מכבש לחצים: סנקציות כלכליות על הרשות

למרות שהפערים בין ישראל לפלסטינים מצטמצמים והחזרה לעסקה נראית קרובה, אומר בכיר ישראלי כי ישראל מהדקת את הסנקציות הכלכליות על הרשות: חובות ינוכו מכספי המסים וכספי הפקדונות בבנקים הישראלים יוגבלו

ישראל מהדקת את הסנקציות על הרשות פלסטינית: על רקע הדיווחים לגבי הסכם ששוב מתגבש בין ישראל לפלסטינים, ציטטה הלילה (ה') סוכנות הידיעות רויטרס גורם ישראלי בכיר באמרו שבירושלים הוחלט על צעדים שיפגעו כלכלית ברשות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

שני צעדים מרכזיים מהווים את מנוף הלחץ הישראלי: הראשון הוא ניכוי החובות של הרשות הפלסטינית מכספי המסים שישראל מעבירה לה באופן שגרתי. הצעד השני הוא הגבלת היקף הפקדונות של הרשות הפלסטינית בבנקים בישראל.

משמעות הצעד האחרון היא שהרשות הפלסטינית תוכל להפקיד פחות כספים בחשבונות שמנוהלים בישראל. לדברי הגורם הישראל, מדובר בצעדים שמגיעים בעקבות פניית הרשות הפלסטינית למוסדות האו"ם.

ח"כ נחמן שי (העבודה) מתח ביקורת על הסנקציות הכלכליות הישראליות. "ממשלת ישראל יורה ברגליים של עצמה", אמר. "היא מנהלת מו״מ על חידוש המו״מ - ובאותה עת מחבלת בכל ניסיון לקדמו. אין כל היגיון או מחשבה. יד ימין אינה יודעת מה שיד שמאל עושה".

פולארד חוזר לשולחן הדיונים

לצד הדברים האלה, דיווחה הערב רשת אל-ערבייה כי ישראל והפלסטינים הגיעו להסכם על המשך המו"מ וכן שחרור אסירים תמורת פולארד. אלא שבארצות הברית זהירים הרבה יותר בתיאור המצב הנוכחי. "הפערים בין הצדדים צומצמו, אך עדיין אין הסכמה", אמרה דוברת מחלקת המדינה בתדרוך לכתבים.

על פי המקורות שצוטטו ברשת אל-ערבייה, ישראל והפלסטינים הגיעו להסכם שלפיו יוארכו השיחות מעבר לתאריך היעד של 29 באפריל. על פי הדיווח, ישוחרר אסירי הפעימה הרביעית מהכלא הישראלי ותוקפא הבנייה בגדה המערבית. הפלסטינים, מצדם, יקפיאו את תכניתם להצטרף ל-15 גופים בינלאומיים, וארה"ב תשחרר את המרגל הישראלי ג'ונתן פולארד.

"המשא ומתן בין הצדדים נמשך ביתר שאת", אמרה דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי. "כל ספקולציה לגבי הסכם היא מוקדמת".

סגן שר החוץ זאב אלקין קרא לראש הממשלה נתניהו להימנע מחתימה על העסקה. "חזרה למתווה העסקה במצב כזה תשדר חולשה ותהווה פרס לפלסטינים על סרבנותם, ורק תעודד את רצונם לנגח את ישראל בזירה הבינלאומית", אמר אלקין. "אסור שניתן את הלחי השניה כשהפלסטינים יורקים לנו בפרצוף. בדרך הזו של כניעה לתוקפנות הפלסטינית תמיד הבאנו על עצמנו אסונות. חתימה על העסקה בתנאים הנוכחיים עלולה להביא לזעזוע פוליטי ולדרדר את ישראל לבחירות חדשות".

בהכנת הידיעה השתתף יוסי זילברמן