צה"ל מוכיח: ירו עלינו בשטח ישראל

לאחר חילופי האשמות בין ישראל ללבנון בנוגע לאחראיות התקרית החמורה בגבול הצפוני, מפרסם צה"ל תצלום שמצביע במדויק כי חיילי צה"ל נורו בזמן שפעלו בתוך שטח ישראל. בנוסף, נציגי יוניפי"ל הודיעו כי הירי של צבא לבנון לא היה מוצדק

צה"ל שיחרר לפרסום תצלום אוויר מזירת הירי הקטלני שאירע על גבול לבנון. לטענת צה"ל הצילום מוכיח כי חיילי צבא לבנון תקפו את כוח חיל ההנדסה בזמן שהיו בשטח ישראל.

נציגי ארגון יוניפי"ל חיזקו את טענת צה"ל ואמרו כי לבנון לא היתה צריכה לפתוח באש לעבר החיילים, וכי הירי אינו היה מוצדק. אך למרות התמיכה שהביע ארגון האו"ם בישראל התבטא היום מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה בחריפות נגד ישראל.

"ישראל ממשיכה בהתגרות בלבנון כל הזמן ולא מפסיקה בכך אף פעם", אמר נסראללה והוסיף. "ישראל מנסה לפגוע בתושבי לבנון". לדברי מנהיג חיזבאללה, כוחות חיזבאללה היו בכוננות שיא בגבול עם ישראל, "אך נהגנו באיפוק".

"אמרנו לצבא לבנון שחיזבאללה עומד לרשות צבא לבנון לעזרה בכל מצב. לא נעמוד בשקט מול כל ניסיון לפגוע אפילו במילימטר אחד בלבנון", אמר נסראללה והמשיך: "הצבא שלנו עומד בגבורה מול החיילים של ישראל. החוצפה של ישראל היא שהטילה את האחריות לתקרית על צבא לבנון".

ההרוג: מג"ד במילואים אב ל-4

בתקרית הירי הקשה שהתרחשה בשעות הצהריים נהרג קצין צה"ל וקצין נוסף נפצע. בתקרית נהרגו גם שלושה חיילים לבנונים ועיתונאי. ההרוג בתקרית הקשה הוא סגן אלוף דב הררי בן 45 מנתניה, מג"ד במילואים בחיל ההנדסה, נשוי ואב לארבעה.

הררי יובא למנוחות מחר בשעה 16:00 בבית העלמין הצבאי מנתניה. הפצוע הוא סרן עזרא לקיה מכפר הרי"ף. שני הקצינים נפצעו בתחילה בראשם מירי נשק קל, ולאחר קבלת טיפול רפואי נקבע מותו של אחד מהם. הפצוע בתקרית גם הוא מפקד בחיל ההנדסה, פונה לקבלת טיפול רפואי בבית החולים.

רשת "אלג׳זירה" מדווחת שההרוג הלבנוני הוא כתב העיתון אל-אח׳באר, שנפצע קשה בחילופי האש ומת מפצעיו. אל-אח'באר הוא עיתון המזוהה עם ארגון חיזבאללה. בנוסף, לפי הדיווח, כתב רשת "אלמנאר" נפצע קל ברגלו.

צה"ל הגיב גם בירי ארטילרי

האירוע התרחש במובלעת ישראלית בתוך לבנון: שטח שמוגדר ישראלי וישראל פועלת בו מאז מלחמת לבנון השנייה, ועדיין מוגדר בגבול הקו הכחול. ככל הנראה, חיילי צה"ל רצו לכרות עץ בשטח המובלעת; כוח סיור לבנוני זיהה את החיילים ככאלה שעברו את הגבול, ירה יריית אזהרה ופתח באש. החיילים הגיבו בירי, וכך החלה התקרית הקשה.

לאחר הירי הלבנוני, התקבלה בצה"ל פקודה לירות בתותחים לכיוון הכפר עדייסה, מצפון ליישוב משגב עם. לירי מלבנון אחראי ככל הנראה צבא לבנון - ולא ארגון חיזבאללה. חקלאים ישראלים רבים עבדו בשעת הירי סמוך לגדר והיו עדים לתקרית. בגבול הצפון נרשמת פעילות ערה של מטוסי חיל האוויר. כתוצאה מחילופי האש התלקחו שדות קוצים באזור הצפון.

על פי הטענות בלבנון, שני בתים נשרפו באזור הכפר עדייסה במדינה אחרי חילופי אש, בהם צה"ל ירה כשבעה פגזים לעבר היישוב. על פי הדיווח בתחנת הטלוויזיה "אל מנאר", טנק של צה"ל ירה את הפגזים. עוד על פי התקשורת הלבנונית, הצבא הלבנוני ירה שני טילי RPG וירי מנשק קל. כלי התקשורת בלבנון מדווחים גם על מנוסת אזרחים מאזור הגבול צפונה.

בלבנון טוענים שחיל האוויר תוקף במסוקים שמשגרים טילים לעבר אזור הכפר עדייסה. רשת "אל ג'דיד" מדווחת כי מספר הפצועים הלבנונים באירוע עלה משניים לחמישה. על פי הטענות, שני בתים נשרפו באזור הכפר עדייסה במדינה אחרי חילופי אש, בהם צה"ל ירה כשבעה פגזים לעבר היישוב. על פי הדיווח בתחנת הטלוויזיה "אל מנאר", טנק של צה"ל ירה את הפגזים. עוד על פי התקשורת הלבנונית, הצבא הלבנוני ירה שני טילי RPG וירי מנשק קל. כלי התקשורת בלבנון מדווחים גם על מנוסת אזרחים מאזור הגבול צפונה.

בלבנון טוענים שחיל האוויר תוקף במסוקים שמשגרים טילים לעבר אזור הכפר עדייסה. רשת "אל ג'דיד" מדווחת כי מספר הפצועים הלבנונים באירוע עלה משניים לחמישה.

חילופי אש בגבול עם לבנון - הסיקור המלא

מה גרם לתחילת חילופי האש?

ההרוג הותיר ארבעה ילדים יתומים

החייל שנפצע קשה זכה בצל"ש בעבר

צפו: העמדה ממנה נורו חיילי צה"ל

"המארב הלבנוני היה מתוכנן"

יוניפי"ל השיג הסכמה להפסקת האש

"זה נשמע כמו קטיושות בתוך העיר

הרוג ופצוע קשה בתקרית הירי בלבנון

חילופי אש כבדים בגבול לבנון