המאמצים להצלת המו"מ: "אין פריצת דרך, המשבר נמשך"

בצל איומיו של שר החוץ ליברמן על הליכה לבחירות חדשות, נועדו אמש נציגי ישראל והרשות במאמץ להציל את השיחות. מקור פלסטיני טען כי ישראל שבה ואיימה על הפלסטינים בסנקציות, וגורם ישראלי טען כי הנחישות של קרי נחלשת בימים אלו

המגעים נמשכים באווירה קשה. ארכיון (רויטרס)

המו"מ ישרוד? בשעות הערב והלילה (א') נועדו שוב נציגים מישראל ומהרשות הפלסטינית עם המתווך מרטין אינדיק, על מנת לנסות ולהציל את השיחות שעלו על שרטון במהלך השבוע שעבר. גורמים פלסטינים דיווחו לסוכנות הידיעות הצרפתית AFP כי לא הושגה התקדמות משמעותית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"המשבר נמשך, ובמהלך כל הפגישה הישראלים איימו בסנקציות על הפלסטינים, ולכן לא נמצא פיתרון", טען בכיר פלסטיני שסיכם את הפגישה השנייה בין הצדדים תוך 48 שעות. עם זאת, גורמים אחרים טענו כי השיחות הליליות התקיימו באווירה טובה.

גורם ישראלי המקורב למגעים טען כי אפילו מזכיר המדינה קרי, שידוע בנחישותו ועקשנותו בנושא, מפגים סימני התייאשות: "השיחות כפי שהיו לפני כמה שבועות כבר לא רלבנטיות יותר", טען המקור האנונימי, שהעריך כי ישראל מתכוונת לחזור למצב המדיני שהיה לפני שהחלו השיחות הישירות בין הצדדים, לפני כתשעה חודשים.

"אנחנו מזהים קרירות רצינית בדרך שהאמריקנים מתייחסים למו"מ, והקרי של היום הוא לא הקרי של לפני מספר שבועות", הוסיף המקור. בכיר אחר טען לעומתו כי יש לאפשר לצדדים זמן נוסף על מנת לנסות ולהציל את השיחות.

מעדיף לא לשחרר אסירים. ליברמן עם קרי (AP)

ליברמן: מעדיף בחירות על שחרור אסירים

המגעים בין הצדדים הגיעו למבוי סתום בשבוע שעבר לאחר שישראל סירבה להוציא לפועל את הפעימה הרביעית לשחרור האסירים. כתשובה לכך, אבו-מאזן חתם על 15 בקשות להצטרפות לאמנות בינלאומיות. אבו-מאזן סירב לבקשתו של קרי לחזור בו מפנייתו ואילו רה"מ נתניהו התעלם מהבקשות להימנע מלנהוג מידה כנגד מידה כלפי פעולות הרשות.

אתמול אמר שר החוץ אביגדור ליברמן בכנס "ג'רוזלם פוסט" כי הוא מעדיף ללכת לבחירות על פני שחרור האסירים."כיום יש שלוש אפשרויות", פירט ליברמן. "הראשונה, לחזור לעסקת החבילה לשחרור טרוריסטים; השנייה, קאוליציה חדשה; והשלישית היא בחירות חדשות".

"האפשרות הראשונה והשנייה הן לא באמת אפשרויות. אני מעדיף בחירות חדשות על עסקה הכוללת שחרור טרוריסטים או הקמת קואליציה חדשה".

עם זאת, ליברמן תמך בהמשך המשא ומתן עם הפלסטינים. "למרות הצעד החד-צדדי שנקטו הפלסטינים בהגשת הבקשות לאו"ם, אני מוכן להמשיך ולדון איתם", אמר ליברמן בנאומו. "הגישה העולמית כלפי ישראל היום היא שלא מקובל להיות אנטישמי אך מאוד מקובל להיות אנטי ישראלי".

נתניהו: "האיומים לא ישפיעו עלינו"

אתמול בפתח ישיבת הממשלה התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו למשבר בשיחות עם הפלסטינים. "צעדים חד-צדדיים ייענו בצעדים חד-צדדיים מצידנו", אמר נתניהו. "האיומים של הפלסטינים לפנות לאו"ם לא ישפיעו עלינו".

לדברי ראש הממשלה, ישראל מוכנה להמשיך את המשא ומתן, "אך לא בכל מחיר". נתניהו ציין את המאמצים הישראלים במשא ומתן. "לאורך השיחות ביצענו צעדים קשים והפגנו נכונות להמשיך ולבצע צעדים לא קלים גם בחודשים הבאים במטרה לייצר מסגרת שתאפשר לשים קץ לסכסוך", אמר. "דווקא ברגע שבו עמדנו להתכנס לאותה מסגרת המשך במשא ומתן - מיהר אבו מאזן להצהיר שהוא לא מוכן אפילו לדון בהכרה בישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. הוא עשה זאת למרות שהוא יודע שלא יהיה שום הסכם בלי הכרה במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

נתניהו המשיך לתקוף את הרשות על צעדו של אבו מאזן בשבוע שעבר. "לצערי, בהמשך, מיהרה ההנהגה הפלסטינית באופן חד-צדדי להצטרף ל-14 אמנות בינלאומיות", הזכיר. "בכך הפרו הפלסטינים באופן מהותי את ההבנות שהושגו במעורבות אמריקנית. לפלסטינים יש הרבה מה להפסיד ממהלך חד-צדדי כזה. הם ישיגו מדינה רק במשא ומתן ישיר ולא בהצהרות ריקות מתוכן".