גלעד שליט יוכר כנכה צה"ל מיד עם חזרתו לארץ

משרד הביטחון אישר את ההכרה בגלעד שליט כנכה צה"ל מיד עם חזרתו לישראל משבי החמאס. ההחלטה התקדימית תהיה תקפה מהיום עבור כל פדוי שבי שישוחרר. "אין זה ראוי שפדוי שחזר מהשבי, ייאלץ להילחם על זכויותיו הבסיסיות", אמר ח"כ ישראל חסון, חבר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, שהוביל את המהלך

גלעד שליט. יוכר כנכה צה"ל (חדשות 2)

עד היום קבעו נהלי משרד הביטחון כי פדוי שבי שמבקש להיות מוכר כנכה צה"ל, מחויב להגיש בקשה להכרה מאגף השיקום של משרד הביטחון. לצורך ההכרה נדרש פדוי השבי להוכיח לוועדה באגף השיקום כי הוא אכן נפגע בנפשו (פוסט טראומה) או ממחלה אחרת שהתפתחה במהלך השהות בשבי או לאחריו. תהליך זה היה בדרך כלל ארוך מאוד, רווי בבירוקרטיה ובחוסר נעימות.

רוצים לקבל את כל העדכונים על עסקת שליט? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

אלא שהיום, לקראת שחרורו הצפוי של גלעד שליט מהשבי, אישר משרד הביטחון כי כל פדוי שבי יהיה מוכר כנכה צה"ל באופן אוטומטי, כמי שנפגע בנפשו, וזאת מבלי שיהיה מחויב להוכיח שהוא אכן נפגע. בעקבות ההחלטה, גלעד שליט שצפוי לשוב לארץ לאחר חמש וחצי שנים בשבי החמאס, יוכר גם הוא באופן מיידי כנכה צה"ל.

עם זאת, בשלב זה משרד הביטחון טרם אישר הכרה דומה "במסלול ירוק" למי שנפגע ממחלה אחרת שאיננה פוסט טראומה.

"זו חובתנו המוסרית לעזור לאלו החוזרים מהשבי"

מי שהוביל את המהלך הוא ח"כ ישראל חסון (קדימה), סגן ראש השב"כ לשעבר ומי שעומד בשנתיים האחרונות בראש הצוות בוועדת החוץ והביטחון לבחינת תפקודו של אגף השיקום במשרד הביטחון. ח"כ חסון הודה היום למנכ"ל משרד הביטחון אודי שני,על שקיבל את ההחלטה התקדימית והוסיף כי "ההחלטה תאפשר לנו כמדינה וכאזרחים לתת את המינימום המתבקש לכל אותם לוחמים שחזרו מהשבי בכדי שיוכלו לשוב ולתפקד באופן נורמלי".

חסון ציין כי "זו חובתנו המוסרית לעזור לחוזרים מהשבי. אין זה ראוי שפדוי יאלץ להילחם פעם נוספת לאחר שחזר מהשבי, הפעם על זכויותיו הבסיסיות, מול ועדות בירוקרטיות בכדי להוכיח שהוא אכן ראוי להיות מוגדר כנכה".

 

עסקת שליט - עדכונים אחרונים: 

הנשיא: "חונן את האסירים, אך לא שוכח ולא סולח"

"הסרט על גלעד יוקרן בחגיגות בעזה"

נועם שליט: "זה ייגמר רק כשגלעד יירד במדרגות"

המתווך יוצא לקהיר לסגור פרטים אחרונים

מאות מבקרים בבית משפחת שליט במצפה הילה

שמות האסירים שישוחררו נחשפו ברשת   

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב

מבצע "שעת נעילה": לוחות הזמנים לחזרתו של גלעד הביתה

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט 

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט