"ישראל הורסת כל סיכוי לפתרון"

אבו מאזן ינאם הערב באו"ם ובישראל ובעולם מחכים לראות האם ואיזה "פצצה" יטיל. בכיר פלסטיני אומר כי הוא יבהיר שהמצב הנוכחי לא יכול להימשך ויאשים את ישראל באחריות לקיפאון. על טקס הנפת הדגל הפלסטיני לראשונה באו"ם אמר אבו מאזן: "רגע של תקווה וגאווה"

(רויטרס)

בשעות הערב (רביעי) יונף לראשונה הדגל הפלסטיני במטה האו"ם בניו יורק לקראת נאומו המצופה של יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן בעצרת הכללית. מאז שהודיע כי בכוונתו "להטיל פצצה", צצו ספקולציות רבות בנוגע לדברים שיאמר. בימים האחרונים הכחישו גורמים ברשות הפלסטינית שבכוונת אבו מאזן להכריז על ביטול הסכמי אוסלו, אך כולם מסכימים על כך שהוא צפוי לנקוט קו תקיף ועימותי יותר כלפי ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"אבו מאזן הולך לומר לכולם שלא ניתן יותר לסבול את המצב הנוכחי", אמר בכיר ברשות הפלסטינית לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP. "הסמכות של הרשות הפלסטינית היא על הנייר בלבד ובמקביל ישראל הורסת כל סיכוי לפתרון של שתי מדינות".

על פי חלק מההערכות, אבו מאזן עשוי להודיע בנאומו על הפסקת שיתוף הפעולה הביטחוני עם ישראל, אך הערכות אחרות גורסות כי הוא יסתפק בשיגור איומים כלליים ובאמירות סמליות שלא טומנות בחובן משמעות מעשית של ממש.

הדגל הפלסטיני יונף לראשונה במטה האו"ם

"אני בטוח שהנפת הדגל הפלסטיני לצד שאר דגלי אומות העולם יהיה רגע של התעלות וגאווה רבה עבור העם הפלסטיני", ציין אתמול אבו מאזן במאמר שפרסם ב"האפינגטון פוסט" לקראת נאומו. "הנפת הדגל תהיה מחווה של שלום שתזכיר לכולם שצדק ועצמאות עדיין אפשריים".

במאמרו הנוקב שרטט אולי אבו מאזן במשהו את הקו התקיף שהוא צפוי לנקוט נגד ישראל בנאומו. "המצב שלנו חמור יותר מאפרטהייד כי ישראל לא מסתפקת בהפרדה ובדיכוי, היא מפעילה טיהור אתני בוטה ומנשלת את העם הפלסטיני מאדמתו", כתב.

"מאז החתימה על הסכמי אוסלו ב-1993, ישראל לא ניהלה משא ומתן אמיתי, ובמקביל המשיכה להרחיב את ההתנחלויות", הוסיף. במאמרו קרא אבו מאזן לשים סוף לתבנית המשא ומתן הישיר בין ישראל לפלסטינים וקרא לאומות העולם לקחת את הדיונים תחת חסותם בדגם דומה לשיחות שניהלו המעצמות עם אירן. "על האו"ם לספק כעת תכנית ברורה לסיום הכיבוש", ציין.