האו"ם וארה"ב הודיעו: הפסקת אש ל-72 שעות מ-8:00 בבוקר

באן קי מון וג'ון קרי בישרו כי ישראל וחמאס הגיעו להסכמה על הפסקת אש למשך 72 שעות שתתחיל בשמונה בבוקר (שעון ישראל). גורם רשמי בישראל אישר את הפרטים כמו גם אנשי ארגון חמאס. צוות ישראלי וצוות פלסטיני יגיעו לקהיר בכדי לדון בהמשך הפסקת האש

ג'ון קרי ובאן קי מון, ארכיון (רויטרס)

הפסקת האש בדרך? ארצות הברית והאו"ם הודיעו על הסכם להפסקת אש שנחתם עם ישראל וארגון חמאס למשך 72 שעות. על פי ההודעה שהוציאו מזכ"ל האו"ם באן קי מון ומזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי הפסקת האש תיכנס לתוקף הבוקר (שישי) בשעה שמונה, שעון ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון אישרו את הצעת ארה"ב והאו"ם להפסקת האש ההומניטרית.

על פי ההסכם שהושג, ישראל תמשיך - בהתאם לדרישתה - לפעול לנטרול המנהרות בתוך הרצועה במהלך הפסקת האש. השאלה היא אם חמאס אכן יעמוד בהסכם ויקבל את המצב הנתון בשטח, או שמא אנשיו ינסו לתקוף את כוחות צה"ל בזמן השמדת המנהרות.

"שליח האו"ם בירושלים רוברט סרי קיבל הודעה מכל הצדדים על הסכמה להפסקת אש שתתחיל בשעה שמונה בבוקר ביום שישי", הודיע הלילה דובר האו"ם בשמם של ג'ון קרי ובאן קי מון, "הפסקת אש שתימשך 72 שעות עם יכולת להאריך אותה. אנו קוראים לכל הצדדים לנהוג באיפוק עד שהפסקת האש הזו תתמלא. זוהי הפוגה רצויה מאוד ממעשי האלימות".

קרי: "זה לא פתרון, זה רק הצעד הראשון לקראת פתרון"

"ההפוגה הזו מהווה הזדמנות", אמר מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לכתבים בארצות הברית, בהמשך להצהרה הרשמית. "הכרחי שהצדדים יעשו מאמץ רציני כדי לנסות ולמצוא מכנה משותף ביניהם".

"הזדמנות לשני הצדדים". קרי, ארכיון (AP)

"זה לא הסתיים", הבהיר קרי. "כולם יודעים שזה לא יהיה פשוט, אבל אנחנו עובדים קשה מאוד כדי לקדם את נושא המשא ומתן. זה לא פתרון, זה רק הצעד הראשון לקראת פתרון. אנחנו חייבים להבין, שני הצדדים צריכים להבין, שישראל צריכה לחיות ללא איום הטילים והמנהרות, והפלסטינים צריכים לחיות בחירות ובקשר עם שאר העולם".

"אנחנו מקווים שהצדדים יגיעו להבנות, אבל אי אפשר להכריח אותם", ציין קרי, והודה לכל הגורמים המעורבים במשא ומתן להפסקת האש: "אני מודה לראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. אני יודע שהוא עובד קשה בהגנה על אזרחי ישראל. אני רוצה להודות גם למזכ"ל האו"ם באן קי מון ולרוברט סרי שתיאמו וגייסו את הקהילה הבינלאומית. אני מודה גם לנשיא מצרים ושר החוץ המצרי, שהרי הפסקת האש נבנתה על פי הבסיס של ההצעה המצרית. אבו מאזן עובד מאחורי הקלעים כל הזמן, וגם לו אני מודה על כך".

חמאס: "מסכימים להפסקת אש כל עוד שאר הצדדים מצייתים לה"

משלחות מישראל ומהצד הפלסטיני יגיעו לקהיר מיד אחרי תחילתה של הפסקת האש, בכדי לנהל משא ומתן במטרה להביא להפסקת אש קבועה. חמאס אישר את הפרטים על הפסקת האש והידיעה התפשטה בתקשורת הערבית כמו אש בשדה קוצים. עם זאת, בחמאס מדגישים כי הם הסכימו להפסקת האש בכפוף להסתייגות בכל הנוגע לפירוז הרצועה מנשק.

דובר חמאס אמר ל"אל ג'זירה" כי חמאס וכל הפלגים ברצועת עזה מסכימים להפסקת האש למשך 72 שעות, כל עוד שאר הצדדים מצייתים לה. ב-CNN צוטט דיפלומט מצרי שאמר כי גם אבו מאזן וגורמים אחרים קיבלו הזמנות לשיחות שייערכו בקהיר.

זמן קצר לאחר פרסום ההודעה הרשמית על הפסקת האש, נשמעו אזעקות במרכז הארץ ובשפלה. סמוך לשעה 1:00 בלילה נשמעו אזעקות ברשימה ארוכה של יישובים, ובהם: רחובות, נס ציונה, לוד, באר יעקב וצריפין.

שיגור רקטה, ארכיון (AP)

על פי הצהרת האו"ם, הפסקת האש היא קריטית כדי להעניק לאזרחים הפוגה מהאלימות. במהלך הפסקת האש, אזרחי הרצועה יקבלו סיוע הומניטרי ויוכלו לקבור את מתיהם, לטפל בפצועים ולחדש את מלאי המזון. עוד נאמר בהצהרה המשותפת של ארה"ב והאו"ם כי במהלך 72 השעות ייערכו ניסיונות גם לחדש את אספקת החשמל והמים לרצועה.

בהכנת הידיעה השתתפו: אוהד חמו וגלעד גמליאלי