"ישראל אחראית לפיצוצים בבסיס הטילים האירני"

18 אנשי משמרות המהפכה נהרגו ועוד 10 נפצעו בפיצוץ שאירע החודש בבסיס של משמרות המהפכה, בו מאוחסנים מאות טילי "שיהאב". האירנים הכחישו אז מעורבות חיצונית, אך היום מדווח העיתון "לה-פיגארו" על הערכה כי מדובר דווקא בישראל. "אחריות המוסד היא הסבירה ביותר", נכתב. "מומחים אחרים מדברים על תקיפה אווירית"

מי עומד מאחורי הפיצוץ המסתורי החודש בבסיס סודי באירן? לפי העיתון הצרפתי "לה-פיגארו", המוסד הישראלי הוא האחראי הישיר. "הפיצוץ המשולש בבסיס טילים סודי של משמרות המהפכה, הוא האחרון משורה של תקריות במתקני הגרעין של אירן", נכתב בעיתון.

לפי הדיווח, "מוות בלתי מוסבר או היעלמות מדענים, כשלים טכניים מסוגים שונים ו-וירוסים מסתוריים: תכנית הגרעין האירנית סובלת מפגיעות רבות שלא ניתן לייחסן לגורל".

הבסיס שבו התרחשו הפיצוצים ממוקם לפי "לה-פיגארו" סמוך לעיר חורמבאד, במערב אירן. בבסיס "אימאם עלי" על פי הדיווח ישנו מערך תת-קרקעי נרחב ובו טילי שיהאב-3. "מחסני הטילים מוגנים היטב בתוך הרי הזאגרוס, שעה שמיכליהם מתמלאים בדלק נוזלי", נכתב בדיווח.

"מלחמת הצללים בין ישראל לאירן"

טילי השיהאב הנמצאים בבסיס, על פי הפרסום, "יכולים להגיע עד לתל אביב. לפי מומחים, ייתכן והטילים שופרו כך שהם יכולים לשאת מספר ראשי נפץ, טכניקה בה משתמשים לעיתים לנשיאה אפשרית של ראשים גרעיניים, כדי לפגוע במספר מטרות".

ב"לה-פיגארו" מצטטים את האתר "מנה-פרס" וכותבים כי מספר פיצוצים נשמעו על ידי תושבי הכפרים השכנים לבסיס, שהאמינו שמדובר בתקיפת חיל האוויר הישראלי. הרשויות האירניות הכחישו את החשדות לפעולה צבאית נועזת, והסבירו לפי העיתון, שהפיצוץ נגרם משריפה. בפרסומים רשמיים נטען כי 18 נהרגו ו-10 נפצעו. בעיתון הצרפתי כותבים כי "מניין ההרוגים עשוי להיות כבד הרבה יותר".

"אחריות המוסד", נטען בדיווח, "השירות החשאי הישראלי, היא הסבירה ביותר. מומחים אחרים מדברים על תקיפה אווירית. אבל, כנהוג במלחמת הצללים בין ישראל לאירן, כמובן - איש לא מדבר".

הפיצוץ: חבלה מכוונת - או שריפה מקרית?

הפיצוץ המסתורי שאירע מוקדם יותר החודש בבסיס "האימאם עלי" של משמרות המהפכה סמוך לעיר חורמבאד באירן גרם למותם של 18 אנשי משמרות המהפכה ולפציעתם של עוד 10, מתוך שניים במצב אנוש.

האירנים דיווחו כי הפיצוץ אירע לאחר ששריפה שהתחוללה בבסיס חדרה למחסני התחמושת.  באירן הוכרזו שני ימי אבל בעקבות הפיצוץ, וההרוגים הובאו  לקבורה בטקס ממלכתי בנוכחות קצינים בכירים של משמרות המהפכה.

מכון המחקר האמריקני "גלובאל סקיוריטי" דיווח כי הבסיס בו אירע הפיצוץ הוא בסיס אחסנה ושיגור של טילים בליסטיים לטווח בינוני מסוג "שיהאב 3" – המכסים בין היתר את שטחה של מדינת ישראל, מה שמעלה את ההשערה כי גורם עוין לאירן עשוי היה ליזום חבלה מכוונת בבסיס הטילים.

טיל ה"שיהאב" מתוצרת אירן מסוגלים לפגוע במטרות במרחק של 1,300 עד 2,000 ק"מ - טווח שכולל כל נקודה בישראל, ואף מקומות רבים באירופה כגון מוסקבה, יוון ואיטליה. טווח הטילים מכסה גם את הבסיסים האמריקניים ברחבי המפרץ הפרסי. "הטילים האירניים מסוגלים לפגוע בכל מקום שמאיים על אירן", התבטא בעבר בכיר במשמרות המהפכה.

רוצים לקבל עוד עדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק