פעילים: "ייתכן שעידן המשט נגמר"

העיכובים והכשלים הטכניים עושים את שלהם? חלק ממארגני המשט לעזה אומרים היום לסוכנות הידיעות הפלסטינית כי ייתכן וזהו הניסיון האחרון מסוגו להגיע לרצועת עזה. "הבאנו תשומת לב תקשורתית למצור", אמרו. ביוון מביעים הפעילים האמריקנים דווקא דבקות במטרה - אך לרובם יש טיסות בחזרה לארה"ב בעוד ימים ספורים

המשט לעזה 2011. האחרון? (חדשות 2)

ההחלטה היוונית למנוע מספינות המשט לעזה, אשר עוגנות בנמלי המדינה, מלצאת לדרכן, גרמה לחלק מהמארגנים של פעולת המחאה לשקול מחדש את צעדיהם. הפעילים האמריקנים, לעומתם, ממשיכים בדבקותם במטרה - לנסות ולהגיע לרצועת עזה.

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" מדווחת כי לדברי פעילים, הם חשים כי מטרתם הושגה בכך שהם הביאו תשומת לב תקשורתית למצור הישראלי על עזה. חלק מהמארגנים אמרו ל"מען" כי המשט השנה הוא כנראה האחרון מסוגו.

"המשט לעזה הוא טקטיקה", אמר אחד מהם. "אולי זה כבר לא משפיע". כשנשאלו על תכניותיה של הספינה האמריקנית במשט, שנמצאת ביוון, אמרו מארגניה: "כרגע זה לא ברור".

ממשיכים לישון על הסיפון

קפטן הספינה האמריקנית, שיצאה לזמן קצר מהנמל ביום שישי והוחזרה, הואשם ביוון באי ציות לצו בית משפט. האישום למעשה מונע מהספינה שלו לצאת והוא צפוי להשתתף בשימוע בעניין ביום שני הקרוב.

הפעילים והקפטן ממשיכים לישון על סיפון הספינה העוגנת, כדי להביע את "מסר הסולידריות", לדבריהם. "אנו מתמקדים בהבאת תשומת הלב הציבורית למצור", אמרו. ספינה אחרת, קנדית, בשם "התחריר", מעוכבת גם היא ביוון.

ב"מען" מדווח כי לרבים מאנשי הספינה יש טיסות בחזרה לארה"ב ב-6 ביולי.

טורקיה: ישראל לא חיבלה בספינה האירית 

החבלה בספינה האירית שתכננה להשתתף במשט לעזה נגרמה עוד בטרם נכנסה למים הטריטוריאליים של טורקיה, שם היא עוגנת בימים אלו - כך מדווח בסוף השבוע בעיתון הטורקי "הורייט", מפיהם של גורמים טורקיים שבדקו את טענותיו של בעל הספינה.

על פי הדיווח בעיתון, בהתבסס על ממצאי הבדיקה, התקלה בספינה היא "ככל הנראה אינה תוצאה של חבלה מכוונת", כפי שאומר דיפלומט טורקי.

בתוך כך הביעו היום זעם בירושלים על ההאשמות באירלנד, לפיהן ישראל היא שעומדת מאחורי החבלה, לכאורה, במנועי הספינה האירית. דובר משרד החוץ יגאל פלמור אומר היום כי ההאשמות באירלנד כלפי ישראל "אינן ראויות", וכי אין להן כל בסיס.

התבטאויותיו של פלמור פורסמו בשעות הצהריים בגלי צה"ל, וזאת בתגובה לדיווח אמש בעיתון האירי "אייריש טיימס", לפיו בכוונת אירלנד לזמן את שגריר ישראל במדינה על מנת לערוך לו שיחת נזיפה בעקבות החבלה במנועי הספינה האירית. "להטיל באופן רשמי על ישראל את האשמה, ללא ראיות או חקירה - הוא מעשה נלעג ולא ראוי", אמר פלמור.

"אם מארגני המשט האירי חושבים שזו הייתה ישראל, מדוע לא הגישו תלונה במשטרה?", תהה פלמור. "מה יש להם להסתיר?".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת