בקרוב: שיפור בתנאי התצפיתניות

הרמטכ"ל בני גנץ הנחה לערוך עבודת מטה בנושא תנאי השירות של התצפיתניות הצבאיות. הסיבה: גל התלונות ההולך וגואה של תצפיתניות במהלך התקופה האחרונה, שאף הגיע לפנייה אל נציב קבילות החיילים. בין התנאים שנבחנים: תוספת מזגנים, שיפור בתנאי המגורים והגדלת ימי החופשה

תצפיתניות בעבודה. ארכיון (חדשות 2)

בעקבות תלונות רבות שהתקבלו מצד תצפיתניות על תנאי שירותן, הנחה הרמטכ"ל בני גנץ את סגנו יאיר נווה להחל בעבודת מטה לשיפור תנאיהן שתכלול רכישת מזגנים חדשים, שיפור בתנאי המגורים, הגדלת ימי החופשה כך שהן לא תשהינה בבסיס למעלה משבועיים ברציפות ועוד.

לאחרונה פנו התצפיתניות לנציב קבילות החיילים יצחק בריק שפתח בירור בתלונות ואף העביר המלצה מצידו לרמטכ"ל גנץ. על פי הנחיית הרמטכ"ל, יושוו תנאי השירות של התצפיתניות ללוחמות בזרוע היבשה. כדי לממן את השיפור בתנאים, יעביר כל פיקוד כמיליון שקלים לטובת רווחת השירות של החיילות.

עוד טענה שהעלו התצפיתניות נוגעת לבעיות רפואיות שלא מטופלות בזמן על ידי גורמים רפואיים. לפיכך, החליט הרמטכ"ל כי בכל גדוד שבהן משרתות תצפיתניות יוצב רופא. כמו כן, תינתן להן עדיפות במרפאות המרחביות.

בנוסף, הוחלט לאשר שורה של צעדים כדי לעודד את המוטיבציה ואת גאוות היחידה של החיילות. בין הצעדים: הענקת סיכה מיוחדת ותג יחידה חדש.

אישום: ישנו במקום לשמור על הגבול

ארבע תצפיתניות מגדוד שחף של חיל האיסוף הקרבי המשרתות בגבול ישראל לבנון עצורות מזה שלושה שבועות בחשד שבעשרות מקרים כיבו את צגי התצפית והלכו לישון, במקום לבצע את תפקידן.

הפרשה התגלתה על ידי מפקדיי החיילות כאשר תקלות שונות במכשירי התצפית העלו את חשדם כי הדבר נעוץ בתפקוד לקוי של התצפיתניות במשמרת. המפקדים עקבו אחר החיילות תוך שהם מערבים את המשטרה הצבאית החוקרת (מצ"ח). החיילות נחקרו על ידי מצ"ח ונעצרו בתחילת החודש.

שלוש מהתצפיתניות הודו במעשים והגדירו זאת כ"רוח שטות". הן טענו כי במעשיהן לא הייתה להן כוונה לפגוע בביטחון המדינה. החיילת הנוספת הכחישה כי כיבתה את צג מכשיר התצפית ושוחררה למעצר בית.

החיילות עומדות כעת בפני כתב אישום המייחס להן עבירה של חריגה מסמכות עד כדי סיכון ביטחון המדינה. לדברי גורמים בפיקוד צפון, מדובר בפרשה חמורה שעלולה הייתה לסכן סיורים של חיילים לאורך הגבול וכן לחבל באיסוף מודיעיני של צה"ל על פעילות אנשי חיזבאללה באזור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת