סקר: רוב הישראלים סבורים שלא ניצחנו במבצע "עמוד ענן"

סקר חדש שנערך בקרב ישראלים ופלסטינים מעלה כי רק 26% מהישראלים סבורים שישראל ניצחה במבצע בעזה. מהתוצאות עולה כי 80% מהפלסטינים נוטים לדרכו של חמאס וטוענים כי הוא ניצח בעימות עם ישראל

נפילת גראד במבצע (רויטרס)

יותר מחודש לאחר סיום מבצע "עמוד ענן" של צה"ל בעזה, מראה סקר שנערך במשותף על ידי מכון הארי ס. טרומן לקידום השלום באוניברסיטה העברית בירושלים והמרכז הפלסטיני למדיניות ולסקרי דעת קהל ברמאללה (PSR) כי רק רבע מהישראלים סבורים שישראל ניצחה. עוד עולה מהסקר כי הפלסטינים נוטים היום לתמוך יותר בדרכו של חמאס מזו של אבו מאזן וחושבים כי ארגון הטרור הוא המנצח הגדול של המבצע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

מבסקר עולה כי ההכרה של האו"ם במדינה פלסטינית ותוצאות מבצע "עמוד ענן" בעזה, נתפסות על ידי 80% מהפלסטינים כניצחון של חמאס וכי 60% מהפלסטינים מעדיפים את הדרך של חמאס על פני הדרך של אבו מאזן לסיום הכיבוש הישראלי ולהקמת מדינה פלסטינית.

במקביל, יש עלייה של 11% בהשוואה לאשתקד בתמיכה באינתיפאדה חמושה ובפיגועים כדרך הטובה ביותר לגרום לישראל לסגת מהשטחים, וירידה של 7% בתמיכה בהתנגדות לא אלימה.

54% מהנשאלים: ישראל יכולה להפיל את שלטון חמאס

בקרב הישראלים, 42% סבורים שאף צד לא ניצח במבצע "עמוד ענן", 26% סבורים שישראל ניצחה, 20% סבורים שחמאס ניצח ו-10% סבורים ששני הצדדים ניצחו. הסקר בדק גם את התגובה המועדפת על הישראלים במקרה שהירי מרצועת עזה יתחדש. 40% תומכים בפעולה צבאית מוגבלת ברצועה ואחריה יציאה מהשטח. 

בנוסף, רוב של 54% מאמין כי ישראל יכולה להפיל את שלטון חמאס. עם זאת, רוב של 55% תומך בהפסקת האש עם חמאס, ורוב של 51% מוכן לדבר עם ממשלה בראשות חמאס אם יהיה צורך בכך כדי להגיע להסכם פשרה עם הפלסטינים. 65% מהישראלים סבורים כי לא ניתן יהיה להגיע להסדר קבע עם הפלסטינים וכך גם סבורים מרבית הפלסטינים (63%).

המדגם הפלסטיני מייצג את תושבי הגדה רצועת עזה ומזרח ירושלים וכלל 1,270 מרואיינים מגיל 18 ומעלה שרואיינו פנים אל פנים ב-127 מקומות שנבחרו באקראי בגדה וברצועת עזה, בין ה-13 ל-15 בדצמבר 2012. גודל טעות הדגימה הוא 3%. המדגם הישראלי כלל 600 מרואיינים שרואיינו בריאיונות טלפוניים בעברית, ערבית ורוסית בין ה-9 ל- 13 בדצמבר 2012 , וגודל טעות הדגימה הוא 4.5%.