מפוצץ את העסקה? אבו מאזן פנה לאו"ם

בניגוד להסכמים עם ישראל וארה"ב, יו"ר הרשות הפלסטינית חתם על 12 אמנות בין לאומיות, בהן בקשת הצטרפות לאו"ם. זמן קצר לאחר מכן הודיע גורם אמריקני רשמי על ביטול הפגישה בין אבו מאזן לבין מזכיר המדינה קרי. במקביל, בבית הלבן מאשרים שיש מגעים לשחרור פולארד, אך אובמה טרם החליט

הפלסטינים מפוצצים את המו"מ? יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן חתם הערב (ג') על 12 אמנות בינלאומיות, בהן גם בקשת הצטרפות לאו"ם - וזאת בניגוד להתחייבות הפלסטינית במסגרת השיחות עם ישראל. זמן קצר לאחר מכן הודיע גורם אמריקני רשמי על ביטול הפגישה בין אבו מאזן לבין מזכיר המדינה קרי שתוכננה להתקיים מחר ברמאללה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

החתימה על האמנות, שהתרחשה במהלך ישיבת ההנהגה הפלסטינית ברמאללה, הועברה בשידור ישיר בטלוויזיה הפלסטינית, לאחר שחברי ההנהגה הצביעו פה אחד בעד המהלך. "הסכמנו על תשעה חודשי מו"מ, שבמהלכם ישוחררו אסירים בארבע פעימות בתמורה לכך שלא נלך למוסדות האו"ם לבקש הכרה כמדינה עצמאית", אמר אבו מאזן בישיבה. "הפעימה הרביעית לא התקיימה ולא תתקיים. לאחר שפנינו לישראלים תשע פעמים בימים האחרונים, אמרו לנו כל הזמן שהממשלה תתכנס ותשחרר - אבל עד עכשיו לא הייתה ישיבה של ממשלת ישראל".

הצבעת ההנהגה הפלסטינית

אבו מאזן הבהיר שהאדישות הישראלית הביאה אותו לצעד שעשה הערב. "הצגתי את העובדות האלה להנהגה הפלסטינית ואני אומר לכם: אם לא ישוחררו האסירים, נתחיל בתהליכים להצטרפות לאו"ם", אמר. "הבאתי את ההחלטה להנהגה והיא התקבלה פה אחד. כעת אנו חותמים על כמה הסכמים - בקשות להצטרפות כמדינה עצמאית. המסמכים יישלחו מיד למטות המרכזיים של המוסדות ובקרוב נהיה חברים רשמיים כמדינה עצמאית".

אישור אמריקני

יו"ר הרשות הפלסטינית הדגיש בדבריו כי אינו מעוניין לפגוע ביחסים עם ארצות הברית. "אנחנו רוצים יחסים טובים עם ארצות הברית, שמסייעת לנו ומשקיעה מאמצים רבים", הסביר. "אנחנו מודים לקרי על מאמציו הקשים עד היום. הסכמנו לדחות את הבקשות להצטרף לאו"ם בתשעה חודשים, אבל לא הסכמנו לבטל אותן".

בחמאס הביעו תמיכה בצעד של אבו מאזן. ממשלת חמאס בעזה פרסמה הודעה בה נאמר כי החלטתו לפנות לאו"ם היא טובה, אך נעשתה מאוחר. עוד נכתב בהודעה כי הארגון מצפה שאבו מאזן יפסיק את המו"מ עם ישראל.

במקביל התייחס הערב דובר הבית הלבן ג'יי קרני לאפשרות כי פולארד ישוחרר במסגרת עסקה. לדבריו, הנשיא אובמה טרם קיבל החלטה בנושא. עם זאת, אישר הדובר כי מתקיימים מגעים בנושא בין הצדדים והבהיר כי לא התקבלה החלטה סופית על שחרורו.

נתניהו עדכן את השרים על העסקה

הצעד הזה של הרשות הפלסטינית מטיל עננה כבדה על העסקה שנרקמת. הבוקר עדכן ראש הממשלה בנימין נתניהו את השרים בפרטי העסקה בין ישראל, הפלסטינים וארצות הברית, שתכלול שחרור של עוד 400 אסירים פלסטינים, שחרור של המרגל היהודי ג'ונתן פולארד לאחר 28 שנים בכלא האמריקני והקפאה חלקית של הבנייה בשטחים.

פרטי העסקה המתגבשת

גורם ישראלי המעורה בשיחות על העסקה המתגבשת אמר לחדשות 2 Online כי ג'ונתן פולארד ישוחרר עוד לפני ליל הסדר וכי הוסכם שהמשא ומתן יימשך אל תוך שנת 2015. לדבריו, מאות האסירים הפלסטינים שישוחררו לא יהיו עם "דם על הידיים", אלא כאלה שיתרת עונש המאסר שלהם יחסית קצרה ובהם גם נשים ונערים

הוא הסביר שלא תהיה הקפאה מלאה של הבנייה ביהודה ושומרון ותימשך בנייה של מכרזים שכבר יצאו לדרך, בנייה פרטית ובנייה של מוסדות ציבור. זאת, לאחר שבישראל סירבו לתביעה הפלסטינית להקפאה מלאה. למעשה, מדובר לטענתו, בעיקר בריסון המכרזים הממשלתיים לבנייה בשטחים.

בהכנת הידיעה השתתף גלעד גמליאלי.