אירן מיתממת: "טרור? אנחנו הקורבנות הכי גדולים שלו"

תלוי את מי שואלים: דובר משרד החוץ האירני אומר הערב כי בניגוד לטענות המערב - דווקא אירן היא הקורבן הגדול ביותר בעולם ממעשי טרור. "חיסול מדעני הגרעין ע"י ישראל מוכיח זאת", הוא אומר. טורקיה תנסה לתווך בנושא הגרעין האירני

אחמדינג'אד ובשאר אסד. "קורבנות טרור" (רויטרס)

תראו מי שמדבר: ישראל וארצות הברית מאשימות את אירן בהיותה "ראש ציר הרשע", אך ברפובליקה האסלאמית דווקא מסתכלים על זה אחרת. במשרד החוץ האירני אומרים הערב כי אירן היא המדינה הסובלת יותר מכל מדינה אחרת בעולם מטרור - לו אחראי המערב.

"הרפובליקה האסלאמית של אירן היא הקורבן הגדול ביותר בעולם מפעולות טרור", אמר הערב דובר משרד החוץ האירני ראמין מהמנפרסט. "חיסול מדעני הגרעין האירנים, שבוצע בהנחיית המשטר הציוני, מוכיח זאת".

"טהרן פועלת על מנת להיאבק בטרור", הבהיר מהמנפרסט ובירך על פנייתה של ממשלת הודו לממשל האירני אמש, בבקשה לסייע בלכידת האחראים לפיגוע בהודו בחודש שעבר. עם זאת, הוא לא התייחס לפרטי הפנייה ההודית, שבמפורש סייעה בלכידתם של שלושת האירנים החשודים בביצוע הפיגוע - וטען "יש שיתוף פעולה עם הודו בעניין חשיפת נסיבות פעולת הטרור במדינה".

תושבי אירן מגיבים לסנקציות: "מאמינים באובמה, הוא לא יתקוף"

ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאייפ ארדואן ייפגש מחרתיים בקוריאה הדרומית עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה, על מנת לתאם עמדות בנושא המשא ומתן בנושא הגרעין האירני. בעוד 10 ימים ייפגש ארדואן בטהרן עם המנהיג הרוחני עלי חמנאי - במהלכה הוא ינסה לשכנעו לעשות פשרה בשני עניינים: סוריה - בו טורקיה ואירן עומדות בשני צידי המתרס, וכן נושא הגרעין והמו"מ עם המעצמות.

בינתיים, אין סימן להגמשה בצדה של אירן, אך על פי ההערכות של סוכנות האנרגיה הבינלאומית לפיהן אירן תאבד מחצית מייצוא הנפט שלה כתוצאה מהסנקציות של חברת SWIFT.

באירן ניסו היום להעביר קולות של פיוס לקהילה הבינלאומית, על רקע ההחלטה לנתק אותה ממערכת הבנקאות העולמית והאיומים בפעולה צבאית נגד תכנית הגרעין של המדינה. "אני מבינה מדוע ארצות הברית לא אוהבת את הממשל שלנו", סיפרה היום סטודנטית תושבת טהרן. "האמריקנים אינם רוצים שנכפה את האסלאם על החברה שלנו, אבל זה לא צריך להעניק להם סיבה לפתוח במלחמה".

"יש לי אמון במדיניות של ברק אובמה", היא אומרת. "אני חושבת שהוא אדם חכם, שיקבל בסופו של דבר את ההחלטה הנכונה - שלא לפתוח במלחמה עם אירן". ואילו שיקופא, מורה בת 67 תושב אספהאן, הגיב להחרפת הסנקציות על אירן. "העם האירני משכיל ואוהב את בני האדם", היא אומרת. "אנחנו נגד מלחמה ותוקפנות". היא גם מייעצת למשטר האירני לשתף פעולה עם המערב. "העצה שלי היא לפתוח את דלתות המדינה בפני העולם", היא אומרת. "בואו נראה להם שיש לנו זכות להחזיק בטכנולוגיה גרעינית, ושאנחנו לא מפתחים נשק גרעיני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת