באן לנתניהו: "על ישראל להשתמש בכוח בצורה נכונה"

ראש הממשלה ומזכ"ל האו"ם קיימו מסיבת עיתונאים משותפת בה התייחסו להסלמה הביטחונית - ולסוגיית הר הבית. באן קרא לישראל לעשות שימוש מידתי בכוח נגד הטרור - והביע דאגה מההסתה ברשות הפלסטינית. נתניהו שב והאשים את אבו מאזן בליבוי הלהבות

"לישראל הזכות להגן על עצמה, אך עליה להשתמש בכוח בצורה נכונה": על רקע גל הטרור המתמשך, כינס ראש הממשלה נתניהו מסיבת עיתונאים משותפת עם מזכ"ל האו"ם באן קי-מון, שהגיע היום (שלישי) לביקור פתע בארץ. המזכ"ל גינה פגיעה באזרחים ישראלים ואת פעולות הטרור של הפלסטינים - והפציר בישראל לעשות שימוש נכון בכוח כנגד הטרור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אדוני ראש הממשלה, האתגרים הביטחוניים שעומדים בפני הממשלה שלך מעלים הרבה מאוד דילמות ומצריכים גם את הגברת הביטחון, אלא שצעדי ביטחון עלולים להיות גם בעייתיים אם לא מכוונים את השימוש בכוח בצורה הנכונה", אמר באן. "שימוש שכזה בכוח יכול לתעל דווקא את אותן תחושות שמהן אלימות יכולה לפרוץ".

מזכ"ל האו"ם שיבח את מחויבותה של ישראל לסטטוס-קוו בהר הבית והוסיף כי הוא מאוד מוטרד מהצהרות של גורמים פלסטינים בהם הג'יהאד וחמאס, "שמהללים את התקפות הטרור". הוא אמר כי בשיחתו עם אבו מאזן השמיע בפניו את דאגתו על ההסתה נגד ישראל וביקש שימנע את זה.

"לפעול להרגעת הרוחות". מהומות בהר הבית (רויטרס)
 

באן  קרא לצדדים למנוע מהמצב להסלים ולהידרדר לעימות דתי - ולחתור למשא ומתן: "צריכים ליצור את התנאים לשיחות רציניות שיסיימו את הכיבוש ויממשו את השאיפות לשני העמים. הדרך היחידה היא משא ומתן שיוביל להסכם. כל צעד חד צדדי מכל צד רק יוסיף לאלימות".

"אבו מאזן הצטרף לחמאס ולדאע"ש"

במסיבת העיתונאים שב ותלה ראש הממשלה נתניהו את האשם בליבוי האש בהתנהלות יו"ר הרשות הפלסטינית: "אבו מאזן הצטרף לחמאס ודאע"ש וטוען שישראל מאיימת על מסגד אל -אקצא. זה שקר מוחלט, ישראל מגנה באופן נחוש על האתרים הקדושים, אנחנו שומרים על הסטטוס-קוו".

"הפלסטינים הם אלה שמפרים את הסטטוס קוו, הם אלה שהכניסו חומרי נפץ לתוך אל-אקצא, הם ניסו באופן אלים למנוע מיהודים ונוצרים לעלות להר הבית - וזו עוד הפרה של הסטטוס קוו", הוסיף ראש הממשלה.

"מגביר את גובה הלהבות". אבו מאזן (רויטרס)


נתניהו הבהיר כי ישראל איננה משתמשת בכוח מופרז במלחמתה נגד הטרור. "אבו מאזן מגביר את גובה הלהבות. רק לפני כמה ימים הוא אמר שהוא מברך על כל טיפת דם שנשפכת בירושלים", אמר. "הוא לא גינה אחת מ-30 מתקפות הטרור נגד ישראלים וממשיך להאדיר טרוריסטים ולהלל אותם כגיבורים. מול גל הטרור הזה ישראל נוהגת כמו שכל דמוקרטיה הייתה נוהגת להגן על אזרחיה. על הקהילה הבינלאומית להכריז כי ישראל אינה מפרה את הסטטוס קוו ולא לגנות את האופן שבו ישראל מגנה על עצמה".

מוקדם יותר היום נפגש נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין עם מזכ"ל האו"ם, והתייחס לסוגיית הר הבית. "הר הבית מוחזק כבן ערובה בידי אלו החפצים במלחמת דת, אסור לנו להרשות זאת - ישראל לא שינתה ולא תשנה אות אחת מהסכם הסטטוס קוו".בהמשך, התייחס ריבלין לדריסתו למוות של אברהם (אשר) חסנו היום לאחר שרכבו נרגם באבנםים: "מוקדם יותר נספה חלל יקר נוסף במאבק הדמים שנכפה עלינו. אנו נאבק בטרור המתמשך, ללא מורא ופחד, מתוך לכידות פנימית, בחוזקה ובנחישות".