נתניהו עונה לאובמה: "קראתי לאמץ שינויים בפרטי ההסכם"

לאחר ששב מנאומו בקונגרס בוושינגטון, ראש הממשלה דחה את דברי הביקורת שהשמיע נשיא ארה"ב אובמה לפיהם נתניהו לא חידש דבר בנאומו ולא הציע כל אלטרנטיבה ממשית להסכם: "קראתי למעצמות לאמץ שני שינויים מרכזיים וחדשים. ייתכן שהקונגרס ישפיע ואף יכריע את גורל ההסכם"

אובמה הביע ביקורת על נאומו של נתניהו שלטענתו לא חידש דבר - ראש הממשלה ענה: בהצהרה שמסר הערב (רביעי) נתניהו בלשכתו בירושלים, לאחר שובו מהקונגרס האמריקני, הבהיר רה"מ לנשיא האמריקני כי בנאומו כן היה חידוש וכן הוצגה אלטרנטיבה להסכם המתגבש עם אירן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אמרתי שהעסקה המסתמנת לא תבלום את דרכה של אירן לפצצה, אלא תסלול אותה. לכן קראתי למעצמות לאמץ שני שינויים מרכזיים וחדשים בפרטי ההסכם", אמר נתניהו - ופירט: "קראתי להגביל את היכולות הגרעיניות של אירן כדי להאריך את זמן הפריצה לפצצה - זה הזמן שייקח לאירן לייצר את החומר הדרש לפצצה גרעינית במקרה שהיא תפר את ההסכם".

"נתניהו לא הציג חלופה להסכם". אובמה (רויטרס)


"שנית, קראתי להשאיר את המגבלות על אירן בתוקף כל עוד לא הפסיקה את תמיכתה בטרור, תוקפנותה באזור ואיומיה להשמיד את ישראל. אם אירן רוצה שיתייחסו אליה כמדינה נורמלית, שתתחיל להתנהג כך", המשיך נתניהו. ראש הממשלה הדגיש כי דבריו בקונגרס "זכו לתהודה רבה ויש להם חשיבות מיוחדת, במיוחד בעת הזאת. ייתכן שהקונגרס יהיה הגורם שישפיע ואולי אף יכריע על גורל ההסכם".

אובמה: "נתניהו לא חידש דבר בנאומו"

אמש, כאמור, הגיב הנשיא האמריקני לדבריו של נתניהו ואמר: "ככל הידוע לי, לא היה דבר חדש בדבריו. ראש הממשלה לא הציע אלטרנטיבה ממשית להסכם". הנשיא האמריקני התייחס להמשך המגעים בין המעצמות לאירן והבהיר כי יאשר רק הסכם שיבטיח כי טהרן לא תוכל לייצר נשק גרעיני.

אלא שבכירים במפלגה הדמוקרטית השתמשו במילים קשות הרבה יותר נגד נתניהו. ננסי פלוסי, מנהיגת המיעוט הדמוקרטי בבית הנבחרים, הגדירה את נאומו של ראש הממשלה מתנשא. "כאחת שמעריכה את היחסים בין ארה"ב לישראל ואוהבת את ישראל, הייתי קרובה לדמעות במהלך נאומו של נתניהו", אמרה פלוסי שאכן נראתה עצבנית וחסרת מנוחה במהלך הנאום. "הייתי עצובה מהיותו של הנאום עלבון לאינטליגנציה של ארה"ב ומההתנשאות כלפי הידע שלנו בדבר האיום שמהווה אירן".

הביעה ביקורת קשה על נתניהו. ננסי פלוסי (חדשות 2)

"שורשיו של הקשר הבלתי ניתן לפירוק בין ארה"ב לישראל, הם בערכים המשותפים, באידיאלים ובאינטרסים המשותפים", הוסיפה פלוסי בהצהרה שנתנה אחרי הנאום. "מדובר בידידות עמוקה שתמיד תהיה מעבר לעניין מפלגתי".

פלוסי אינה נבחרת הציבור הדמוקרטית היחידה שתקפה את נתניהו עם תום הנאום. ג'ון יארמות' אמר שראש הממשלה הזכיר פעמים רבות את המילים "נשק גרעיני" כדי לנסות להפחיד את העם האמריקני. "אני מתנגד לטון המתנשא שלו", הוא אמר. "הנאום הזה נראה כאילו נלקח מעולם המושגים של דיק צ'ייני (סגן נשיא ארה"ב בתקופת בוש). זו הייתה מצגת הפחדות במיטבה".