פרסום ראשון: דיוני "ועדת ההסתה" יחודשו

בחודש שעבר פורסם כי ישראל סירבה להצעת הפלסטינים לחדש את פעילותה של הוועדה המשותפת למניעת הסתה שפעלה בשנות ה-90', מחשש שמדובר באמצעי "למשיכת זמן". כעת מתברר כי הצדדים הסכימו על חידוש הדיונים בוועדה, בעקבות קבלת התנאים שהציבה ישראל לחידוש הפעילות

מה התנאים לחידוש ועדת ההסתה? (רויטרס)

על רקע המגעים המדיניים ופגישת נתניהו-אובמה שתיערך היום (ב') בארה"ב, בנושא אחד לפחות כן יש התקדמות בין הישראלים לפלסטינים. גורמים אמריקנים ואחרים דיווחו כי הפלסטינים והישראלים יחדשו בקרוב את דיוני ועדת ההסתה המשותפת, וייתכן כי הנושא יעלה גם במהלך הביקור של נתניהו. כך נודע לחדשות 2.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הגורמים, הפלסטינים ככל הנראה הסכימו לתנאים היותר מחמירים של ישראל. לפני כשבועיים דיווחנו כי השר יובל שטייניץ הבהיר לפלסטינים שהוא מוכן לחדש את הוועדה רק בתנאי שיהיו לה תוצאות מיידיות. הוא גם ביקש שהוועדה תוגבל בזמן ותתמקד קודם בתקשורת האלקטרונית הפלסטינית.

בחודש שעבר ישראל העבירה לידי האמריקנים את התנאים לחידוש פעילות הוועדה המשותפת למניעת הסתה, זאת אחרי שהפלסטינים הציעו לטפל בנושא הזוכה לתשומת לב נרחבת של ישראל בדיוני המשא ומתן. 

בישראל לא הסכימו בעבר כי פעילות הוועדה תחודש על פי המתכונת שבה פעלה בשנות ה-90', זאת מחשש שמדובר בניסיון למשיכת זמן ואף באמצעי להפסקת הביקורת הישראלית והאמריקנית על התנהלות הפלסטינים במסגרת התהליך המדיני.

"לחזור לוועדה למניעת ההסתה"

לפני כשבועיים התייחס אבו מאזן לנושא ההסתה ברשות הפלסטינית, שמעסיק רבים בישראל. במהלך מפגש שהתקיים בהשתתפות כ-200 סטודנטים מאוניברסיטאות בישראל במוקטעה ברמאללה, הודה יו"ר הרשות הפלסטינית כי הבעיה קיימת - ועל כן יש לשוב ולחדש את פעילות הוועדה המשותפת נגד ההסתה.

"הישראלים אומרים שאנחנו נגדם", אמר אבו מאזן. "הם טוענים שספרי הלימוד מלאים בדברי הסתה, וכך גם הטלוויזיה והשירים. זה נכון, הם צודקים, יש אצלנו הסתה. לכן, בואו נחזיר לפעילות את הוועדה המשותפת למניעת הסתה", הדגיש.