הבית הלבן: מודאגים מדברי נתניהו נגד ערבים

לאחר שתיקה אמריקנית שנמשכה שעות, בירך מזכיר המדינה קרי את נתניהו על ניצחונו הסוחף. גם אובמה צפוי להתקשר בימים הקרובים, אך בינתיים בבית הלבן תוקפים: "הרטוריקה של רה"מ מפלגת; מודאגים מדברי נתניהו נגד ערבים"

(לע"מ)

מסר ראשון מוושינגטון אחרי הבחירות בישראל: הבית הלבן הביע הערב (רביעי) דאגה מדבריו של ראש הממשלה נתניהו במהלך יום הבחירות, ש"הזהיר" מכך שהציבור הערבי יוצא בהמוניו לקלפיות - במה שכונה על ידי האמריקנים "רטוריקה פלגנית". דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט אמר לכתבים כי ארצות הברית תשוחח עם ישראל ישירות בנושא זה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עוד הוסיפו בוושינגטון כי לשיטתו של אובמה, "פתרון שתי המדינות הוא הדרך הטובה כדי להרגיע את המתח בין ישראל לפלסטינים", והדגישו כי ארצות הברית "תשקול מחדש" את גישתה לגבי תהליך השלום - זאת אחרי דברי של נתניהו בריאיון ל-NRG, שבמהלכו אמר כי מדינה פלסטינית לא תקום אם ייבחר. עוד אמרו כי לדעתם, "להיבחרו של נתניהו לא תהיה השפעה על נושא הגרעין האירני".

גם דוברת מחלקת המדינה האמריקנית ג'ן סאקי העניקה הצהרה לתקשורת והתייחסה ליחסים שבין ישראל לפלסטינים ביום שאחרי הבחירות. היא הדגישה כי הממשל האמריקני "מודאג מהתלות הפלסטינית בכספים שהיא צריכה לקבל מממשלת ישראל - בין אם מדובר במסים או בכספי תרומות".

בתוך כך, שוחח הערב מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ובירך אותו על ניצחונו. הנשיא אובמה צפוי לעשות זאת גם הוא בימים הקרובים ולהזמין את נתניהו באופן רשמי לוושינגטון.

מוקדם יותר, פחות מיממה אחרי ההכרזה, פרסם ראש ממשלת הודו נרנדרה מודי ציוץ בטוויטר שבו איחל - בעברית: "מזל טוב, ידידי. אני זוכר את פגישתנו הנעימה בניו יורק בספטמבר האחרון".

לדבריו של מודי הצטרף גם המועמד הרפובליקני לשעבר לתפקיד נשיא ארצות הברית מיט רומני. "שוב ברכות, חברי", הוא כתב בטוויטר. "שהחברות בין מדינותינו תאריך ימים".

אמש נשא נתניהו את נאום הניצחון בפני קהל נלהב במטה מפלגת הליכוד, לאחר שמדגמי ערוצי הטלוויזיה חזו למפלגת השלטון שוויון או יתרון קל על פני המחנה הציוני - נתונים הסוללים את דרכו של נתניהו להרכיב את הממשלה הבאה.

מודי ונתניהו

יזמין את נתניהו לבית הלבן. אובמה (רויטרס)

"חברות וחברים יקרים, כנגד כל הסיכויים השגנו ניצחון גדול לליכוד", פתח נתניהו את דבריו בפני קהל התומכים שקרא שוב ושוב: "לא רוצים אחדות". "אני גאה בעם ישראל שברגע האמת ידע להפריד בין עיקר לטפל ולעמוד על הדברים החשובים לכולנו", הוסיף נתניהו.

"ביטחון אמיתי, כלכלה אחראית ורווחה חברתית - אלה הדברים שחשובים לכל משפחה, לכל אזרחי ישראל, היהודים והלא יהודים כאחד", הוסיף. "עכשיו עלינו להקים ממשלה חזקה ויציבה שתדאג לביטחונם ולרווחתם של כל אזרחי ישראל".