"אל תחתמו על ההסכם עם טורקיה"

משפחות החיילים הנעדרים אורון שאול והדר גולדין ז"ל והאזרח הישראלי אברה מנגיסטו המוחזק בשבי חמאס מזה כשנתיים נפגשו עם ראש הממשלה ומזכ"ל האו"ם בירושלים, במה שתואר כפגישה "קשה וסוערת". המשפחות יצאו מאוכזבות מהפגישה לאחר שהתבשרו כי בניהם לא יכללו בהסכם הפיוס שנחתם מול טורקיה

גולדין, שאול ומנגיסטו. לא כלולים בהסכם (באדיבות המשפחה)

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (שלישי) עם משפחות גולדין ואורון שגופות ילדיהן מוחזקות ברצועת עזה, ועם אילן מנגיסטו, אחיו של אברה, אזרח ישראלי הנמצא בשבי החמאס. "ראש הממשלה לא חידש כלום בשיחה, והוא לא יכלול את אחי ואת אורון והדר בעסקה", סיפר אילן מנגיסטו.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

ראש הממשלה ומזכ"ל האו"ם כינסו את משפחות הנעדרים לפגישה סוערת וקשה בלשכת ראש הממשלה בירושלים. לטענת המשפחות ראש הממשלה לא סיפק את התשובות להן ציפו וסיפר להן כי הבנים לא ייכללו בעסקה עם טורקיה.

"ראש הממשלה הבטיח שיעשה את כל המאמצים להשיב את הבנים, ואנחנו מודים לו על זה", אמר אילן מנגיסטו, "אבל לא הגיוני שחמאס יחזיק באדם חף מפשע. ההסכם הוא פרס להסכם הטרור. חובתם של חברי הקבינט לא לחתום על ההסכם ולדרוש הקפאה של התהליך עד שיוסכם להשיב לנו את הבנים".

"ציפינו שהבנים יהיו חלק מההסכם", שמחה גו

"מזכ"ל האו"ם סיפר לנו שהוא רואה את העניין של הדר, אורון ואברה כנושא הומניטרי", הדגיש שמחה גולדין, אביו של הדר ז"ל. "ציפינו שנושא הבנים יעלה בכל הסכם שממשלת ישראל חותמת עליו מול עזה וחמאס".

זהבה שאול, אימו של אורון ז"ל, קראה לחברי הקבינט לא לאשר את ההסכם בגרסתו הנוכחית. "אל תחתמו על ההסכם, זה צריך להיות אחרת", אמרה. "אם אתם תחתמו על ההסכם, מבחינתנו אנחנו לא חושבים עליכם יותר".

המשפחות פנו למזכ"ל האו"ם באן קי מון, המבקר בישראל, וביקשו ממנו ללחוץ על מנת שטורקיה תראה גם בסוגיית הבנים סוגייה הומניטרית - בדיוק כמו סוגיות הקשורות למצבם של הפלסטינים. בנוסף, בכוונת המשפחות לפנות לשרים כדי שיקפיאו את החתימה על ההסכם ולא יאשרו אותו עד שטורקיה תסכים להכנסת הסעיף הקשור אל הבנים אל ההסכם.

בצל הביקורת - הבוקר נחתם הסכם הפיוס

בצל הביקורת במערכת הפוליטית ומחאת משפחות החיילים, חתמו הבוקר משרדי החוץ של ישראל וטורקיה על הסכם הפיוס - שיביא לסופו את המשבר החמור ביחסי המדינות בעקבות פשיטת חיל הים על משט המרמרה ב-2010 . מחר צפוי הקבינט לאשר את ההסכם.

יתנגד להסכם. בנט (לע"מ)

החתימה מגיעה על רקע ביקורת גוברת בתוך הממשלה על ההסכם שגובש. הבוקר הודיעו במפלגת הבית היהודי כי היו"ר ושר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד, החברים בקבינט, יתנגדו להסכם. "אסור למדינת ישראל לשלם פיצויים לטרוריסטים שניסו לפגוע בצה"ל", הדגישו ב"בית היהודי". אתמול הודיע גם שר הביטחון אביגדור ליברמן כי לא שינה את עמדתו, לפיה הוא מתנגד למהלך והסביר גם הוא כי תשלום הפיצויים לא מקובל עליו.