ליברמן על ביטול הסכם הגז: "רוצה להאמין שמדובר בסכסוך מסחרי ולא פוליטי"

בקהיר ובירושלים מנסים להנמיך להבות בעקבות ביטול הסכם הגז, כפי שפורסם אמש בחדשות 2. שר החוץ אביגדור ליברמן השוהה באזרבייג'ן התייחס לפרסומים וציין כי "הסכם השלום חשוב לישראל ולא פחות למצרים, ואנו מתייחסים לכך כסכסוך מסחרי בלבד"

אתמול הודיעה מצרים לישראל כי היא מבטלת באופן חד צדדי את הסכם הגז עמה.  הידיעה הועברה לחברת EMG העוסקת בהפקת הגז מהמצרים. גורמים מדיניים בירושלים אמרו אמש כי בהמשך לשיחות שהתקיימו אמש עם גורמים מדיניים בקהיר, הובהר כי מדובר בחלק מסכסוך מסחרי בין חברה פרטית לחברות ממשלתיות מצריות, סכסוך שמצוי בהליכים משפטיים בחו״ל שטרם הוכרע.

בריאיון ל"בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל, התייחס הבוקר שר החוץ אביגדור ליברמן השוהה באזרבייג'ן לנושא, ואמר כי הוא "רוצה להאמין שמדובר בסכסוך מסחרי ולא פוליטי, העברת סכסוך מסחרי לפוליטי היא טעות. הסכם השלום חשוב לישראל ולא פחות גם למצרים, ועל כן אנו מתייחסים לזה כסכסוך מסחרי".

"ישראל עשתה ככל שביכולתה כדי ללכת לקראת מצרים", אמר ליברמן והוסיף: "הסכמנו לכניסת שבעה גדודים לחצי האי סיני, בניגוד לסעיפי הסכם קמפ דיוויד, וזאת כדי לחזק את הביטחון, ולאפשר למצרים לשמור על קו הגז באזור. בעיניי כפי שהדברים הידרדרו, זהו דבר מיותר".

שר החוץ התייחס לעובדה שמצרים נמצאת חודש וחצי לפני הבחירות לנשיאות. "בתקופה כזו כל אחד רוצה רק להסלים את המצב, ולאמץ קו יותר נוקשה" אמר ליברמן והדגיש: "אנו רוצים להאמין שכל ההתפתחויות האחרונות לגבי הגז, הם חלק ממערכת הבחירות שתסתיים בחודש הבא ויחל דיאלוג כפי שצריך להיות בין שתי מדינות שכנות".

"יש לנו עניין לשמור על הסכם השלום עם מצרים, אני מציע להמתין עוד חודש וחצי ולראות מה יהיה אחרי הבחירות לנשיאות, וזאת בתקווה שהדברים יחזרו למסלולם", סיכם.

 מקור מצרי: העסקה הופסקה בשל סכסוך על העברת כספים

מקור בכיר בצבא מצרים אמר אמש לרשת טלוויזיה מצרית, כי העסקה לא בוטלה אלא הופסקה בשל סכסוך על העברת כספים.בכלי התקשורת הערביים סיקרו בהרחבה את הפרסום בחדשות 2. המהנדס האני דאחי, יו"ר חברת הגז המצרית הלאומית, הבהיר כי להחלטה אין כל רקע או השפעה מדינית - כי אם התקבלה אך ורק משיקולים כלכליים ומסחריים. "חברות הגז הישראליות לא עמדו בהתחייבויותיהן הכספיות חודשים ארוכים", אמר לכלי התקשורת המצריים.

"דרשנו מישראל יותר מפעם אחת לשלם את הכספים באיחור, והיא לא עשתה זאת", הבהיר דאחי. "לא למועצה הצבאית ולא לממשלה היה חלק בהחלטה הזאת. גם מוחמד שועיב, יו"ר חברת הגז המצרית EGAS, הודיע הערב כי דווקא ישראל היא שלא עמדה בהתחייבויותיה בהסכם הגז בין המדינות.

ואילו בישראל זעמו אתמול על הפרסום. שר האוצר יובל שטייניץ אמר כי הוא מודאג מאוד מההחלטה בקהיר, "הן מבחינת ההיבטים המדיניים והן מבחינת ההיבטים הכלכליים", לדבריו. "מדובר בתקדים מסוכן שמעיב על הסכמי השלום ועל אווירת השלום בין מצרים לישראל", הוסיף שר האוצר.

שר האנרגיה והמים עוזי לנדאו הנחה את משק האנרגיה הישראלי להיערך למצב של אי אספקת גז. "בכל מקרה, ישראל פועלת לביסוס עצמאותה האנרגטית ולפיתוח מהיר של מקורות האספקה הישראליים", נמסר בהודעת משרד האנרגיה והמים.

גם יושב ראש האופוזיציה, שאול מופז, הגיב לפרסום בחדשות ערוץ 2. "זוהי הפרה בוטה של הסכם השלום, שפל חסר תקדים ביחסים בין המדינות", אמר מופז. "הצעד הזה מחייב תגובה מיידית מצד ארצות הברית, כמי שהייתה ערבה לקיומו של הסכם קמפ דייויד".

בפועל: כבר חודשים לא זורם גז לישראל

מאז נפילת משטר מובארק בפברואר 2011, פוצץ 14 פעמים מתקן הצינור המוביל גז ממצרים לישראל, אשר נמצא באל-עריש. במצרים הבטיחו פעמים רבות לישראל כי מקרים כאלו לא יישנו וכי אמצעי האבטחה ישופרו במקום- מה שלא התרחש בפועל. 

בהסכם השלום בין ישראל למצרים יש נספח כלכלי, ולפיו מצרים תספק נפט לישראל. לפני שנים הומר הנפט לגז, ומצרים מחויבת על פי הסכם השלום לספק גז בכמות שתדרוש ישראל במשך שנים, תמורת תשלום כמובן.

על רקע ההכרזה ולאור ההתפתחויות הפוליטיות האחרונות במצרים, חשוב לציין כי בפועל לא זורם גז לישראל ממצרים באופן סדיר מזה מספר חודשים, ולפיכך ההשפעה של ביטול ההסכם על תעריפי החשמל בישראל צפויה להיות זניחה (כך למשל, במהלך 2011 לא סופק גז ב-225 ימים).

במבט רחב יותר, מדובר למעשה בהפרה של הנספח הכלכלי אשר נכלל בהסכם השלום שנחתם בזמנו בין ישראל למצרים - לפיו מצרים תספק נפט לישראל (הנפט הומר לגז לפני שנים מספר). במסגרת הנספח, נקבע כי מצרים מחויבת לספק לישראל גז בכמות אותה האחרונה תדרוש, תמורת תשלום.

הזרמת הגז ממצרים לישראל החלה בשנת 2008‏, כאשר הקמת צינור הגז עלתה כ-460 מיליון דולר.‏ חוזי מכירת הגז בין ‏EMG‏ לבין לקוחותיה בישראל (שהחשובה שבהן היא חברת החשמל) הינם למשך 20 שנה, וכעת עומד מעליה צל גדול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת