שאם מועצת הבטחון של האו"ם תאמץ את הדוח - זה יהווה מכת מחץ לתהליך השלום במזרח התיכון.

שגרירת ישראל באו"ם סומכת על וושינגטון

בז'נבה, שם יתקיים מחר דיון נפרד בנושא הדוח, נאמר שבמידה ובששת החודשים הקרובים ישראל וימאס לא יפעילו וועדת חקירה משלהם כדי לחקור את מה שהוגדר כפשעי מלחמה, ההאשמות יעלו לבית הדין הבינלאומי בהאג.

השגרירה שלו אמרה היום שהיא סומכת על ידידתה של ישראל - ארצות הברית - שתבלום כל הצבעה נגד ישראל במועצת הביטחון. לדבריה, "מזכירת המדינה האמריקנית הילרי קלינטון אמרה שארה"ב תפעיל את זכות הווטו שלה במקרה של הצבעה במועצת הביטחון".

אימוצו של דו"ח גולדסטון על ידי יו"ר הרשות אבו מאזן הצית מחדש גם את הסכסוך בין החמאס לפת"ח. יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן מוגדר כבר הוגדר בעזה כבוגד, וחמאס החליט בתגובה להפסיק את מגעי הפיוס בין התנועות.