ישראל עונה לאובמה: "ההסכם עם אירן מקרב מלחמה"

גורם מדיני בכיר דוחה את "כתב ההגנה" של הנשיא אובמה לעסקת הגרעין. "לא מפקפקים בכנות של הנשיא, אך חולקים על עמדתו", הסביר. לדבריו, ההסכם מקדם את דרכה של אירן להשגת פצצה גרעינית

"ההסכם מקרב מלחמה". נתניהו ואובמה (רויטרס)

שעות ספורות לאחר נאום ההגנה של הנשיא אובמה להסכם הגרעין בין אירן לבין המעצמות - ישראל עונה: גורם מדיני בכיר בירושלים דחה הלילה (רביעי) את נימוקיו של אובמה בזכות ההסכם ואמר כי ההסכם עם אירן "אינו מונע מלחמה אלא מקרב אותה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

"ההסכם נותן לאירן לגיטימציה בינלאומית לבניית תשתיות לייצור ארסנל של פצצות גרעין והוא מממן את מכונת הטרור והתוקפנות שלה במאות מיליארדי דולרים, אמר הגורם. הוא הדגיש כי "ישראל אינה מפקפקת בכנותו של הנשיא אובמה, אך חולקת על עמדתו". לדברי הגורם, הסרת הסנקציות הכלכליות על אירן תזניק את התוקפנות של הרפובליקה האסלאמית "למימדים שיסכנו את ישראל, האזור והעולם כולו".

"ההסכם אינו חוסם את דרכה של אירן לפצצה, להפך", אמר. "הוא מאפשר לה להתקדם בשני מסלולים לפצצה - בין אם תעמוד בהסכם ובין אם תפר אותו. ההסכם משאיר בידי אירן תשתית גרעינית שאינה נדרשת לצורכי שלום, אבל הכרחית לתכנית גרעין צבאית. מי שרוצה בתכנית גרעינית אזרחית אינו זקוק לאלפי צנטריפוגות להעשרת אורניום".

הגורם התייחס בביטול לדבריו של אובמה, לפיהם הפיקוח על אירן לא יאפשר לה להסתיר תכנית גרעין צבאית וטען כי "אירן כבר הצליחה להערים על הקהילה הבינלאומית ולבנות מתקנים גרעיניים סודיים בנתנז ובקום".

גם יושב ראש האופוזיציה יצחק (בוז'י) הרצוג התייחס הלילה לנאום אובמה. "אסור לנתניהו להיכנס לעימות חזיתי ואישי עם הנשיא אובמה", כתב הרצוג בחשבון הטוויטר שלו. "הוא צריך להיכנס לחדר הסגלגל, להתווכח איתו ולומר דברים קשים על ההסכם, אבל עימות פומבי ביניהם מעלה חיוך אצל אויבינו ושונאינו שנהנים לראות אותנו מתקוטטים לעיני העולם כולו".

"ישראל היחידה שהתנגדה להסכם"

בנאום שנשא בוושינגטון התייחס אובמה בהרחבה לחשש הישראלי מפני הסכם הגרעין. "כל מדינה בעולם שהתייחסה באופן פומבי לעסקה הביעה בה תמיכה, מלבד הממשלה הישראלית", אמר אובמה. 

"אף אחד לא יכול להאשים את ישראל על כך שהיא מפקפקת במגעים עם אירן, שמנהיגיה מכחישים שואה ועומדים מאחורי רקטות שמומטרות על ערי ישראל", אמר אובמה. "עלינו להתייחס ברצינות לחשש בישראל, אך העובדה שהיא שישראל יכולה להגן על עצמה בפני כל איום קונבנציונלי, חלקית הודות לתמיכה האמריקנית. אירן גרעינית תשנה את המשוואה הזאת".

"לעם בישראל אני מבקש לומר שאירן גרעינית מסוכנת הרבה יותר לכם, לארצות הברית, לעולם כולו, מאשר אירן שהוסרו ממנה הסנקציות הגרעיניות. אני מבין שראש הממשלה נתניהו מתנגד נחרצות לכך ואינני מפקפק בכנות כוונותיו, אבל אני חושב שהוא טועה. העובדות תומכות בעסקה ומחובתי לפעול על פי השקפתי למרות חוסר הסכמה עם ראש ממשלת ישראל".