היום: נתניהו צפוי להיפגש עם סלאם פיאד בירושלים

רה"מ נתניהו צפוי להיפגש היום בירושלים עם מקבילו הפלסטיני סלאם פיאד, ולהעביר איגרת לאבו מאזן שתתנה חידוש המו"מ בהכרה במדינה יהודית. אתמול איים פיאד שלא להגיע לפגישה על רקע מחלוקת על כספי המסים שישראל מעבירה לרשות. אם תתקיים הפגישה יעביר פיאד לנתניהו מסר: הקפיאו הבנייה בהתנחלויות

משלחת פלסטינית בראשות ראש הממשלה סלאם פיאד צפויה להגיע היום לישראל ולעביר לראש הממשלה נתניהו איגרת ובה יפורטו התנאים לחידוש המשא ומתן. נתניהו מתוכנן להעביר לאבו מאזן מסר: "הכר במדינה יהודית".

על אף הפגישה שתוכננה מראש בין שני האישים, אתמול איים ראש הממשלה הפלסטיני שלא יגיע לפגישה בישראל, על רקע חילוקי דעות בעניין כספי המיסים שישראל מעבירה לרשות. כך דיווח הבוקר העיתון "מעריב". במהלך הלילה התקיימו דיונים שנועדו לשכנע את פיאד לקיים את הפגישה כמתוכנן.

בשלב זה טרם ידוע אם פיאד אכן יגיע לישראל ולאן בדיוק יגיע. מראש, כל האירוע היה אמור להיות אירוע התרסה של הפלסטינים כלפי התנהלות נתניהו. באיגרת הפלסטינית יופנו האשמות כלפי ישראל "שתקעה המשא ומתן, גררה הדברים ולא הסכימה להגיע לפיתרון הבסיסי של שתי המדינות". נתניהו מצידו תכנן לשגר את שליחו למשא ומתן יצחק מולכו, עם איגרת משלו שתקרא לאבו מאזו לא להיות סרבן שלום. ניתן לומר כי בלשכת ראש הממשלה ניסו לעטוף את העניין כסוג של ניסיון נתניהו לחידוש השיחות.

במהלך הפגישה, יבקש נתניהו למסור מכתב ליו"ר הרשות אבו מאזן, שבה יציג את עקרונות הביטחון של ישראל, כשהעיקרון המרכזי הוא הדרישה להכיר במדינה יהודית. כמו כן, נתניהו צפוי לקרוא לאבו מאזן לשבת לשיחות. אבו מאזן יגיש לישראל איגרת ובה יזהיר כי יפרק את הרשות אם הקיפאון המדיני יימשך. עוד צפויים הפלסטינים לדרוש מישראל להפסיק הבנייה בהתנחלויות, לשחרר 120 אסירים שנכלאו לפני החתימה על הסכמי אוסלו, ולנהל את המשא ומתן על בסיס גבולות 67.

כמו כן, אם תתקיים הפגישה בין נתניהו ופיאד, תהיה זו פגישתו הראשונה של ראש ממשלת ישראל עם בכיר פלסטיני מאז סוף שנת 2010. בישראל מעוניינים בקיום הפגישה כדי שלא להיחשב לסרבנים בעיני הפלסטינים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת