ועידת השלום בפריז: מה עמדת האמריקנים?

נציגיהן של כ-20 מדינות, לא כולל ישראל והרשות הפלסטינית, יגיעו היום לצרפת לוועידת השלום במזה"ת. בעוד שבירושלים ממשיכים לצאת נגד הכינוס, ארה"ב מעבירה מסרים עמומים ואומרת: "נקשיב לרעיונות של צרפת"

נציגי ישראל והרשות לא ישתתפו בוועידה (רויטרס)

לקראת ועידת השלום שתיפתח היום (שישי) בפריז, אמרו אמש בכירים במחלקת המדינה האמריקנית כי ארצות הברית לא תביא כל הצעה ספציפית לניהול המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים לשולחן הדיונים. כמו כן, הוסיפו כי ארה"ב לא החליטה מה יהיה, אם בכלל, תפקידה במאמצי הקירוב של הצרפתים. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

בוועידה צפויים להשתתף נציגים מארה"ב, רוסיה, האיחוד האירופי, האו"ם, הליגה הערבית, מועצת הביטחון של האו"ם ונציגי 20 מדינות נוספות, ללא נציגים מישראל או מהרשות הפלסטינית. "ארה"ב תהיה בפריז כדי להקשיב לרעיונות של צרפת ומדינות אחרות וכדי לדון באפשרויות שעשויות להוות אפשרות להמשך המגעים", הוסיפו במחלקת המדינה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס אתמול דיון עם בכירי משרד החוץ, אנשי משרדו והמועצה לביטחון לאומי בעניין ועידת השלום. בישראל ממשיכים להתנגד לרעיון היוזמה ומדגישים את הצורך במו"מ ישיר עם מעורבות של מדינות באזור. בינתיים נודע ששרי החוץ של רוסיה גרמניה ובריטניה לא יגיעו היום לכינוס וישלחו נציגים בדרג נמוך יותר.

"יש צורך במו"מ ישיר" (רויטרס)

מנכ"ל משרד החוץ דורי גולד יצא מוקדם יותר אתמול נגד היוזמה הצרפתית והשווה אותה לתכתיבים של הסכם סייקס-פיקו, שקבע גבולות שרירותיים למזרח התיכון. "אם יש לך סכסוך עם השכן אינך צריך לנסוע עד צרפת ולהביא את סנגל כדי לפתור זאת", אמר בהצהרה לתקשורת.

"אני קורא מה הפלסטינים כותבים על הוועידה ואיך זה משפיע על המוטיבציה שלהם להגיע להסדר", הבהיר. "סאיב עריקאת (בכיר הרשות הפלסטינית) כותב שהתקופה של מו"מ ישיר נגמרה, ושיש לו ציפיות גבוהות שהוועידה יכולה להיות תחליף למו"מ ישיר. לכן זה יוצר כביש מילוט לפלסטינים לברוח ממשא ומתן מולנו. צריך להחזיר אותם לשבת פנים מול פנים עם דיפלומטים ישראלים. אנחנו לא בורחים".

שר החוץ הצרפתי, ז'אן מארק ארו טען במהלך מסיבת עיתונאים כי המטרה היא להחזיר את שני הצדדים לשולחן המשא ומתן עד סוף השנה.

"השלום לא יושג בוועידות בפריז" (פלאש 90, הדס פרטוש)
 

נתניהו: "שלום לא משיגים בוועידה, אלא במו"מ ישיר"

נתניהו התייחס שלשום למאמצים לקדם את תהליך השלום ושוב יצא נגד ועידה בינלאומית. "איננו מפסיקים לחפש נתיבים לשלום - כולל בסיוע התפתחויות חשובות באזור", אמר נתניהו במהלך טקס בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בצפת. "אך הדרך לשלום איננה עוברת דרך ועידות בינלאומיות שמנסות לכפות הסדר, מקצינות את התביעות הפלסטיניות ועל ידי כך מרחיקות את השלום".