האם הר תבור יעבור לידי הוותיקן?

סכסוך בירושלים לקראת ביקור האפיפיור: הכס הקדוש ביקש להעביר לידיו את הריבונות על 6 אתרים נוצריים מרכזיים בישראל, בהם הכנסייה בפסגת ההר הצפוני, וגם כנסיית הבשורה בנצרת. הנשיא פרס תומך, אך שר הפנים אלי ישי מתנגד. האם הר תבור יעבור לריבונות הוותיקן?

מתנה לאפיפיור? הר תבור (אלי זהבי)

האפיפיור בנדיקטוס ה-16 יגיע לארץ רק בשבוע הבא, אך הוא כבר מצליח לעורר מחלוקת בין הנשיא שמעון פרס לשר הפנים אלי ישי: הוותיקן מבקש מישראל שתעביר לידיו שישה אתרים נוצריים הנמצאים בשטחה - בהם הר תבור וכנסיית גת שמנים. בעוד נשיא המדינה נוטה להסכים למחווה, השר ישי מתנגד ואינו מוכן בשלב זה לחתום על מסמך שמאשר את העברת האתרים לידי הוותיקן.

פרופסור יצחק מינרבי, מומחה ליחסי ישראל והוותיקן, אמר הבוקר בראיון לגלי צה"ל כי רשימת ששת האתרים הקדושים אותם מבקש הכס הקדוש הועברה לישראל בחודשים האחרונים, ואף ציין כי הנוסח הראשון שהועבר כלל מספר רב יותר של אתרים קדושים.

בין האתרים שהוותיקן מבקש להעביר לידיו: כפר נחום שלחופי הכנרת, הכנסייה בטבחה (שסמוך לה הלך ישו על המים, על פי האמונה הנוצרית), כנסיית הבשורה בנצרת, כנסיית גת שמנים בירושלים, הכנסייה על הר תבור והר האושר שמעל הכנרת.

שר התיירות, סטס מיסז'ניקוב, אמר הבוקר בתגובה לפרסומים: "אם אנחנו היינו בטוחים שהדבר יביא מיליונים של מבקרים נוצריים לארץ - היינו עושים זאת. אך היות ואנחנו לא בטוחים בכך, מדוע שניתן להם מתנות?".

הפרופסור מינרבי מסביר כי ישראל, שכוננה יחסים דיפלומטיים עם הוותיקן רק אחרי הסכמי אוסלו, אותתה בעבר שהיא מתכוונת להעביר לידי הוותיקן חלק מהאתרים, אך ההבטחות הללו לא מומשו מעולם. כעת, 
לקראת ביקור האפיפיור, נשיא המדינה מבקש לעשות מחווה של רצון טוב וליישר את ההדורים עם הכס הקדוש, כדי שהביקור ההיסטורי יוכל גם להסתיים עם חיוכים הדדים.

הווידאופדיה: האפיפיור הקודם - יוחנן פאולוס השני

עכשיו זה רשמי: האפיפיור בנדיקטוס ה-16 מגיע לישראל

התנועה האסלאמית: נחרים את ביקורו בארץ של האפיפיור

האפיפיור: הכחשת השואה לא מקובלת

האפיפיור: קונדומים לא יעצרו את האיידס