אחרי 3 שנים: חודשו השיחות עם הפלסטינים

בארוחת ערב חגיגית לרגל סיום צום הרמאדן, נועדו הלילה בוושינגטון נציגי ישראל והפלסטינים, ושמו קץ לשלוש שנים של קיפאון מדיני. המפגש הראשון בסבב השיחות עסק בעיקר בפרטים הטכניים של המשך המגעים בין הצדדים. במקביל, במהלך ביקור במצרים, פרס אבו מאזן את חזונו למדינה הפלסטינית החדשה: "בלי אף ישראלי"

הנציגים הישראליים, לבני ומולכו (AP, רויטרס)

הממונה על המשא ומתן עם הפלסטינים ציפי לבני ונציג ראש הממשלה עו"ד יצחק מולכו, נועדו הלילה (ג') בוושינגטון עם נציג הפלסטינים למשא ומתן סאיב עריקאת, ועם מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי. השיחות נפתחו בארוחת ערב חגיגית לרגל סיום צום הרמאדן, והצדדים דנו בעיקר בפרטים הטכנים של המשך המגעים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מלבד יריית הפתיחה הרשמית הזאת לחידוש המשא ומתן, המשך השיחות המדיניות בין ישראל לפלסטינים, שאמורות להימשך כתשעה חודשים, יתקיימו במזרח התיכון ולא בארצות הברית - כך סיכמו הצדדים ביניהם. עם סיום הפגישה מסרו גורמים אמריקנים כי היא הייתה טובה ומועילה.

לפני ארוחת הערב נפגשו נציגי כל צד עם המתווך האמריקני לשיחות מרטין אינדיק ועם מזכיר המדינה ג'ון קרי, לשיחה פרטית בבניין מחלקת המדינה. "המטרה שלנו היא לדון בכל הנושאים ולייצר בסופו של דבר ישראל שהיא גם בטוחה יותר וגם חיה בשלום בתוך אזור מאוד מורכב ומסובך. אני מאמינה זה אפשרי", אמרה אתמול השרה לבני.

גם יו"ר הרשות הפלסטינית הגיב אתמול לחידוש השיחות ופרש את חזונו ליום שאחרי. במהלך ביקור במצרים אמר אבו מאזן כי "בשטחי המדינה הפלסטינית לא יהיה אף לא ישראלי אחד - לא אזרח ולא חייל". יושב ראש הרשות הבהיר כי מזרח ירושלים תהיה הבירה של מדינת פלסטין, אך גם ציין כי הוא לא שולל חילופי שטחים או נוכחות של כוחות בינלאומיים.

"השלום לא יבוא בן לילה - אך הוא אפשרי"

המאמצים צלחו, קרי (AP)

במסיבת עיתונאים שקיים אמש קרי, לקראת חידוש השיחות אמר כי "הכל התחיל עם הביקור ההיסטורי של אובמה במרס בישראל ובלעדי המחויבות שלו לא היינו פה היום. צריך מנהיגות אמיצה כדי להגיע לכאן. אני מודה לנתניהו ואבו-מאזן שלקחו החלטות קשות. השלום הוא אפשרי". מזכיר המדינה האמריקני הוסיף והודה לצוותי המשא ומתן - השרה ציפי לבני וראש צוות המו"מ הפלסטיני סאיב עריקאת, שהתמודדו, לדבריו, עם "ביקורת מבית". קרי הוסיף והדגיש כי התהליך לא יהיה קל. "יהיה קשה, אבל לא לנסות היה גרוע יותר, ואנחנו נעבוד יחד", אמר, "אינדיק יודע כמה חשוב לעשות זאת נכון כי הוא ריאליסט ומבין שהשלום ביניהם לא יבוא בן לילה".

מרטין אינדיק, שליח ארה"ב למו"מ הודה לממשל האמריקני על בחירתו, עליה דווח לפני יותר משבוע בחדשות 2. "אני מאוד שמח לשרת כדי לנסות להשיג שלום לשני העמים, אחרי שלוש שנים של קיפאון מדיני", ציין אינדיק. "זהו אתגר גדול בשבילי ואני מתרגש לעבוד עם הצוותים כדי לעשות הכל כדי להגשים את החזון של אובמה: שתי מדינות לשני עמים שחיות יחד בשלום. אני מקווה לומר שסוף סוף עשינו את זה".

הנציג האמריקני, אינדיק (AP)

מוקדם יותר אתמול, בירך הנציג הפלסטיני עריקאת על פתיחת המגעים וכן על החלטת הממשלה לשחרר אסירים. "אנו מקבלים בברכה את הכרעת הממשלה בישראל", אמר עריקאת לסוכנות הידיעות הפלסטינים "מען". "אנו רואים בכך ניסיון חשוב בהגדלת הסיכויים להצלחת מאמציו של מזכיר המדינה קרי להביא לפתיחת המגעים"

סוגיית שחרור האסירים - הסיקור המלא:

"כל משפחה שנייה תהפוך לשכולה"

יעלון וסער: "אם לא נשחרר יפילו התיק עלינו"

רה"מ במכתב לציבור: "ראשי ממשלה נדרשים להחלטות מנוגדות לדעת הקהל"

בנט נגד שחרור האסירים: "אות קלון למדינה"

המשפחות השכולות מפגינות: "נתניהו מעודד טרור"